Son yılların en farklı Kırkpınar'ı
Son yılların en farklı Kırkpınar'ı
Son yılların en farklı Kırkpınar'ı

 

Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreş Şampiyonası'nın ilk gün müsabakaları, tahminleri boşa çıkaran sonuçlarıyla  bir başka organizasyon olarak tarihe geçti.  Son yıllarda podyuma çıkan pek çok güreşçinin çeyrek finali izleyemediği 661. Kırkpınar'da baş güreşçiler müsabakalarının ilk günü sona erdi. Günün en şaşırtıcı sonucu, altın kemerin kalıcı sahibi olmak ve galibiyet serisini bitirmek için mücadele eden Ali Gürbüz'ün mağlubiyeti oldu. Ali Gürbüz, 2011, 2012, 2019, 2021 yıllarında Kırkpınar'ın asıl güreşçisi. Turda Mehmet Yeşil Yeşil'e yenildi. Bu sonuçla Kırkpınar'a bu yıl veda eden Ali Gürbüz'ün altın kemeri de yakıldı. Baş güreşçi Edirne ve  geçen yıl favorilerinden İsmail Koç, 2005 baş güreşçi Kırkpınar  Şaban Yılmaz, 2. turda Hamza Köseoğlu, 2007, 2008, 2016 baş güreşçi Kırkpınar  Recep Kara, 2015, 2018 birinci güreşçi Orhan'a 'lüğü kaybetti. rakip. "Kırkpınar Yağlı Güreşleri Şenliği" dünyanın en deneme bonusu eski geleneksel spor etkinliklerinden biridir.

Avrupa'da düzenlenen ve Türkiye'nin 2008 yılında ilk kez katıldığı "Avrupa Destinasyon Mükemmellik Ödülü"nü kazanan Kırkpınar Petrol Festivali, 16 Kasım 2010 tarihinde UNESCO tarafından "Miras Temsilcileri Listesi" İnsanlığın Somut Olmayan Kültürü"ne dahil edilmiştir. .

Kırkpınar Yağ Festivali, bir yandan insanları bir araya getiren ve birleştiren, diğer yandan kültürlerini tanıma konusunda önemli bir toplumsal işlevi yerine getiriyor. Sarayiçi Kırkpınar Özel Meydanı, Türkiye'nin Pehlivan Lideri'nin kararlılığının, ülkenin birçok yerinden başarılı güreşçilerin öne çıkma ve dünyada bir yer edinme mücadelesi verdiği tarihi bir mekandır.Yağlı güreşlerin ortaya çıktığı efsaneye göre Kırkpınar; Orhan Gazi'nin 1357'de Rumeli'yi almak için yaptığı seferden sonra oğlu Süleyman Paşa, adamlarıyla birlikte üçüncü kez Edirne'yi geçici olarak ele geçirdi. Edirne çevresine keşif seferi yaptı. Öncü geri döndü ve şimdi Yunanistan'da bulunan Simavina'da (Samona) durdular. 0 cesur adam burada savaştı. Bir saat süren mücadelede isimleri Ali ve Selim olacak iki kardeşin kazanamayacağını görüyoruz. Sonra bir gün Hıdrillez, aynı çift yine Edirne yakınlarındaki Ahiköy çayırında güreşti. Bütün gün mücadele eden, yine de mağlup edilemeyen güreşçi kardeşler, bütün gece mum ve fenerlerin ışığında savaşmaya devam etti. Ancak olay yerinde öldüler, nefes almayı bıraktılar. Arkadaşları onları aynı yerde bir incir ağacının altına gömdüler ve gittiler. Yıllar sonra aynı yere gittiklerinde iki güreşçinin mezarlarının olduğu yerde yemyeşil bir dere görürler. Daha sonra yöre halkının anısına bölgeye "KIRKPINAR" adı verildi.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Yorumlar

https://www.sanalyer.com/assets/images/user-avatar-s.jpg
Bunun için ilk yorumu yazın!

Disqus Yorumları