Son Dakika: Bingöl Kadınlarından Hakemlik Yarışı
Son Dakika: Bingöl Kadınlarından Hakemlik Yarışı
Son Dakika: Bingöl Kadınlarından Hakemlik Yarışı

 

Bingöl İl Hakem Kurulu’nun şehir genelinde açtığı hakemlik kursuna katılan 115 kişiden başarı ile ayrılan 24 kadın, hakemlik yolunda emin adımlarla ilerliyor. Süper Lig’de görev almak isteyen kadın kursiyerler, grubun en iddialı hakem adayları…

Bingöl’de İl Hakem Kurulu’nun başlattığı ve 24 – 26 Aralık arasında gerçekleştirilen Aday Hakemlik Kursu, 115 kişilik başvuru ile açıldı. Betpipo Türkiye Futbol Federasyonu’na bağlı olarak çalışan kurulun verdiği kurstan 24 kadın başarı ile çıktı. Hedeflerini Süper Lig’de hakemlik yapmak üzere belirleyen kadınlar, haftanın belirli günlerinde Merkez Karşıyaka Stadyumu’nda İl Hakem Kurulu Başkanı Mithat Ercan öncülüğünde hız kesmeden çalışıyor.

İl Hakem Kurulu Başkanı Mithat Ercan: Biz Kadınlarımıza İnanıyoruz

Önceki senelere göre bu yılki kadın aday sayısının daha yüksek olduğunu belirten İl Hakem Kurulu Başkanı Mithat Ercan, kadınların futbol dünyasında rol almasından duyduğu memnuniyeti belirtti. Bölge halkının kadın hakemler hakkında algısını değiştirmeyi hedeflediklerini dile getiren Ercan, spor alanında kadınlara pozitif ayrımcılık yaptıklarını söyledi. Başkan son olarak; tribünlerde yaşanan olumsuz olayların önüne geçmek için kadın hakemlerin sahada olması gerektiğine olan inancını dile getirdi.

“Kadınların sahada olmasını istiyorum”

Başarılı kursiyerlerden hakem adayı Hatice Meşe, verdiği röportajda kadınların yapamayacağı yönündeki yanlış algıyı kırmak istediğini ve kadınların daha fazla sahada olmaları gerektiğini söyledi. Meşe, çocuk yaştan beri futbolla ilgili olduğunu belirtirken hakemlik konusunda kendini yetenekli bulduğunu ve üst klâsmanlarda yer almak için sıkı bir çalışma içinde olduğunu ifade etti. Betpipo giriş başarılı olacağına inandığını yineleyen Meşe, FIFA listesinde yer alan hakem Melis Özçiğdem gibi başarılı bir hakemlik kariyeri hedeflediğini de ekledi.

“Kadınları temsil etmek için buradayız…”

Hakem adaylarından Melisa Güneş, kursta kadın sayısının artışından mutlu olduğunu belirtirken ileri düzeyde hakemlik görevleri için çalıştıklarını belirtti. Güneş, kursun kendileri için büyük fırsatlar sağladığını dile getirirken sözlerini, “Kadınları temsil etmek için buradayız” ifadesiyle bitirdi.

Kendisine ve diğer arkadaşlarına tam güven duyduğunu ifade eden Gamze Akın ise; yapılan bu pozitif ayrımcılığın Türk futboluna faydalı olacağını söyledi. Akın, ileri düzeyde maçların yönetimine kadar çalışmalarını sürdüreceklerini belirtti.

Kurstan başarılı olarak ayrılan aday hakemler bu konumda 10 maç yönettikten sonra bir üst seviye olan il hakemliği görevi üstlenebilecekler.

Betpipogunceladres.com

Title – Bingöllü Kadınlar Hakemlik Peşinde

Açıklama – Bingöl’de kurulan hakemlik kursu kadınların yoğun ilgisini çekmiş durumda, birçok kadın hakemliğe yoğun ilgi gösteriyor.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Yorumlar

https://www.sanalyer.com/assets/images/user-avatar-s.jpg
Bunun için ilk yorumu yazın!

Disqus Yorumları