Solar Paneller Kaça Ayrılır? İhtiyaca Özel Güneş Panelleri
Solar paneller, yenilenebilir bir enerji kaynağı olan güneş enerjisini elektrik enerjisine dönüştüren araçlardır.

Solar paneller, yenilenebilir bir enerji kaynağı olan güneş enerjisini elektrik enerjisine dönüştüren araçlardır. Bahsi geçen dönüşüm güneş paneline koyulan inverter ile sağlanmaktadır. Bu sayede ihtiyaç olan elektrik enerjisi elde edilebilmektedir. Bu alanda ekonomiksolar.com en iyi hizmeti sizlerle buluşturmak için çalışmaktadır.

Solar Panel Çeşitleri

Güneş paneli çeşitlerini;

 

  • Polikristal güneş paneli
  • Monokristal güneş paneli
  • İnce film güneş paneli
  • Esnek güneş paneli
  • Saydam güneş paneli şeklinde sıralamak mümkündür.

 

Polikristal Güneş Paneli

 

Bu tür güneş panelleri, piyasada en çok görülen güneş paneli olarak karşımıza çıkar. Verimlilik açısından ve elde edilen elektrik enerjisi bakımından dengeli olan bu güneş paneli en çok kullanılan güneş panelidir. Kurulduğu alana göre daha az enerji üretse de ucuz maliyeti nedeni ile tercih edilmektedir. Genel olarak verimliliği %15 civarındadır.

   

Monokristal Güneş Paneli

   

En verimli güneş paneli olan monokristal güneş panelleri, küçük alanlarda çok fazla enerji üretmesi ile ünlüdür. Bu verimliliği nedeni ile de diğer güneş panellerine göre maliyeti daha fazladır. Bu güneş panellerinin verimliliği %24 civarlarında olup, diğer güneş paneli çeşitleri ile kıyaslandığında bu oranın çok fazla olduğu göze çarpacaktır. Bu panellerin kullanım ömrü ve elektrik üretim ömrü diğer panellere göre daha fazladır.

   

Etkisini en iyi şekilde gösterebilmesi için sıcak iklim bölgelerinde kullanılması daha uygun olmaktadır. Unutulmaması gereken en önemli özelliği ise panellerin üzerine düşen gölgeler, güneş panelinin verimliliğini önemli ölçüde etkilemektedir. Bu nedenle kurulan bu panellerin temizliğine çok dikkat edilmelidir.

   

   

İnce Film Güneş Paneli

   

İnce film güneş panelleri, en az tercih edilen güneş paneli türüdür. Bunun nedeni ise verimliliği en düşük seviyede olan güneş paneli olmasıdır. Diğer güneş panelleri ile kıyaslandığında çok fazla alan kaplamasına rağmen en az elektrik üreten panel çeşididir. Genel olarak verimliliği %7 civarlarında olan bu panel aşırı olan ısı değişimlerinden ve gölgelerden etkilenmez. Daha çok tasarım amaçlı kullanılmaktadır.

Esnek Güneş Paneli

Esnek güneş panelleri en fazla kullanım alanına sahip panellerdir. Oldukça sağlam olan bu panellerin kırılması çok güçtür. Bu paneller hem polikristal yapıda hem de monokristal yapıda olabileceğinden verimliliği türüne göre değişkenlik göstermektedir. Yine bu panellerin en önemli özelliği çok hafif olmasıdır. Yine esneme kabiliyeti sayesinde uygulanacak yüzeyin düz olmasına gerek yoktur. Eğimli alanlarda, kubbelerde bu tarz güneş panellerinin kullanılması çok daha rahat ve uygundur.

Saydam Güneş Paneli

Şu anda piyasada bulunmayan bu güneş paneli türü verimliliği ile (diğer panellere göre 40-50 kat daha fazla) ön plana çıkmaktadır. Gölgelerden etkilenmemesi ise onu tercih edilebilirlikte öne çıkarmaktadır. Herhangi bir cam yüzeye sprey gibi püskürtme yöntemi ile sıkılan panel, kaplanan cam yüzey üzerinden elektrik üretmeye başlamaktadır. Önümüzdeki senelerde bu panelin piyasaya sürülmesi beklenmektedir.

   

   

Fazla Enerjinin Satılması

   

Ürettiğiniz elektrik enerjisinin elektrik tedarik şirketlerine satılması mümkündür. Bu amaçla güneş enerjisi santrali devlete elektrik satma açısından uygun bir yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır. Satış sonunda ise elektriğin 1 KW’ı 13.3 $/cent fiyatla tedarik şirketlerine satılabilecektir.

Yukarıdaki güneş panellerinden yarı esnek güneş panellerini, polikristal güneş panellerini, monokristal güneş panellerini ve bu panellere ait ekipmanları Ekonomiksolar.com'dan hızlı ve güvenli şekilde temin edebilirsiniz.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Disqus Yorumları