Sistem Gereksinimleri Nedir?
Bilgisayar hayatımıza girdiğinden beri nerede ise tüm hayatımız bu cihaz üzerinde şekillenmeye başladı. Hayatımızın en içine kadar giren bu cihazlar ihtiyaca göre çeşitlendirilmektedirler.

 Her kullanım ihtiyacına göre bir bilgisayar çeşidi bulunduğunda ötürü kullanım amacınıza en uygun olan cihazı seçmek sizin faydanıza olacaktır. Bu noktada sistem gereksinimleri ile ilgili bir çok kavram devreye girer. Kendi kullanım amacınıza uygun bir bilgisayar seçerek hem performans olarak size uygun bir bilgisayara sahip olursunuz hem de fiyat olarak da tasarruf sağlayabilirsiniz.

Sistem Gereksinimleri Hakkında

Bu avantajları elde etmek için öncelik ile bilgisayarı ne amaçla kullanacağınızı belirleyiniz. İş için mi ev kullanımı için mi yok oyun bilgisayarı olarak mı kullanacaksınız? Buna karar vermek oldukça mühimdir. Çünkü her bir kullanım için farklı sistem gereksinimleri bulunmaktadır. Bu sistem gereksinimlerinize uygun bir cihazınız yok ise bazı uygulamaları ya da oyunları kullanmakta zorluk çekersiniz ve gündelik yaşantınız yavaşlar. Bu sorunla karşılamamak için ne yapmanız gerektiğini yazının devamında bulabilirsiniz.

Sistem Gereksinimi Ne İşe Yarar?

Hayati önemi sahip olan Sistem Gereksinimleri Nelerdir? Sistem gereksinimi bir oyunun veyahut uygulamanın cihazınızda doğru şekilde çalışabilmesi için lazım olan yazılımsal ve donanımsal gerekliliklerdir. Örneğin GTA 6 sistem gereksinimleri hakkında bilginiz yok ama oyunu oynamak yada satın almak istiyorsanız para vermeden önce sıkı bir araştırma yapmanız gerekir. Cihazınıza kurduğunuz her uygulama yazılımsal ve donanımsal olarak belirli standartlara ihtiyaç duyar. Bu standartlar sağlanmadığında ise yüklediğiniz uygulamalar düzgün şekilde çalışmayabilir. Bu durumda sizi büyük bir sıkıntıya sokabilir. Hatta sistem gereksinimleriniz işletim sisteminizi karşılamayabilir ve bu durum bilgisayarınızı kullanmanıza engel olabilir. Bu sorunla yani sistem gereksinimi sıkıntısı ile karşılaşmamanız için yapmanız gerekenleri maddeler halinde sizler ile paylaşacağız.

  • Kullandığınız uygulamaların sistem standartlarınıza uygun olup olmadığını kontrol edin ve bilgisayar kapasitenize uygun olan versiyonunu indirin.
  • Sistem gereksinimleri üreticilerin sayfasından güncelleme yapabilirsiniz.
  • Sistem kaynaklarınızı yenileyebilirsiniz. Örneğin kullandığınız uygulama 1 GB RAM belleğine ihtiyaç duyuyor ama sizin 256 MB ise RAM belleğinizi değiştirerek bu sıkıntıdan kurtulabilirsiniz.

Minimum Sistem Gereksinimi, İdeal Sistem Gereksinimi

Yazılımlar ya da uygulamalar hazırlanırken sistem gereksinimleri iki farklı şekilde tasarlanır. Minimum Sistem Gereksinimi ve İdeal Sistem gereksinimi olmak üzere iki seçeneklidir. Minimum Sistem Gereksinimi kullandığınız yazılımın çalıştırılması için gerekli olan asgari seviyedeki sistem ihtiyaçlarıdır. İdeal sistem gereksinimi ise kullandığınız uygulamalardan tam performans almanıza imkan tanıyan sistem kaynaklarıdır. Sistem kaynaklarınız minimum sistem gereksinimlerini de karşılamıyorsa kullanmak istediğiniz yazılımı kullanamazsınız.

Sistem Gereksinimi Test Etme

Bilgisayar özelliklerinizden sistem kaynaklarınıza ulaşabilir ve kullanacağınız yazılım ile kıyas yapabilirsiniz ya da "Can You Run It" isimli uygulama ile kullanacağınız yazılımın bilgisayarınızda çalışıp çalışmayacağını öğrenebilirsiniz. En İyi Verim İçin Nasıl Bir PC’ye İhtiyaç Duyulur? Öncelikli olarak işlemci hızı en başta dikkat etmeniz gereken unsurdur. Çünkü cihazınızda yaptığınız her türlü işlem işlemci sayesinde gerçekleştirilir. Sabit disk alanınızın da yüksek olması size artı puan olarak geri dönecektir. RAM bellekte bu noktada çok önemlidir. Standart olarak minimum 2 GB’lik bir RAM belleğe sahip olmanız standart işleriniz için yeterlidir. Bu özellikleri dikkate alarak kendinize yüksek verimli bir PC satın alabilirsiniz.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Disqus Yorumları