Saç Dökülmesine Karşı Ne Yapılabilir?
Saç dökülmesi birçok sebepten dolayı meydana gelebilen bir durumdur. Birçok kişinin yaşadığı ve çare aradığı saç dökülmesine çözüm bulabilmek için öncelikle saç dökülmesinin sebebi anlaşılmalıdır.

Günde 50-100 tel arası saç dökülmesi normal bir durumdur. Fakat daha fazla saç dökülmesi ve yeni tellerin çıkmaması saç sağlığı açısından tehlikeli olabilir.  

Saç Dökülmesinin Sebepleri Nelerdir?

Genetik faktörler, deri problemleri, yanlış beslenme düzeni, hormonal problemler, bazı hastalıklar ve buna bağlı ilaç kullanımları, hamilelik süreci, yanlış kozmetik tercihleri ve yoğun stres saç dökülmesine sebep olabiliyor. 

Saç Dökülmesinin Çözümleri Nelerdir?

Saç dökülmesinin birçok sebebi olduğu gibi bu sebeplere çare olarak birçok çözümü de bulunmaktadır. Özellikle şampuan seçimi saç dökülmesi karşısında en etkili çözümdür.

Vitaminler; A, B, C, D, Demir, Çinko, Bakır, Magnezyum ve Selenyum gibi vitaminlerin ek olarak kullanılması saç köklerini güçlendirecektir.

Beslenme Düzeni; Saç dökülmesini önlemek için uygulanması gereken beslenme düzeninde bolca protein bulunmalıdır. Balık, tam tahıllar, kırmızı et, soya, süt, peynir, brokoli, yoğurt, yumurta, soğan, turp veya kuru baklagillerin programa dahil edilmesi faydalı olacaktır.

Doğal Yağ Takviyesi; Saç köklerini içeriden beslemek kadar dışarıdan beslemekte önemlidir. Saç uçlarına uygulanacak olan zeytinyağı, çay ağacı yağı, lavanta yağı, dulavraotu yağı, argan yağı, hindistan cevizi yağı veya jojoba yağı saç uçlarını besleyerek onarıma destek olacaktır.

Saç Yıkama; Saç dökülmesinin başlıca sebeplerinden birisi de saçların nasıl bir düzende, ne şekilde yıkandığıdır. Saçlar mümkünse gün aşırı yıkanmalı, ağır formüllü ürünler kullanılmamalı ve su sıcaklığı ne çok soğuk ne de çok sıcak olmalıdır. 

Saç Şekillendirme; Özellikle ısıyla saç şekillendirme, saç tellerini kırarak dökülmeyi hızlandırmaktadır. Bu nedenle sıklıkla tercih edilmemesi faydalı olacaktır. Aynı zamanda saç toplama ve tarama işlemlerinde de saçı yıpratacak ürünlerden ve modellerden kaçınılmalıdır.

Su Tüketimi: Günde 2-3 litre su tüketimi saç köklerini besleyecek ve dökülmeyi engelleyecektir.

Stres: Stres kaynaklı saç dökülmeleri için uygulanabilecek çözüm ise kendinize vakit ayırmaktır. Stresli ortamlardan olabildiğince uzaklaşmak ruh halinizi olumlu yönde etkileyecektir.

Maske: Haftada bir kez saç maskesi uygulamak saçın nem dengesini korumasına yardımcı olur. Örneğin; iki yumurtayı ve 2 yemek kaşığı zeytinyağını karıştırarak saçlara uygulamak ve 20 dakikanın ardından ılık su ile durulamak hem maliyetsiz hem de kolay bir çözüm olacaktır.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Disqus Yorumları