Rubik Küpünü 1 Saniyede Çözen Robot!
Rubik küpünü çözmek için saatlerini günlerini ayıranlara selam olsun :) Karşınızda 1 saniyenin altında çözen robot...

Rubik küpü her insanı delirten bir kaç dakika oynadıktan sonra da kaldırıp attığımız bu zeka küpünü 1 saniyede çözen robot nasıl çözüyor ? Belirli bir algoritma ve şifreleme tekniği ile çözülebilen zeka küpleri çoğunlukla tamamlanamamıştır. 

Şimdi ise çokça zaman harcamamıza rağmen çözemediğimiz zeka küpünün bir robot tarafından 1 saniyenin altında bir sürede tamamlandığına tanık oluyoruz.

article-2050431-0e6c70ee00000578-907_1024x615_large

Albert Beer adlı kişinin geliştirdiği robot, ilk aşamada küpü iki kenarından fotoğraflıyor. Bu şekilde 3 yüzeyin renk analizini yapabilen robot, Herbert Kociemba’nın iki evreli algoritmasını kullanarak durumu analiz ediyor.

Küpün durumu belirlendikten sonra, Tomas Rokicki algoritması kullanılarak işlem gerçekleştiriliyor. İşlem tam olarak 877 milisaniyede gerçekleşiyor. Deyimi yerindeyse göz açıp kapayıncaya kadar her şey oluyor

20 hamlede küpü çözen robotun 877 milisaniyelik derecesi ise bir rekor olarak gözüküyor. Daha önce geliştirilen bir robot 1.04 saniyede küpü çözebilmişti.

Söz konusu rekor, herhangi bir yetkili tarafından gözlemlenmediği için Guıness tarafından onaylanmış olmasa da, bizi çocukluğumuzdaki o zorlu anlara götürdüğü kesin.

Rubik küpünü  en hızlı çözen insan unvanına ise Lucas Etter adlı 14 yaşındaki çocuk sahip durumda. Etter, küpü 4.904 saniyede çözebilmişti.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Disqus Yorumları