RadKod Panel için Google Analytics Ayarları Adımları
Sitenizde, Google analytics hesabınızda olan verileri çekmeniz için yapmanız gereken ufak adımlar var. Bu içeriğimiz de kısıca o adımlardan bahsedeceğim ;

Hemen adımlardan bahsedeyim, ilk adımımız Google Analytics Api'yi etkinleştirmek sonrasında Google Analytics hesabımıza izin vermek.

1. Google Analytics API'yi etkinleştirmek

Google Analytics API'yi etkinleştirmek için "google developer consol" 'a giriş yapıyoruz.
( https://console.developers.google.com )

1

Açılan Ekranda API'yi etkinleştir bağlantısına tıklıyoruz.. Ve karşınıza gelen ekrana "Analytics API" yazıp, aşağıda ki resimde ki işaretlenen alana tıklıyorsunuz..

2

Ve etkinleştiriyorsunuz.. Etkinleştirdikten sonra ; Sol alanda bulunan Kimlik Bilgileri Kısmına geliyorsunuz.

3

Yukarıda ki ekran görüntüsünde de göründüğü gibi "Hizmet Hesabı Anahtarı" yazanı seçiyoruz.

Daha sonra hizmet hesabı adına kafanıza göre birşey yazın, site isminiz de olur farketmez,  Daha sonra istediğimiz bir rolü seçiyoruz.

Ekran Alıntısı

Anahtar türü olarakta "P12" seçiyoruz.

Oluştur butonuna tıkladığımızda uzantısı ".p12" olan bir dosyayı bilgisayarımıza otomatik olarak indirecek.  Bu dosyayı, RadKod Panelde bulunan "Analytics Ayarları" kısmına yükleyeceğimiz dosyadır..

2. Google Analytics hesabımıza Analytics API için erişim izni vermek.

Bu işlem için ilk olarak Google Analytics hesabımıza giriş yapıyoruz. Sol menünün alt kısmında "YÖNETİCİ" menüsü giriyoruz. Açılan ekranda "HESAP" kısmında bulunan "Kullanıcı Yönetimi" menüsü tıklıyoruz.

Ekran Alıntısı_1

"Şunun için izin ekleyin:" alanına Google API'den aldığımız hizmet hesap kimliğimizi yazıyoruz, okuma ve analiz yetkisi vermemiz yeterli olacaktır.
Sonrasında Ekle botununa tıklayarak Google API hesabımıza yetki vermiş oluyoruz.
(Örnek Google API hesap kimliği : [email protected])

Hesap Kimliğinizi Öğrenmek için aşağıda ki bu RESİME tıklayın. Gösterilen alana basarsanız API hesap kimliğinizi öğrenebilirsiniz. Öğrendikten sonra aşağıda ki resimde ki gibi adımları yapınız.Ekran Alıntısı_2

Yukarıda yazılı olan bütün işlemleri başarılı şekilde tamamladıysak. Google Analytics anasayfasına gelerek ;

1_1

Resimde de işaretlendiği gibi den sonraki sayıları, RadKod panelde bulunan Analytics ID kısmına yazınız. Google Apı hesap kimliğinizi ve indirilen dosyayı yüklemeyi unutmayın.. Aksi taktirde çalışmayacaktır.


"RadKod Panel için Google Analytics Ayarları Adımları konulu haberimizde Teknoloji Haberleri olarak sizlere RadKod Panel için Google Analytics Ayarları Adımları ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda RadKod Panel için Google Analytics Ayarları Adımları ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "
5
4
2
1
0