Qualcomm Snapdragon 855 Özellikleri Sızdırıldı
Tanıtım öncesinde Qualcomm'un yeni amiral gemisi yonga seti olan Snapdragon 855'in özellikleri sızdırıldı. İşte 5G modem desteğine sahip ilk işlemci...

Qualcomm’un, yeni kuşak amiral gemisi yonga seti olan Snapdragon 8155 kod adı verilen Snapdragon 855 ‘i duyurması bekleniliyor. Resmi açılış etkinliği öncesinde TechCrunch, Snapdragon 855’in mühim özelliklerini ortaya çıkaran bir makale yanlışlıkla yayınladı.

Hatayı anladıktan kısa bir süre sonra, TechCrunch makaleyi kaldırdı. Ancak anlık şekilde yayınlanan makale yonga setinin ticari adının Snapdragon 855 olduğunu, Snapdragon 8155 isminin sadece bir kod ismi bulunduğunu doğruladı. Qualcomm Snapdragon 855 işlemcisini tanıtan makalede, Snapdragon 855 mobil platformunun “multi-gigabit 5G yardımıyla dünyanın ilk ticari mobil platformu” olduğu ifade edilmiştir.

Ayrıca yonga seti, TSMC tarafınca 7nm prosesi kullanılarak üretilmiştir. Önceki işlemcilere kıyasla üç kat daha iyi performans sağladığı iddia edilen hususi bir Sinir İşleme Ünitesi (NPU) ile birlikte gelecektir. Şirket ek olarak, bir NPU’nun yonga seti üstüne ilk defa entegre edilerek telefonlardaki yerini alacağını anlatım etti.


Yeni yonga seti, 1.78GHz’de dört adet güç tasarrufu çekirdeği, 2.42GHz’de 3 tane yüksek özellikli çekirdek ve 2.84GHz’de bir tane yüksek performanslı “altın” çekirdek de dahil olmak üzere 3 CPU birimine sahip olacak. Performans iyileştirme sağlayacak Adreno 640 grafik işlemcisi ile birleştirilecek.

Entegre edilmiş Snapdragon X24 LTE modemine ek olarak, 5G bağlantı sağlayacak Snapdragon X50 5G modemine de haizdir. Dahası, yonga seti oyun için optimize edilmiş ve “Snapdragon Elite Gaming” adlı yeni bir niteliği bununla beraber getiriyor. Tabiki şimdilik oyun bulunduğunu varsaydığımız bu özelliğin, resmi duyurularda daha fazla netleşmesi söz mevzusu olacak.

Yonga setinin grafik motoru, artırılmış gerçeklik (AR) uygulamaları için optimize edilmiştir. Google Pixel üç‘Şöhret Gece Görüş özelliğine aynı biçimde daha iyi imaj ve video sunmaya yardımcı olur.

Ayrıca modern ultrasonik ekran içi parmak izi sensörü olan bir 3D sonik sensöre haizdir. Bu yeni sensör sayesinde, parmak izi tarayıcısı modern bir hassasiyete sahiptir, şu demek oluyor ki üstte bir monitör koruyucu olduğunda dahi çalışacağı anlama gelir.


"Qualcomm Snapdragon 855 Özellikleri Sızdırıldı konulu haberimizde Teknoloji Haberleri olarak sizlere Qualcomm Snapdragon 855 Özellikleri Sızdırıldı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Qualcomm Snapdragon 855 Özellikleri Sızdırıldı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "
5
4
2
1
0