Prince's Trust, Huawei ile ilişkileri askıya aldı
Prens'in Güven'i, Çin teknoloji şirketi hakkındaki güvenlik korkularının ardından Huawei'den uzak kalan en son organizasyon oldu.

Prens Charles tarafından kurulan gençlik yardımcısı, "halk kaygıları ışığında Huawei'den yeni bağışlar kabul etmediğini" söyledi.

Şirket on yılı aşkın bir süredir güvene destek vermişti.

Oxford Üniversitesi ve Queen's Üniversitesi Belfast Üniversitesi de onlardan yeni bağışlar istememeye karar verdi.

Ancak, Huawei’yi kapsayan 25 milyon avroluk bir girişimden yararlanan Cambridge Üniversitesi, ortaklığının etkilenmediğini söyledi.

Üniversitenin sözcüsü, "Tüm ilişkilerimizi düzenli olarak gözden geçiriyoruz. Bu durum farklı değil." Dedi.

Aynı şekilde, ülkenin önde gelen 5G araştırma merkezlerinden birine ev sahipliği yapan Surrey Üniversitesi de firma ile bağlantılarını sürdüreceğini söyledi.

Bir sözcü, "Yapmamak için net ve zorlayıcı nedenler olmadığı sürece, Huawei dahil tüm araştırma ortaklarımızla çalışmaya devam edeceğiz" dedi.

Huawei'nin ayrıca York Üniversitesi, Southampton, Reading ve Edinburgh Napier ile bağları var.

Korkulan tehdit

Huawei, teknolojilerini kullanan ülkelere yönelik potansiyel bir tehdit oluşturduğunu iddia ediyor; çünkü Pekin, müşterilerini iletişim ağlarına casusluk etmek veya uluslararası bir anlaşmazlık sırasında onları çökertmek için bir yol sağlamaya zorlayabilir.

Şirketin kurucusu Ren Zhengfei yakın zamanda yabancı basına, "müşterilerimin çıkarına asla zarar vermeyeceğini" ve şirketinin "bu tür taleplere cevap vermeyeceğini" söyledi.

Ancak, Huawei'nin önde gelen eleştirmenlerinden biri olan ABD hükümeti bu tür güvenceleri kabul etmiyor.

İç Güvenlik Bakanlığı'ndan bir yetkili Wall Street Journal'a verdiği demeçte, "Huawei'nin iyi niyetle davranması için bir kârı var."

"Ama parti istediklerini elde edecek."

Hayal kırıklığına uğramış

Huawei, Prens'in Güvenini 2007'den beri desteklemekte ve sağladığı destek düzeyini göz önüne alarak 2016 yılında patronlarından biri haline getirilmiştir.

Şirket kuruma toplam 490.000 £ bağışta bulundu.

Bunların çoğu, Londra Kraliyet Festival Salonu'nda düzenlenen yıllık bir kış konseri ile büyüdü. Etkinlikte Huawei’nin ev sahipliğinde düzenlenen partilerde, güvenin yardım ettiği dezavantajlı bir genç, düzenli olarak bir işe başlamak veya durumlarını iyileştirmek için nasıl desteklendiklerini açıklayacaktır.

Demirbaşlar, toplumun önde gelen bazı üyelerini çekti ancak Prens Charles'ın kendisine katılmadı.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Disqus Yorumları