Popmundo Nedir?
“Popmundo, Spelkultur i Sverige AB’nin geliştirdiği tarayıcı üzerinden oynanan online bir “rol yapma” oyunudur. Sanal müzik sanayisinde şöhrete kavuşmak oyunun ana fikridir.”

Oyunun ana fikrinin sanal müzik olması bütün her şeyin müzik ile ilgili olduğu izlenimine kapılmanıza sebep olmasın sakın. Adı üstünde Popmundo bir rol yapma oyunudur. Çok kapsamlı ve bir o kadar da arkadaş canlısı oyuncu kitlesi ile sizi kendine kısa zamanda bağlayacaktır. Hatta öyle ki bir süre sonra gerçek hayat ile sanal hayatı ayırt edemeyeceksiniz. Eh, öyle olmasaydı 14 yıl gibi uzun bire sure varlığını sürdüremezdi değil mi?

Nasıl Oynayabilirim?

Öncelikle bugüne kadar oynadığınız bütün online oyunları unutun. Burası tamamen başka, beklenmedik olduğu kadar da eğlenceli bir dünya. Popmundo, web-tabanlı bir oyun olduğundan bilgisayarınıza indirmenize gerek kalmadan oynayabileceğiniz bir metin bazlı oyundur. Akıllı telefonların hayatımızın her alanına bu kadar girmesiyle mobil destekli olması ise oyuna ve karakterinize her an ulaşabilmenizi mümkün kılıyor.

2_9

Türkçe dahil toplam 25 farklı dilde arayüz desteği sunan Popmundo, Dünya’nın her kıtasından, her ülkesinden oyuncu kitlesine sahip. Eh, Popmundo’nun küçük mavi dünyasını daha eğlenceli kılan bir diğer özellik de bu zaten.

Unutmadan söyleyeyim, Popmundo kaydolması ve oynaması tamamen ücretsiz bir oyundur. Bunun yanında oyun deneyiminize küçük artılar katmak istiyorsanız satın alabileceğiniz bir VIP seçeneğiniz bulunmaktadır. Ancak oyunu daha eğlenceli kılan ise oyunda elde edeceğiniz her şey kendi deneyiminizle ve emeğinizle olacak olmasıdır.

Yakın Bakış

Popmundo’ya başlarken yapmanız gereken ilk şey kendinize bir karakter oluşturmak olacak. Karakterinizin isim-soyismi, doğacağı şehir, yaşı ve daha birçok şey tamamen sizin seçiminize kalmış. Az önce söylediğim gibi ana tema müzik olsa da gerçek hayatta olduğu gibi hayatınızı hangi yolda devam ettireceğiniz tamamen sizin seçiminiz.

3_3

Karakterimi Nasıl Geliştireceğim?

Kendinizi hangi konuda profesyonelleştirmek istiyorsanız bunun üzerine biraz yoğunlaşmanız gerekecek. Popmundo 5* üzerinden hesaplanan bir yetenek sistemine sahip. Yaptığınız işte başarılı olmak istiyorsanız, geliştirmeniz gereken birkaç yetenek olacak!

4_1

Müzik

Oyunun temel taşına gelecek olursak o da tahmin edeceğiniz üzere sanal müzik! Kendinize bir grup kurabilir veya hali hazırda bulunan tanınmış bir gruba katılabilirsiniz. Grup arkadaşlarınızla turneye çıkıp sahneleri sallayabilir, global yarışmalarda ününüze ün katabilirsiniz. Söylemeden geçmeyeyim, tanınmış biri olmak istiyorsanız bunun en kolay yolu sahnelerin yıldızı olmaktan geçiyor. Eh, o kadar da kolay değil tabii ki.

5_2

Politika, Siyaset, Şirket Hayatı ve Fazlası

Yukarıda da söylediğim gibi Popmundo da yapabileceklerinizin sınırı yok. Kendinize bir veya birden fazla şirket açıp, bir imparatorluk kurabilirsiniz. Şirketlerinizi yönetip, kendinize ortaklar arayabilirsiniz. Ya da tek başıma her şeyi idare edebilirim diyorsanız, sahip olduğunuz mekanları yönetip, para kazanmanın keyfine bakabilirsiniz.

6_1

Popmundo’da şu an itibariyle toplam 49 şehir bulunmaktadır. Bu şehirlerden her birinin başına seçimle gelen bir valisi ve tabii ki kabinesi var. Seçimler sadece Valilik ve Başyargıçlık için yapılırken kabinenin diğer üyelerini ise vali atamaktadır. İşin daha da eğlenceli yanı ise tabii ki çekişmeli seçimler olacaktır. Oy toplamak, insanların güvenini kazanmak kolay değil tabii ki!

Aile Hayatı

Bana sorarsanız oyunun en can alıcı noktası bu olmalı. Sevdiğiniz insanla evlenip kendinize mutlu bir yuva kurabilirsiniz. Çoluk çocuğa karışmaktan niye geri kalasınız ki? Kim bilir belki torununuzun torunu bile görebilirsiniz. Doğacak her çocuğunuz da sizin kontrol ettiğiniz birer karakter olacağından role-play’e başka bir hava katacaktır. Yalnız benden söylemesi, hamilelik süreciniz pek de kolay geçmeyecek…

7_1

Başarı Puanları

Popmundo’da oyun içinde var olan her işin, mesleğin ve maceranın bir de başarı boyutu var tabii. En başında söylediğimiz gibi kendinizi hangi alanda geliştirdiyseniz o başarıları toplamak sizin için daha kolay olacaktır. Oyundaki başarılara şöyle bir göz atmak gerekirse;

yetenek

Nasıl Kayıt Olabilirim?

https://www.popmundo.com/ adresine girerek oyuna ücretsiz kayıt olabilirsiniz. Oyuna kaydolup karakterinizi yarattıktan sonra herhangi bir yardıma ihtiyacınız olursa karakterim Gökberk Göksu (ID: 1756112) ile iletişime geçerek bana ulaşabilirsiniz.

8_2

Yazan: Gökberk Göksu

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Disqus Yorumları