PIRELLI’NİN DEVRİM YARATAN LASTİĞİ “STELLA BIANCA” GERİ DÖNDÜ
STELLA BIANCA, YENİ VERSİYONUYLA 1920’LERDEN 1960’LARA KADAR ÜRETİLEN KLASİK OTOMOBİLLER İÇİN TASARLANIRKEN, ÇAPRAZ KATLI LASTİKLERİ DE SEKTÖRE GERİ GETİRİYOR.

Pirelli, elli yılı aşkın bir müddet radyal lastikler ürettikten sonra geleneksel çapraz katlı lastik üretimine İzmit’teki fabrikasında yine başladı. Yeni versiyon, özgün manzara ve hisle beraber modern dünyanın birtakım avantajlarını da sunabilecek lastikler isteyen klasik otomobil sevenlere hitap edecek.

Ferrari’nin ünlü Classiche birimi ve diğer üreticilerin ısrarlı alakayı üstüne Collezione ailesi için bir lastik yaratan Pirelli, bu yeni versiyonu İtalya’daki Padova Classic Otomobil ve Motosiklet Fuarı’nda tanıttı. Sonuç olarak zamanı bir ad yeniden doğdu; Pirelli’nin en uzun ömürlü sırt deseni ve İtalyan şirketinin tarihli ilk çağdaş lastik olan “Stella Bianca”, ilk kere 1927 senesinde sunulmuştu.

TARİHİ BİR GERİ DÖNÜŞ YOLCULUĞU

Dünyanın ilk transatlantik telefon çağrısının ABD Birleşik Devletleri ile Büyük Britanya arasında gerçekleştiği 1927 yılında İtalya’da ilk defa bir spor etkinliği radyodan yayınlanmıştı. San Siro hipodromundan bir at yarışı ilk defa yayınlanırken birkaç kilometre uzakta Pirelli mühendisleri Stella Bianca isimli yeni bir lastiğe hayat veriyordu. Tasarım onlarca yıl, 1950’lerin başına kadar serinin parçası olduktan sonrasında yerini Pirelli Stelvio’ya bıraktı. Ama emekliye ayrılmadan önce son bir zafer anı yaşadı; Alberto Ascari’nin kullandığı bir Ferrari 500 ile Monza’da İtalyan Grand Prix’sini kazandı.

İZMİT FABRİKASI, GEÇMİŞİN TEKNİKLERİNİ BUGÜNE TAŞIYOR

Bugün yeniden sektöre dönen Pirelli Stella Bianca, eski görünümünü korurken arasında daha modern teknolojiler barındırıyor. Kullanılan hamurlar Pirelli’nin en iyi teknolojilerini yansıtıyor ve verimliliği, kaygan zeminde dahi güvenliği ve çevreye saygıyı güvence ediyor. Konstrüksiyonda ise geçmişe dönülüyor. Pirelli, elli yılı aşkın bir sürenin arkasından radyal yerine çapraz katlı bir lastik üretti. Bu seçimle en yeni “Stella Bianca” lastiğin yeniden yaratıldığı otomobillerin dinamik orijinalliğinin garanti edilmesi amaçlandı. Bu karar, Pirelli’nin motor sporları ve Collezione lastiklerinin Türkiye’de üretildiği İzmit fabrikası için yoğun bir süreç niteliğindeydi ve geçmişin tekniklerini yine öğrenmeleri icap etti.

Yeni Pirelli “Stella Bianca” lastiğin sırt deseni, orijinali ile bire bir tıpkı olarak şirketin tüm tarihsel belgelerinin korunduğu Pirelli Vakfı (Pirelli Fondazione) arşivinin sayeinde tekrar tasarlandı. Yanak işaretlerinin yanı sıra o zamanki Pirelli logosu da geliştirme ekibinin vakıf arşivlerindeki titiz incelemeleri kararı harika bir biçimde tekrar yaratıldı. Pirelli Collezione Stella Bianca için

klasik spor otomobillerde en yaygın olarak uygulanan 6.00-16 ölçüsü seçildi. Sırt deseni ise optimal tutuşu ve streslere direnci garanti etmek için spesifik özelliklere sahip ve yarışta kullanıma da müsait olan özgün Corsa versiyonununkini yansıtacak biçimde tasarlandı.

PIRELLI’NİN İLK MODERN ÇAĞ LASTİĞİ

Avrupa 1927’de hala Birinci Dünya Savaşından toparlanıyor, ‘Kükreyen Yirmiler’ boyunca görülen ekonomik iyileşmenin de sayeinde teknik araştırmalar yeni bir çağa giriyordu. O zamanlar Avrupa yollarında oldukça fazla otomobil yoktu; olanlar da çoğu zaman lüks yada spor otomobillerdi ve bugün hala en gözde koleksiyon modelleri arasında yer almaktalar. Ama, 1921 Alfa Romeo 20-30, Diatto Tipo 30, Itala 61, Lancia Lambda, OM Superba, Fiat 525SS ve İtalyan otomotiv sektörünün öteki cevherlerinin, yüksek performanslarına uygun lastiklere ihtiyacı vardı; Pirelli Stella Bianca işte böyle hayata merhaba dedi. Ürün, devrinin o kadar ilerisindeydi ki orijinal olarak 1920’lerin arabaları için yaratılmalarına karşın 1950’lerde hala Ferrari 166 yada Jaguar XK120 benzer biçimde modellerde kullanılıyordu.

Aynı Stella Bianca lastiklerin en üst düzey motor sporlarında da kullanılması, yol lastiklerinin geliştirilmesine yönelik mühim verilerin toplanmasını sağladı. Dolayısıyla, Pirelli’nin ilk modern çağ lastiği, firmanın tarihli en uzun ömürlü sırt deseniyle gündelik arabalarda, spor arabalarda, hatta hafif ticari araçlarda aynı derecede rahat bir şekilde kullanılabildi. Şimdi de dünyanın en istek edilen klasik otomobillerinin donanımı olmak üzere geri döndü.


"PIRELLI’NİN DEVRİM YARATAN LASTİĞİ “STELLA BIANCA” GERİ DÖNDÜ konulu haberimizde Teknoloji Haberleri olarak sizlere PIRELLI’NİN DEVRİM YARATAN LASTİĞİ “STELLA BIANCA” GERİ DÖNDÜ ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda PIRELLI’NİN DEVRİM YARATAN LASTİĞİ “STELLA BIANCA” GERİ DÖNDÜ ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "
5
4
2
1
0