PCI Express 5.0 geliyor!
PCI Express 5.0 (PCIe 5.0) adım adım yaklaşıyor. Peki, geliştirmeler sunacak PCI Express 4.0 ve PCI Express 5.0 gibi teknolojileri ne vakit kullanabileceğiz?

PCI-SIG Geliştirici Konferansı’nda PCI Express 5.0 (PCIe 5.0)’ın geliştirilmesinde 0.3 sürümü mertebesine gelindiği duyuruldu. 0.7 ve 1.0 sürümlerinin ardındansa bitirmiş olan özellikler üreticilere bildirilecek.

PCIe 5.0 2019 yılında sunulacak!

Tahminlere göre PCI Express 5.0, 2019 seneninde hazır olacak ve tek data yolunda 32 GT/s değeri sunacak. Bu hızın şu an PCI Express 3.0 x4 irtibatıyla sunulanla aynı hız olduğu belirtilmekte. Aynı zamanda PCIe 4.0 da unutulmuş değil. 

PCIe 4.0 ürünlerinin 2018’de hazır olacağı ve Intel’in 8. nesil işlemcileriyle beraber geleceği belirtiliyor. Diğer taraftan Intel daha bu vaziyeti onayladı. Şimdiye kadarki işaretlerin, Teknolojinin 2018 seneyin ikinci veyahut üçüncü çeyreğinde kullanıcıyla buluşacağı istikametinde olduğu dile getiriliyor. AMD ise PCIe 4.0 için 2020 senenini amaçlıyor.

Tekrar PCI Express 5.0 dönelim. Teknolojinin şirketleri oldukça heyecanlandırdığı belirtilirken, ethernetin 400 Gigabyte/s ve çift 200 Gigabyte/s InfiniBand değerlerine erişeceği söyleniyor.

 Bu sayede büyük data için gelişmiş yapay zeka ve makine öğrenimi ile ilgili ehemmiyetli gelişmeler yaşanacak. Ek olarak NVMe SSD gibi daha düşük performanslı ürünlerde yüksek hızlar ele geçirmek için daha az data yolu kullanmanın olası hale geleceğine değiniliyor. 

Alet başına PCI Express yolundaki azalma, güç tüketimini ve Ar-Ge fiyatlarını de düşürecek.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Disqus Yorumları