Patlayan telefon devri sona eriyor!
Lüks düşkünü uslu telefon kullanıcılarına, hitap eden şirket piyasa özel olarak hazırlayıp sunduğu bir hayli makineyle büyük bir alkış topluyor. Kullanıcıların ceplerinde sanki bir mirasla gezmelerine olanak veren işletme son olarak piyasaya sunduğu Fine Gold Edition modeliyle de tüm dikkatleri üzerine sürüklemeyi muvaffak olduğunu söyleyebiliriz.

Henüz araştırmalar bir netice vermiş değil. Michigan Üniversitesi‘nde lityum bataryalarla alakalı araştırma yapan bir takım ise pillerin patlama tehlikesini en aza indirmeyi muvaffak olmuş görünüyor.

Michigan Üniversitesi’nde Doçent olarak misyon yapan Jeff Sakamato ve takımı, patlayan lityum bataryaların önüne geçmenin yolunu buldular. Lityum iyon bataryalarda bulunan akışkan elektrolit yerine katı seramik elektrolit kullanan takım, ısınmanın önüne geçmeyi muvaffak oldu.

Seramik elektrolit daha az yer kaplıyor ve daha yüksek ısılara sabredebiliyor. Bu yeni elektrolit daha az yer kaplayan ve daha yüksek kapasiteli lityum hücrelerin yapılmasına da imkân sağlayacak. Bataryanın daha az ısınması, yüksek ısıya dayanıklı olması daha süratli enerji aktarımının da yolunu açıyor.

Başka Bir Deyişle bugün kullandığımız süratli şarj teknolojisinin dahi çok üzerinde süratleri görebiliriz. Aynı zamanda bu yeni teknoloji ile beraber lityum bataryalar daha az yer kaplayacak ve daha hafif olacak. Bu da bir hayli uslu telefon üreticisinin bataryanın kapladığı alan ve ağırlığı daha iyi biçimde kullanmasını sağlayacaktır.

Analistler henüz patlayan telefon devrine son vereceklerinin garantisini veremiyorlar. Araştırmanın başında yer alan Doç Dr. Sakamato, henüz geliştirmelerin devam ettiğine söyledi. Her ne kadar seramik elektrolit 1000 dereceye kadar dirense de lityum patlama riski olan bir metal. Geliştirmelerin devam ettiği teknolojinin 2019 senesinin sonuna doğru harcayıcıya sunulabilir hale gelmesi bekleniyor.


"Patlayan telefon devri sona eriyor! konulu haberimizde Teknoloji Haberleri olarak sizlere Patlayan telefon devri sona eriyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Patlayan telefon devri sona eriyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "
5
4
2
1
0