Parçalı Güneş tutulması ne zaman?
Parçalı Güneş Tutulması için geri sayım! 27 temmuz tarihinde gerçekleşen Kanlı Ay tutulmasından sonrasında, sıra şimdi Güneş tutulmasında. 11 Ağustos tariginde gerçekleşecek olan parçalı güneş tutulması hakkında detaylı bilgiler..

Parçalı Güneş Tutulması için geri sayım! Bu senenin üçüncü Güneş tutulması başta da belirttiğimiz gibi 11 Ağustos tarihinde gerçekleşecek. İlk tutulmanın 15 Şubat ve ikinci tutulmanın ise 13 Temmuz tarihinde gerçekleştiğini not şekilde düşelim.

Güneş tutulması, Dünya ile Güneş arasına Ay’ın girmesi ile gerçekleşmesi ile meydana geliyor. Parçalı tutulma ise, Ay’ın Güneş’i azda olsa örtmesi sonucu gerçekleşiyor.

Türkiye Bilimsel ve Teknoloji Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Ulusal Gözlemevi tarafınca hazırlanmakta olan 2018 Gök Olayları Yıllığı ile bu sene üç Güneş ve 2 Ay tutulmasının gerçekleşeceği paylaşılmıştı. 11 Ağustos tarihli parçalı tutulma vakası ise bu senenin son tutulması olacak.

Maalesef bu gök vakası, bu kere ülkemizden gözlemlenemeyecek. Gözlemlenebilecek ülkeler ise; Grönland, İzlanda, Rusya ve Moğolistan, Kanada’nın kuzeyi ve Çin ile Kazakistan’ın büyük bölümü olacak. Ay tarafından Güneş’in yüzde 75’lik kısmının örtüleceği tutulma, 8:02 ile 11:30 saatleri arasında gerçekleşecek.


"Parçalı Güneş tutulması ne zaman? konulu haberimizde Teknoloji Haberleri olarak sizlere Parçalı Güneş tutulması ne zaman? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Parçalı Güneş tutulması ne zaman? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "
5
4
2
1
0