Opera mini masaüstü tarayıcısı olan Neon'u kullanıma sundu
Operanın yeni tarayıcısı olan Neon kullanıma sunuldu.. (Mükemmel abi ya..)

Tarayıcılar sıkıcı hale geldi. Yeniliklerden sonra, özellikle Google Chrome'u başlattığı zamanlarda, işler son birkaç yılda yavaşladı. Çoğu ilginç deneyler, çoğunlukla Yandex, Brave ve Vivaldi gibi daha küçük oyunculardan gördük, ancak en büyük oyunculardan birçoğu senaryolarına sıkışmış durumda. Geçtiğimiz yıl Çinli şirketlerin bir konsorsiyumuna satılan Opera, Windows ve Mac için deneysel bir masaüstü tarayıcısı olan ve modern bir tarayıcının neye benzeyeceğini yeniden düşünmeye çalışan Opera Neon'un piyasaya sürülmesi ile karışmaya hazırlanıyor.

split

Neon'u açtığınız anda bunun sizin ortalama tarayıcınız olmadığını farkedeceksiniz. Görev çubuğu veya yer işareti çubuğu yok (ekip URL çubuğunun konusunu canlı tutsa da). Üst kısımda sekme yerine sağda yuvarlak kabarcıklar elde edersiniz. Masaüstünüzün arka plan resmini otomatik olarak kapar ve bunu yeni sekme sayfanızın arka plan resmi olarak kullanır.

Soldaki ses ve video oynatımını kontrol etmenizi sağlayan bir kenar çubuğu da vardır (diğer sekmelerde sörf yaparken bile izleyebilmeniz için dışarı çıkabilir). Bu aynı kenar çubuğu ayrıca bir ekran görüntüsü aracı ve son indirilen dosyalara erişmenizi de içerir.

Opera Neon, çok geniş ve geniş ekranlı olanlarınız için aynı pencerede iki tarayıcı sekmesi yan yana yerleştirmenize olanak tanır (iOS veya Android'deki bölünmüş ekran görünümüne benzer şekilde).

1

Opera Neon'la oynarken son bir gününü geçirdim. Oldukça (henüz herhangi bir eklenti desteklemediği özellikle çünkü) kendimi bu noktada benim ana tarayıcı olarak kendisine geçiş göremiyorum, ama ilginç kavramların kendi payına özelliği yok. Örneğin, yan taraftaki sekmeleri umursamıyorum; örneğin, Chrome ve Firefox'un yan eklenti eklentilerine hiç alışkın olmadığım halde (kendi ateşli taraftarlarının olduğunu kabul etsem de). Ben de Opera'nın, Neon'da da görünen pop-out video özelliğini büyük bir hayranıyım. Neon, standart Opera masaüstü tarayıcısı gibi, yanıp sönme motorunu kullanır; bu nedenle de hızlı bir şekilde hissedilir.

2

Neon'un yeni sekme sayfasını beğendiğime emin değilim, aynı zamanda yer imi sayfanız da. Örneğin, yeni bir sekme açmak yerine yer imlerine erişmenin daha kolay bir yolunu tercih ederim. Şimdi, yeni bir sekme açmanız (istemiyorsanız bile) ve daha sonra bu yeni sekmede yer işaretini açmanız gerekir. Yer imlerinize (ve özellikle de yer imler çubuğunuza) çok güveniyorsanız, bu pek doğru gibi görünmüyor ve gerekenden çok daha açık sekmelere neden oluyor. Yer imlerini klasörler halinde düzenlemek de hoşuma gidiyor ve şu an Opera Neon'da bir seçenek değil. Adil olmak gerekirse, Neon kendisi için güç kullanıcıları için bir kavram olarak fatura çıkarmıyor (eğer aradığınız şeyse Opera'nın eski CEO'su tarafından başlatılan Vivaldi'ye göz atın).

Opera bunun "kavram tarayıcı" olması gerektiği konusunda ısrar ediyor. Opera'nın mevcut tarayıcısının yerini alacak değil. Şirketin bu duyuruda "Ancak, yeni özelliklerinden bazılarının bu ilkbaharda Opera'ya eklenmesi bekleniyor" dedi.

mac-neon-startpage

mac-neon-split-view

 

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Disqus Yorumları