Önümüzdeki on yılda 5G, AI ve XR konuşulacak
Devrim niteliğindeki özelliklerle birlikte gelen Snapdragon 855 Mobil Platformu 10 gigabit 5G desteği, AI özellikleri ve genişletilmiş realiteyi (XR) destekleyen dünyanın ilk ticari mobil platformu şekilde karşımıza çıkıyor.

Snapdragon 855 Mobil Platformu, Snapdragon X50 5G modem desteği ile birlikte geliyor. İsteyen üreticileri platformu 5G yardımı ile sunabilecek. Ürün üzerinde Snapdragon X24 LTE modem kullanılmaktadır. Bu modem 4G bağlantısı en iyi halde kullanılması için tasarlanmış. Snapdragon X50 ile bu platform, hem Sub-altı GHz bununla beraber mmWave frekans bantları için 5G’yi destekleyerek, hızlı tepki eda ve gibi görülmemiş hızlar sağlıyor. MmWave frekans bantlarında, kullanıcılar var ticari çözümlerden bazılarına kıyasla 20 kata kadar daha süratli yaklaşık performans alabiliyor. Bu teknoloji ugünün aşırı veri taleplerine haiz oldukça oyunculu VR oyunları, AR ile alışveriş benzer biçimde yeni kuşak etkileyici deneyimlerin önünü açacak.


Snapdragon 855 bununla beraber Qualcomm Wi-Fi altı mobil platformu ile kuvvetli bir sonraki nesil Wi-Fi performansı sunuyor. 8×8 şeklinde daha çok cihaza daha bereketli şekilde hizmet vermek için çağdaş özellikler (4×4 cihazlardan 2 kata kadar iyileştirme), Hedef Uyanma Süresi WPA3 ile % 67’ye kadar daha fazla kuvvet verimliliği ve en son güvenlik niteliklerini sunuyor. Snapdragon 855 ek olarak Qualcomm 60 GHz Wi-Fi mobil platformunu kullanan mmWave Wi-Fi’yi de destekliyor. Bu hususiyet bu sektörün ilk 802.11ay tabanlı platformu, eşi gibi görülmemiş bir 10 Gb / sn’ye kadar Wi-Fi hızlarını almaktadır ve eşdeğer düşük gecikme süresi sağlamaktadır.

Üstün Performans

Snapdragon 855 mobil platformu sanayi lideri performans ve verimliliği sağlamak için tasarlanmış. Arm Cortex teknolojisine dayanan son teknoloji Qualcomm Kryo 485 işlemci, önceki kuşak amiral gemisi platformuna göre% 45’e varan performans artışı sağlamaktadır. Yeni Qualcomm Adreno 640 GPU, bir önceki yıla oranla % 20 daha hızlı grafik sağlamakta. Adreno grafiklerini kullanıcıların oyun deneyimleri, Vulkan 1.1, yüksek dinamik aralık (HDR) ve fizyolojik tabanlı oluşturma (PBR) desteğiyle bir üst seviyeye ulaşacak.


Yapay zekanın gücüne hazır mısınız?

Snapdragon 855 mobil platformu üstünde 4. Nesil yapay zeka motoru kullanılmaktadır. Saniyede çok 7 trilyon muamele kapasitesi sunan bu platform yeni nesil Qualcomm AI Motoru ile önceki kuşak mobil platforma göre AI performansını 3x artırmış halde. Yeni Qualcomm Hexagon 690 İşlemci, yeni tasarlanmış bir Altıgen Tensör Hızlandırıcısı (HTA) ve dört adet Hexagon Vector eXtensions (HVX) yer alıyor. AI hızlandırmayı geliştiren Adreno GPU donanım geliştirmeleri % 50 daha çok aritmetik mantık birimi yer alıyor ve AI performansını daha da hızlandırmak yeni Kryo 485 işlemciye eklenmiş halde.

Geliştirilmiş Kamera Performansı

Snapdragon 855 mobil platformu, çarpıcı fotoğraflar ve videolar çekmek için yeni standartlar belirliyor. Yeni Qualcomm Spectra 380 ISP, dünyanın ilk kere duyurulan CV-ISP’sinin en üst düzeyde hesaplamalı fotoğraf ve video soruşturma özellikleri sunarken bununla beraber 4x’e kadar kuvvet tasarrufu sağlayan muhtelif yetenekleri buluşturuyor. CV-ISP, 60 fps’de 4K HDR’de reel zamanlı olarak video soruşturma, nesne sınıflandırması ve nesne segmentasyonu elde eden donanım tabanlı derinlik algılamayı yer ediniyor. Bu, bir kullanıcının bir video yakalayabileceği ve 1 milyardan fazla renk tonunu kullanarak 4K HDR çözünürlüğüyle gerçek zamanlı şekilde sahnede seçilen nesneleri yada geri planların yerini doğru bir biçimde değiştirebileceği demektir. Dahası, Snapdragon 855, HEIF dosya formatı kodlaması içerisine donanım hızlandırması ekleyerek kullanıcı tarafınca oluşturulan içeriği bereketli bir biçimde kaydetmek ve göndermek için dosya boyutlarını % 50 azaltıyor.


"Önümüzdeki on yılda 5G, AI ve XR konuşulacak konulu haberimizde Teknoloji Haberleri olarak sizlere Önümüzdeki on yılda 5G, AI ve XR konuşulacak ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Önümüzdeki on yılda 5G, AI ve XR konuşulacak ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "
5
4
2
1
0