NASA'nın Mars'a gönderdiği InSight iniş yaptı
NASA'nın Mars'a gönderdiği keşif vasıtası InSight, Türkiye saati ile 23:00'da iniş yapmış oldu.

InSight Mars gezegeninin iç yapısını inceleyen ilk uzay aracı olacak. Bu görevde elde edilecek veriler, aralarında Dünya’nın da bulunmuş olduğu kayalık gezegenlerin oluşumu hakkında ipuçları verecek. Diğer yandan, InSight vasıtası, tekrar NASA’nın olan MarCO uyduları tarafından takip edilmekte. Eğer bu uydular gezegenin yakınından planlanan yörüngede geçebilirlerse InSight’ın Mars atmosferine giriş ve inişi sırasında yayınladığı bilgileri Dünya’ya iletecek. Tüm bu faaliyetler, NASA’nın Pasadena’daki Jet İtki Laboratuvarlarındaki test merkezinde yönetilecek.

Bu görevin en önemli ayrıcalığı Mars’ın içine bakılacak olması. Nabzı (yer sarsıntıları) ve ateşi (merkezden sıcaklık akışı) ilk kere ölçülecek olan 4,5 milyar yaşındaki gezegenin ilk defa topyekün check-up’tan geçeceği esprileri yapılıyor.

Güneş sisteminin kaydını içeren fosil gezegen

Diğer mühim bir mevzu da Mars’ın bir zaman makinesi sayılması. Diğer kayalık gezegenler olan Dünya ve Venüs, yer hareketlilikleri nedeniyle ilk zamanlarına dair kanıtları yoktur etmiş durumda. Mars yüzeyi ise hesaplara gore 3 milyar yıldan fazladır sakin. Bunun nedeni, gezegenin Dünya’nın üçte biri uzunluğunda olması ve büyük çaplı yer hareketlilikleri için ihtiyaç duyulan enerjiyi barındırmaması. Bu nedenle Mars, güneş sistemimizin ilk çağlarına dair bilgileri içerisinde barındıran bir “fosil gezegen” şekilde görülüyor.

Mars’a inişin fazlaca zor bulunduğu anlatım ediliyor. Şimdiye kadar bu gezegene gönderilen feza araçlarının ancak %40’ı başarıya ulaşmış bir biçimde iniş yapabildi. Amerika, başarıya ulaşmış iniş gerçekleştirebilmiş olan tek ülke. Gezegenin atmosferi dünyamızınkinin %1’i yoğunluğunda olduğu için iniş yapan araçları yeterince yavaşlatabilecek sürtünme bulunmamaktadır. Bu da inişi iyice zorlaştırıyor. InSight iniş sırasında bir paraşüt ve roketlerden faydalanacak.


Mars’ın en büyük otoparkına inecek

InSight gezegenin yüzeyinde hareket etmeyeceği ve sadece zeminin derinliklerine bakacağı için buna uygun bilimsel ekipmana sahip. Bu nedenle düz biçimde ve fırtınasız bir yüzeye iniş yapmak haricinde bir ihtiyaçı bulunmuyor. Bu ihtiyaca uygun olarak seçilen iniş noktayı Elysium Planitia ise “Mars’ın en büyük otoparkı” şekilde adlandırılıyor.

26 Kasım 2018’de Türkiye saati ile 23.00’te gerçekleşecek tarihi olay, dünyanın çeşitli yerlerinde düzenlenen aktivitelerle ve web üzerinden diri yayınlar yoluyla halka aktarılacak. NASA’nın InSightcanlı gösterim listesine bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Mars InSight nelerdir?

Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi NASA’nın insansız uzay aracının adı olan InSight’ın tam Türkçe karşılığı “içgörü”. Araca bu ismin verilmesinin sebebi, Mars yüzeyinin 5 metre altına bir alıcı gönderilerek gezegenin iç yapısının araştırılacak olması. Aracın 2016 senesinde gönderilmesi planlanmıştı. Ancak bir cihazda çıkan vakum problemi, girişimin ertelenmesine neden oldu. Bu tecil ile birlikte görevin maliyeti 830 milyon dolara yükseldi.

InSight Mars’ın merkezi, manto katmanı ve kabuğunun kalınlığını, yoğunluğunu ve yapısını ortaya koymayı amaçlıyor. Görevin bir diğer amacı da gezegende yer aktivitesi olup olmadığını izlemek. İnişten sonrasında bilimsel cihazların kurularak faaliyete geçmesinin üç ay alacağı hesaplanıyor. 694 kg şekilde yola çıkan vasıta, bütün fazlalıkların atılmasıyla Mars’a 358 kilogram olarak inecek. Diğer taraftan inişi takip ederek dünyaya malumat göndermesi amaçlanan olan iki uydunun (CubeSat) her biri sadece 13,5 kilogram ağırlığında.


"NASA'nın Mars'a gönderdiği InSight iniş yaptı konulu haberimizde Teknoloji Haberleri olarak sizlere NASA'nın Mars'a gönderdiği InSight iniş yaptı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda NASA'nın Mars'a gönderdiği InSight iniş yaptı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "
5
4
2
1
0