Mobilde İşletim Sistemi Savaşları
Özellikle Apple ve Google arasında süregelen mobil işletim sistemleri savaşları uzun süredir kızışarak devam ediyor.

Yazılım dünyasının bir diğer devi Microsoft ise savaştan çoktan yenik ayrılmış durumda. Kullanıcılar telefonlarından internette sörf yapmaktan bankacılık işlemlerine, iş amaçlı kullanımdan canlı rulet oynamaya kadar bir zamanlar bilgisayarlarında yaptıkları hemen hemen her şeyi artık telefonlarından yapıyorlar ve bunun için mobil işletim sisteminin performansı da giderek önem kazanıyor. Peki, mobil işletim sistemleri savaşındaki son durum ne?

Pazar payında iOS önde

Bizi Android ile iOS arasında bir karşılaştırma yapmaya iten şey, Apple tarafından her ay olduğu gibi iOS kullanım istatistiklerinin açıklanması. Bildiğiniz gibi, iPhone kullanıcıları arasındaki genel kabul, iOS 10 güncellemesinin iPhone 5’ten bu yana en iyi güncelleme olduğu yönünde. Bunun kullanım istatistiklerine yansıdığını da net bir şekilde görüyoruz: Şubat ayı itibarıyla iOS güncellemesinin kullanım oranı %79 olarak açıklandı. Bir önceki sürüm olan iOS 9’un oranı ise %16 oldu. Diğer sürümler ise %5’lik bir kullanım oranına sahip. iOS’un bu haliyle yeni sürüm kullanım oranı açısından göz kamaştırdığını söyleyebiliriz.

mobil_i_letim_sistemleri

Öte yandan, Google cephesinde bundan çok daha farklı bir görüntü hakim. Büyük umutlarla duyurulan Android 7.0 piyasada henüz pek kabul görmedi. Birçok telefon üreticisinin Android işletim sistemini kullanmasına ve son dönemde piyasaya birçok iddialı ürün çıkmasına rağmen Android 7.0’ın kullanım oranı sadece %1.2. Şu anda en çok kullanılan Android sürümü ise %30.7’lik kullanım oranı ile Android 6.0 Marshmallow.

Android 8 yavaş yavaş görücüye çıkıyor

Android 7.0 henüz kullanıcılar tarafından yaygın kabul görmemiş olsa da, Android’in yeni sürümünün de yolda olduğunu ve şimdiden bu sürümle ilgili ayrıntıların yavaş yavaş ortaya çıktığını da belirtmek gerek. Android 8.0 ile ilgili en çok merak edilen konulardan birisi, işletim sisteminin adı olmuştu. Bildiğiniz gibi, Android işletim sistemi adlandırmasında genelde çikolata isimlerini kullanıyor. 8.0 sürününün O harfi ile başlayacak olmasından, sızan haberlerden ve görsellerden dolayı Android 8.0’ın adının Oreo olması neredeyse kesin gibi.

Peki, Android 8.0 ile gelecek yenilikler neler? Öncelikle, en çok beklenen özelliklerden birisi, şu anda sadece Google’ın Pixel serisi telefonlarında kullanılabilen Google Assistant’ın Android 8.0 ile birlikte birçok telefonla kullanılabilmesi bekleniyor. Diğer bir önemli özellik ise, Android telefonların yeni işletim sistemi ile birlikte otomobillerle daha iyi haberleşecek olması. Google akıllı otomobil teknolojilerine en çok yatırım yapan şirketlerden birisi olduğundan, Android 8.0 ile araç sahiplerinin hayatını kolaylaştıracak birçok yenilik gelmesi bekleniyor. Ayrıca, Apple’ın yaptığı hamle ile birlikte piyasada bir trend haline gelen kulaklık girişinin kaldırılmasını Android 8.0 da destekleyecek gibi görünüyor. Yani, Android 8.0’lı telefonlarda kulaklık girişi göremezseniz şaşırmayın.

Android 8.0’ın diğer yeni Android sürümlerinin aksine piyasada yaygın kabul görüp göremeyeceği şimdiden merak konusu.


"Mobilde İşletim Sistemi Savaşları konulu haberimizde Teknoloji Haberleri olarak sizlere Mobilde İşletim Sistemi Savaşları ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Mobilde İşletim Sistemi Savaşları ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "
5
4
2
1
0