Mobil İnternet Hızındaki Değişimler
Mobil İnternet Hızındaki Değişimler
Mobil İnternet Hızındaki Değişimler

 

Günümüzde mobil interneti “normal” ve “sıradan” bir şey gibi görüyor, akıllı telefonlar ve diğer mobil cihazlarla her türlü çevrimiçi hizmetten müthiş bir hızda yararlanabiliyoruz. Hemen şimdi 7Slots gibi bir siteyi ziyaret edip yüzlerce oyunu saniyeler içerisinde oynamaya başlayabilirsiniz: Hiçbir şeyi “indirmeniz” ve bunun için beklemeniz gerekmiyor. Ancak mobil internetin bu kadar hızlı olmadığı, hatta hiç var olmadığı zamanlar da vardı. Bu makalede, mobil internetin geçmişine ve geleceğine kısa bir bakış atacağız. 

Mobil İnternetin İlk Yılları

Mobil internet ortaya çıktığı andan itibaren popülerliğini hiç kaybetmedi. 2013'ün sonunda dünyada yaklaşık 1,9 milyar akıllı telefon kullanıcısı vardı ve 2018'in sonunda bu rakam yaklaşık 5,3 milyar kişiye ulaştı: Bu, sadece beş yılda neredeyse %180'lik bir büyüme olduğu anlamına geliyor. 2018’den itibaren de büyüme devam etti, 2022 itibariyle global internet kullanıcılarının %90’ının çevrimiçi olmak için bir mobil cihaz kullandığı biliyoruz. Bu düzenli artışın nedenleri arasında, akıllı telefonların giderek daha ucuz hale gelmesi de yer alıyor. 

Tüm bunlar, WAP (Kablosuz Uygulama Protokolü) ile başladı: Mobil internetin en eski hali buydu ve 90’lı yıllarda piyasaya sürülen cep telefonlarının hepsi de bu protokolü kullanarak çevrimiçi oluyordu. WAP, bir nevi mobil internetin “çevirmeli bağlantısı” gibiydi. WAP, yaklaşık 28.8 kbps bir hıza sahipti ve bir süre sonra 43.2 kbps hızına ulaştı. Bu döneme “2G çağı” adını veriyoruz: bu çağ, sırasıyla yerini 2.5G, 2.75 EDGE, GPRS ve 3G’ye bıraktı. 

3G, ilk olarak 2002 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde kullanıldı ve 7 Mbps’ye kadar çıkabilen bir hız sundu. Önceki teknolojilerin maksimum 0.1 Mbps hız sunabildiğini düşünecek olursak, bu gerçekten de etkileyici bir artıştı. Ancak mevcut cep telefonları, bu hızı kullanabilecek bir kapasiteye sahip değildi: Bu, 2007’de ilk iPhone piyasaya sürülene dek devam etti. iPhone, 2008 yılında piyasaya sürdüğü “3G” modeliyle, avuç içine sığan bir cihazı dizüstü bilgisayarlardan farksız hale getirmeyi başardı ve mobil internet devrimini başlattı.  

Buna ek olarak tamamen yeni bir ekonomi de yarattı: Apple, App Store'u ilk kez 2008'de kullanıma sunduğundan bu yana, iPhone ve iPad için geliştirilen uygulamalardan 120 milyar dolardan fazla gelir elde etti. Günümüzde kullandığımız uygulamaların hepsini de bu döneme borçluyuz: Apple, tek başına bir sektör yarattı ve ona öncülük etti. 

4G Dönemi Başlıyor

İlk kez 2009’da İsveç’te ortaya çıkan LTE teknolojisi, zaman içinde farklı protokolleri de kapsayarak 4G kablosuz hücresel ağ teknolojisine dönüştü ve dünyanın büyük bir kısmında halen onu kullanıyoruz. 4G, mobil internet kullanıcılarına 100 Mbit/s hız sunabiliyordu. 3G ile elde edilen en yüksek hız ise, aradan geçen onca zamana rağmen maksimum 14 Mbit/s olmuştu: Arada inanılmaz bir fark vardı. 4G, 2022 itibariyle de dünya çapındaki mobil iletişim teknolojilerinin %58’inde kullanılmaya devam ediliyor. 

Ericsson tarafından hazırlanan bir rapora göre, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki mobil internet kullanıcıları her ay ortalama 8 GB veri harcıyor ve bu rakamın 2025 yılında 200 GB’ye ulaşması bekleniyor. Aynı rapor, mobil internet hızındaki artışın devam etmesi nedeniyle artık yeni cihazlara ihtiyacımız olacağını da söylüyor: Gelecekte, şu an kullandığımızdan daha farklı cihazlara çevrimiçi olacağız ve bunu mümkün kılacak olan şey de 5G teknolojisi olacak. 

5G Hızı Rekor Kırıyor

Mobil internet hızı her geçen gün artmaya devam ediyor ve yeni kullanılmaya başlayan 5G standardı da bunun temelini oluşturuyor. SpeedTest ve Ookla tarafından yayımlanan yıllık raporlara göre:

  • Mobil internet hızı, 2020 – 2021 arasında dünya çapında %59,50 artış gösterdi

  • 2022 itibariyle dünyanın en hızlı mobil interneti Norveç, Birleşik Arap Emirlikleri ve Katar’da bulunuyor. 

  • Çin Halk Cumhuriyetindeki mobil internetin hızı, dünyanın geri kalanından ortalama %180 daha yüksek

  • 2021’in üçüncü çeyreğinden itibaren kullanılmaya başlanan 5G teknolojisi ile, ortalama 166.13 Mbps indirme (download), 21.08 Mbps yükleme (upload) hızlarına ulaşıldı

  • Norveç, Birleşik Arap Emirlikleri ve Katar’ın en hızlı mobil internete sahip olması, 5G teknolojisine en hızlı uyum sağlayan ülkeler olmalarından kaynaklanıyor.

Peki, 5G teknolojisi ne vaat ediyor? 2025’e kadar dünyanın %25’inde kullanılması beklenen bu teknoloji, her şeyden önce 1 Gbps’ye (1,000 Mbps) kadar çıkabilen bir hız sunuyor. mmWave bandı üzerinden kullanıldığında, bu hız 4 Gbps’ye kadar yükselebiliyor. 5G ile birlikte gelen üç önemli avantaj var:

  1. Daha büyük bağlantı kanalları (daha hızlı mobil internet için)

  2. Düşük gecikme süreleri (daha çabuk tepki verebiliyor)

  3. Daha fazla cihazın aynı anda bağlanabilmesi (örneğin, sensörler ve diğer akıllı cihazlar).

Diğer hücresel ağlar gibi, 5G ağları da aktif olduğu bölgeleri sektörlere bölen ve radyo dalgaları aracılığıyla kodlanmış veriler gönderen bir sistem kullanıyor. Ancak 5G, verilerin kodlanma şeklini ve kullanılan kanalları değiştirerek çok daha fazla seçenek sunuyor. Bu bağlamda, 4G’nin kullanamadığı yüksek bantlı ve kısa menzilli hava kanallarını kullanabiliyor ve çok daha düşük gecikme değerleri sunuyor. 

Bu çok teknik bir açıklama olduysa, basitçe şöyle düşünebilirsiniz: Daha fazla iletişim kanalını kullanabildiği ve her birinde çok hızlı tepkiler verebildiği için, 5G ağlarına yüzlerce cihaz aynı anda bağlanıp herhangi bir performans kaybı yaşamadan internete çok hızlı şekilde bağlanabiliyor. 5G teknolojisini önemli kılan şey de zaten bu: Sadece yüksek mobil internet hızı sunmakla kalmıyor, gelecekteki IoT (Internet of Things) ağının temellerini de atıyor. Buzdolabınız, fırınınız, TV’niz ve çamaşır makineniz 5G üzerinden internete bağlanacak ve “insanlara” ihtiyaç duyulmayan kendi özel ağlarını yaratabilecekler.

Aynı şekilde, basit bir modemle bile dünyanın hemen her yerinden çok hızlı bir şekilde internete bağlanmak mümkün olacak ve ucuz bir akıllı telefonla bile Harvard Üniversitesinden yapılan canlı eğitime katılabilecek, dersi veren kişiyle gerçek zamanlı görüşebileceksiniz. 5G, mobil interneti dünyanın her yerinde internete bağlanmanın varsayılan yöntemi haline getirecek.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Yorumlar

https://www.sanalyer.com/assets/images/user-avatar-s.jpg
Bunun için ilk yorumu yazın!

Disqus Yorumları