Microsoft test için Google Chrome benzeri Edge tarayıcısını yayınladı
Şimdilik Chrome'a çok benziyor, ancak Microsoft farklılıkların geleceğini vaat ediyor.

Kendi çekirdek tarayıcı teknolojisinden vazgeçen Microsoft, Google'ın Chrome'uyla aynı temellere dayanan Edge tarayıcısının test sürümlerini yayınladı.

Microsoft'un Pazartesi günkü bir blogun Microsoft’un kurumsal başkan yardımcısı Joe Belfiore, “Bu ilk yapılarda, esaslara odaklandık ve daha sonra gelecek olan geniş bir özellik ve dil desteğini henüz dahil etmedik” dedi. "İnce tasarım sonlandırmaları, daha geniş bir uzantı seçimi desteği ve oturum açma profilinizi yönetme yeteneği de dahil olmak üzere mevcut Microsoft Edge'den farklılıkları görmeye başlayacaksınız."

Microsoft yıllarca, Internet Explorer'ı kullanan eski teknolojiyi ortadan kaldırarak ve bunun yerine modernize edilmiş Edge'i serbest bırakarak tarayıcı gücünün bir kısmını geri almaya çalıştı. Ancak, hiçbir zaman yaygın olarak yakalanmadı ve Aralık ayında, Microsoft, Chrome'un başka tarayıcılarda da kullanılan açık kaynaklı temellerinden Edge on Chromium'u yeniden inşa etme planını duyurdu.

Windows 10 bilgisayarları için yazılımı Microsoft'un Edge Insider sitesinden indirebilirsiniz. Chromium tabanlı Edge'in farklı sürümleri takılabilir ve yan yana çalıştırılabilir.

Edge'in yeni sürümü, Google tarafından işletilen açık kaynaklı bir proje olan Chromium'u temel alıyor. Chromium'u kullanan diğer tarayıcılar arasında Brave, Vivaldi, Opera ve Samsung Internet bulunur. Google’ın yazılımını kullanmak, web sitelerinin uyumsuzluk sorunlarından muzdarip olmadığından emin olmalarını sağlarken olgun ve sık güncellenen bir yazılım projesine erişim sağlar.

Bununla birlikte, aynı zamanda, Google’ın zaten web üzerindeki güçlü gücünün - hangi teknolojilerin desteklendiğini ve hangilerinin desteklenmeyeceğine karar vermek anlamına gelir - bu kadar güçlüdür. Chrome, tarayıcı pazarına hakim.

Apple'ın Safari'si, Chrome'un bir kuzeni ve Mozilla's Firefox bağımsız kalıyor.

Microsoft'un Internet Explorer'ı yıllarca taramaya hükmediyordu, ancak Firefox bu gücü 15 yıl önce kullandı ve Microsoft tükenmesine izin verse bile teknolojiye yeni bir hayat verdi. Chrome on yıl önce geldi ve Safari ile aynı WebKit çekirdeğini oluşturdu. Ancak Google, Chromium'un ana parçası olan Blink adlı bir WebKit çatalı oluşturarak yollardan ayrıldı.

Chromium tabanlı Edge, varsayılan olarak Google’ın baskın arama servisine değil arama trafiğini Microsoft’un Bing arama motoruna gönderir. İsterseniz diğer arama motorlarını ekleyebilirsiniz. Tarayıcılardan gelen arama trafiği, arama reklamlarından elde edilen gelire yol açabileceği için önemli bir finansal düşüncedir.

Chromium'da Microsoft Edge geliştirmeleri

Şimdilik, Chromium tabanlı Edge neredeyse tüm Google kodudur. Ancak Microsoft, bunu kendi katkılarıyla Chromium topluluğunun dinamiklerinde potansiyel olarak önemli bir değişim olarak değiştirmeyi planlıyor. Microsoft'un Edge ekibi ayrı bir blog gönderisinde Chromium projesinde 275 değişikliğe katkıda bulunduğunu söyledi.

microsoft-edge-canary-chromium-screenshot

Bazı değişiklikler kullanıcılar için daha belirgin olacaktır. Microsoft, Chromium tabanlı Edge'in önümüzdeki haftalarda, karanlık mod, zarif web sayfaları için bir okuyucu modu, dilbilgisi ve çeviri araçları ve daha yumuşak kaydırma gibi çeşitli özellikler alacağına söz verdi.

Diğer değişiklikler kaputun altında daha derin. Belfiore, Microsoft'un 64 bit Arm işlemcileri kullanan Windows dizüstü bilgisayarlarda çalışan Chromium tabanlı bir Edge sürümünü oluşturma çalışmalarının büyük bir örneği olduğunu söyledi.

Çoğu Windows dizüstü bilgisayarı Intel işlemcileri kullanır, ancak Arm yongaları - özellikle Qualcomm tarafından yapılanlar - uzun pil ömrü olan ve 4G ve sonraki 5G mobil ağlara yerleşik bağlantı özelliklerine sahip dizüstü bilgisayarlar tasarlamak için sürekli bir zorunluluktur. Bunu başarmak için Arm tabanlı dizüstü bilgisayarların eksiksiz bir yazılıma ihtiyacı var.

Microsoft ayrıca, dokunmatik ekran arayüzleri, görüntülü sohbet, grafik hızlandırma ve erişilebilirlik - görme veya diğer engelliler için önemli bir teknoloji olan Chromium geliştirmelerini de planlıyor.

Chromium tabanlı Edge sürümleri artık hızlı bir şekilde değişiyor - Kanarya sürümü için günlük ve Geliştirici sürümü için haftalık. Daha sonra daha güvenilir olması gereken Beta ve Kararlı sürümler gelecek. Bu isimler, Chrome'un etiket kurallarını takip eder. Kanarya adı, bir şeylerin yanlış gittiğini sürekli olarak göz önünde tutmak için kömür madeni kömürü fikrine atıfta bulunuyor.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Disqus Yorumları