Merkür, Yarın Dünya ile Güneş arasından geçecek!
Çok nadir görülen tutulmalardan birisi yarın gerçekleşecek. 100 yıl içinde sadece 12-13 defa gerçekleşen Merkür'ün Dünya ile Güneş arasında geçişini kaçırmayın!

Yarın 9 Mayıs 2016 tarihinde çok nadir görünen bir olay ile karşılaşacağız. 100 yılda sadece 12-13 kere görülen bu olayı kaçırmayın deriz :) Güneş'e yakın olan Merkür'ün Dünya ile Güneş arasından geçmesi.

Merkür, Dünya ile Güneş Arasından Geçecek!

Nasa tarafından açıklanmış olan bilgilere göre oldukça nadir görülen bir olay olan bu solar seyahat, en son 2016 yılında görünmüş.

Bu önemli etkinliği izlemek isteyenler için gerçekleşen saatler açıklandı. Türkiye'için 9 Mayıs 14:15'te başlanacak Dünya ile Güneş arasındaki seyahati yaklaşık 7 buçuk saat sürecek..

Dünya'dan bakıldığında Güneş üzerinde Merkür siyah nokta gibi görüneceğinden dolayı bir teleskopla yada özel yapım bir dürbüne ihtiyaç vardır.

Çıplak gözle bakmayı denerseniz gözleriniz ciddi problemlere sebep olabilir. Gözlükle dahi denemenizi tavsiye etmeyiz. Bu yüzden izlemek isterseniz teleskop yada NASA tarafından yapılacak olan canlı yayınları takip ederek izleyebilirsiniz.

Bir sonra ki Merkür seyahati 3 yıl sonra yani 2019 da gerçekleşecek. Daha sonra uzun bir süre daha gerçekleşmeyecek olay için işaret edilen tarih ise 2032 yılı.

 

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Disqus Yorumları