MEB Oyunları Hakkında
MEB tarafından desteklenen kimi oyunlar bulunmaktadır. Bu oyunlarda bulunan temel özellik ise çocukların zihinsel gelişimlerine yardımcı olacak nitelikte yazılımlara sahip olmalarıdır.

MEB oyunları ve tavsiye edilen kimi oyunlar geniş kitle tarafından benimsenmekte ve ilgi duyulmaktadır. MEB oyunları genellikle EBA üzerinden öğrencilerin ve diğer çocukların yararlanabilmeleri için geliştirilmiştir.

mebin-yasaklamadigi-oyunlar-kodlama-ve-algoritma

MEB Eğitsel Oyunları

Son dönemlerde özellikle veliler tarafından merak edilen konulardan bir tanesi de MEB oyunları konusunda ortaya çıkmaktadır. Buna göre çocukların zihinsel olarak gelişimlerinin tamamlanabilmesi için süreci hızlandırma özelliğine sahip olan oyunlar şu şekildedir. Buna göre;

  • Ebru Boyama,
  • Kare Kapmaca,
  • MatMatik,
  • Kelime Türetmece,
  • Geometrik Cisimler,
  • Güvenli İnternet Macerası,

Eğitici oyunlar sınıfında bulunan bu oyunlar özellikle okul çağında olan çocuklar için tavsiye edilmektedir. Ders içeriklerinin yanı sıra temellendirme ve ilişkilendirme becerilerinin artırılması sağlanmaktadır. Ayrıca dış çevreyi çocukların daha rahat kavrayabilmelerine de bahsedilen oyunlar yardımcı olmaktadır. Yukarıda sayılan oyunlara MEB tarafından geliştirilen EBA internet sitesi aracılığıyla ulaşılabilmektedir. Oyunların hangi eksikliğe yönelik geliştirici etkisinin olduğu da anlaşılmaktadır.

MEB Oyunları Oynama

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından benimsenen görüşe göre eğitim durmaksızın devam eden bir süreçtir. Günümüzde teknolojik ilerleme ve yazılımın hayatımızın içine kadar girmesi nedeniyle, meydana gelen gelişmeler ışığında geliştirici bazı oyun ve aktiviteler tavsiye edilmektedir. Alanında uzman kimseler tarafından araştırılan oyun içerikleri çocukların zihinsel gelişimlerine katkı sunmalarına göre kategorize edilmektedir.

mebin-yasaklamadigi-oyunlar-akil-oyunlari-

En iyi oyunlar ve faydalı oyunlarla çocukların büyük zaman harcadıkları internet ortamının daha faydalı hale getirilmesi sağlanabilmektedir. MEB resmi sitesi üzerinde yayınlanan resmi tavsiye kararları da dikkate alınmalıdır. Gelişen dünya ve çevre koşulları içinde çocuğun gelişimi en iyi şekilde desteklenmelidir. Böylece tam anlamıyla çok yönlü olarak zihinsel ve bedensel gelişim dengeli olarak sağlanabilir.

Kaynak: https://cepkolik.com/

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Disqus Yorumları