Mars motoru rekor kırdı!
Mars motoru testleri kalmış olduğu yerden devam ediyor ve Elon Musk bizleri İlim kurgudan gerçeğe doğru götürüyor. Geçtiğimiz günlerde NASA ve Michigan Üniversites’inden mühendisler, bizleri Mars’a götürmek için tasarlanan bir itici olan X3’ü başarıyla kontrol etti.

Mars Motoru: X3 iyon iticisi
X3 şu anda geliştirİLme aşamasındaki 3 Mars motoru prototipinden biridir. Hall pervanesi olarak da malum motor, Xenon gibi gazları iyonize etmek için elektrik ve manyetik alanları kullanıyor. Daha sonrasında ise itki üretebilmek için iyonları dışarı atıyor. Bu teknik, geleneksel kimyasal roketlere kıyasla çok daha temiz, daha emniyetli ve daha verimlidir. Ancak diğer tekniklere kıyasla nispeten daha düşük itme ve hızlanma sağlamakta.

Son testlerde X3, daha önce diğer Hall iticileri tarafınca belirlenen 3 farklı alanda üstün dereceli kırmayı başardı. İtme kuvvetindeki bundan önceki rekor 3.4 Newton iken X3 5.4 Newton ile bu rekoru kırdı. Bu kuvvetle motor 250 Amper’lik akım sağlamış oldu ve bu bundan önceki rekorun iki sert değere muadil gelmekteydi. Ayrıca önceki 98 kW’LIK güç seviyesi de 102 kW ile geçilebildi.

mars-motoru-shiftdelete

Testlerin, Temmuz ve Ağustos aylarında NASA Glenn Araştırma Merkezi’ndeki bir vakum odasında 25 gün süresince gerçekleştirildiği açıklandı. Ayrıca bu hususi Mars motoru için 227 kilo ağırlığında bir stant yapıldığı belirtildi.

Rekor kıran X3 iyon iticisi ati daha azca enerjiyle daha uzun seyahat sağlayabilir. Mars’a yapılacak olan insanlı ve insansız araştırmalarda eleştiri görevleri yerine getirebilir.


"Mars motoru rekor kırdı! konulu haberimizde Teknoloji Haberleri olarak sizlere Mars motoru rekor kırdı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Mars motoru rekor kırdı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "
5
4
2
1
0