Laptop ses kalitesini arttırma!
Dizüstü bilgisayarınızda müzik dinlemekten haz almaktadır, ancak cihazınızın ses performansından memnun değil misiniz? Neler yapabileceğinizi bu rehberimizde anlattık.

İster Oyun oynayın, ister film izleyin, ister de Spotify üstünden müzik dinleyin fark etmiyor. Bir biçimde çoğu kullanıcı dizüstü bilgisayarının ses performansından memnun kalmıyor ve aradığı seviyeye ulaşamıyor.

şayet komple bir aygıt değişim yapmak yapmadan ses performansını geliştirme yolları arıyorsanız, size bazı tavsiyelerimiz olacak. Her ne kadar bunlar herkes için geçerli olmasa da, en azından dizüstü bilgisayarınızın ses performansını bir nebze olsun geliştirebileceğinizi umuyoruz.

Uygulama ve işletim sistemi ayarları

Öncelikle kullandığınız uygulamalarda başlayabileceğiniz potansiyel geliştirme seçenekleri bulunuyor. Başlangıçta uygulamanızın ayarlar kısmına bakarak önünüzde neler olduğunu görün.

Örneğin Windows ya da Mac için Spotify uygulamasında Seçenekler menüsünde Premium üyeler için yüksek kalite seçeneği bulunuyor. iTunes'da ise öncelikle Tercihler'i açın ve ardından Çalma/Oynatma kısmına gelin. Burada Ses Geliştirici'nin seçili olduğundan emin olun. Ses Geliştirici'nin sürgüsüyle oynayarak kalitede keyfinize göre ayarlamalar da yapabilirsiniz.

Uygulama ayarlarınızı yaptıktan sonra, işletim sisteminizin ses ayarlarınıza geçebilirsiniz. Windows'ta Denetim Masası'na ardından Ses sekmesine girin. Burada Hoparlör'e tıklayın ve Özellikler'i seçin. Karşınıza Geliştirmeler ve Gelişmiş seçenekleri çıkacak. Bu sekmelerin altında önünüze çıkan seçenekleri deneyerek, kendi ses deneyiminize en uygun olanı kullanın.

boom-ses-uygulamasi

Eğer varsayılan ses uygulamalarınız ve işletim sistemi seçenekleriniz sizi tatmin etmiyorsa, üçüncü parti kullanabileceğiniz çok çok eklenti bulunuyor. özellikle Mac-iTunes ikilisi için BitPerfect tavsiyelerimiz arasındayken, Boom 2 de Mac cihazınızın sesini çok fazla daha zengin, temiz ve yüksek hâle getirecektir.

Hear ise hem Mac, hem de Windows işletim sistemlerinizde kullanabileceğiniz bir öteki ses geliştiricisi uygulama. Hem hoparlörle, hem kulaklıkla kullanabileceğiniz Hear bolca seçenek sunuyor.

Windows için bir seçenek ise DFX Audio Enhancer ve internet üzerinden video yayını yapıyorsanız ve ya Skype üstünden konuşma gerçekleştiriyorsanız harika bir uygulama. Varsayılan ayarlar çoğu zamanda iş görüyor ve isterseniz ekolayzer seçenekleriyle kendinizce düzenleyebiliyorsunuz.

Donanım ve diğer ekstra cihazlar

En başarılı ses uygulaması seçenekleriyle bile bazen dizüstü bilgisayarınız fena ses performansı verebiliyor. Bu durumda değerlendirmeniz gereken donanımsal seçenekler mevcut.

Bunun için profesyonel olmanıza da gerek yoktur ve kısa bir araştırmayla laptopınıza birkaç ilave aygıt ekleyebilirsiniz. eğer cihazınıza bağlanan çok fazla kablo sizi rahatsız ediyorsa, Bluetooth Teknolojili kulaklıkları tercih edebilirsiniz.

laptop-kulaklik-secimi

Bir öteki alternatif şekilde da, taşınabilir çeviricileri kullanabilirsiniz. mesela, 7.1 Surround ses desteği sunan taşınabilir ses kartı Creative Sound Blaster E5 bu konuda başarılı bir misal ve bilgisayarınıza direkt USB aracılığı ile bağlanabiliyor. Schiit Fulla (maalesef memleketimizde satışı bulunmaz) ve Audioquest DragonFly ise başka 'kompakt' ve daha müsait fiyatlı çözüm seçenekleri. Bütçesi yüksek olanlar için ise Creative Sound Blaster X7 muhakkak çok fazla daha iyi bir harici ses kartı seçeneği.

Kısacası, laptop üstündeki 'ses zinciri' pek çok aşırı elemente bağlı ve bunların arasında kopukluk olmamasına dikkat edin. Uygulamalarınızı başarıyla kurup ayarladıktan sonra, hâlâ noksan hissediyorsanız da her bütçeye müsait donanım çözümleri var.


"Laptop ses kalitesini arttırma! konulu haberimizde Teknoloji Haberleri olarak sizlere Laptop ses kalitesini arttırma! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Laptop ses kalitesini arttırma! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "
5
4
2
1
0