Kodlama ile ilgiliyseniz bilginizi bir oyun ile test edin: Flatfy/game
Belki de pek çoğunuz bugüne kadar Flatfy sitesini duydunuz. Kendisi de son dönemlerin en yaygın kullanılan ve en çok ilgi çeken kodlama dili olan Python ile yazılmış olan bir site olan Flatfy tarafından bir kodlama oyunu geliştirildi.

 

 

 

 

Bu kodlama oyunu ile yazılıma ilgisi olan herkesin Python bilgisi ölçülebilmektedir. Oyuna ilişkin bilgilere geçmeden önce Flatfy’ın kısaca ne olduğundan bahsetmek gerekmektedir.

 

Flatfy internette yayın yapan tüm emlak ilanı sitelerindeki ilanları tek bir sayfada gösteren adeta emlak ilanlarının Google’ı olarak adlandırılabilecek bir internet arama platformudur.

 

Flatfy’ın bünyesinde toplamda 1189 farklı internet sitesi yer almaktadır. Ayrıca Flatfy, Türkçe metin kalıplarını da algılayabilecek şekilde kodlanmıştır. Flatfy’ın Python ile kodlanmış olan sistemi yapay zekâ uygulamalarının da faydası ile Türkçe metin kalıbı şeklinde yazılmış olan arama metinlerini algılamakta ve bu şekilde yaptığınız aramalara uygun sonuçları karşınıza getirmektedir.

 

İşte flatfy.com/play linkinde yer alan Flatfy’ın Phyton kodlaması ile ilgili yazmış olduğu ufak bilmeceler tarzındaki oyun da Python kodlama diline ilgi duyan herkes tarafından çözülmeyi beklemektedir.

 

Flatfy şirketinin Ukrayna Kiev’deki merkezinde yer alan tüm IT departmanının katılımı ile yazılan ve tüm departmanın yapmak için 2 haftasını harcadığı bu uygulamanın ilk denemesi Flatfy’ın merkezi olan Ukrayna’da yapılmış ve beklenenden oldukça fazla bir ilgi ile karşılaşmıştır.

 

Bu uygulamanın Ukrayna’daki ilgisi öyle bir düzeye çıkmıştır ki Ukrayna çapında en gelişmiş firmaların CTO’ları bu oyunun son bölümüne gelmek için çaba göstermiştir.

 

Oyunumuzun Ukrayna macerasına geçmeden önce kısaca flatfy.com/play linkindeki Python kodlama oyununun ne olduğundan bahsedelim.

 

Flatfy Play olarak göreceğimiz bu oyun, belli düzeydeki Python kodlama mantıklarından oluşmaktadır. Oyunda 12 farklı soru ve dolayısıyla da 12 farklı seviye bulunmaktadır. Baştan sona doğru oyun soruları zorlaşmakta ve dolayısıyla da baştan sona doğru daha fazla Python bilgisine ihtiyaç duyulmaktadır.

 

Oyunumuzdaki soruların konuları ön uç geliştirme, algoritmalar ve ikili şifreleme gibi konulardır. Bu konular üzerine bilgi seviyesi yüksek olan kişilerin cevaplayabileceği tarzda sorular oyun içerisinde yer almaktadır.

 

Oyunun Ukrayna çapında bu denli ilgi görmesinin belki de en önemli nedeni, oyunun ileri düzeyde Python bilgisi gerektirmesi ve özellikle yapay zekâ uygulamalarının yaygınlaştığı bu dönemde en çok ilgi gören yazılım dili olan Python ile yazılmış olmasıdır. Takdir edilecektir ki Python son dönemin en çok ilgi gören yazılım dilidir.

 

Flatfy’dan önce bu tarz bir oyun ve kodlama uygulaması, Google tarafından yayınlanmıştı. Ancak belki de daha çok reklam amaçlı olacak ki çok ileri düzey kod bilmeceleri bu uygulamada yer almadı ve bu bilmeceleri internet ve dolayısıyla Google üzerinden basit bir arama ile çözmesi mümkündü.

 

Flatfy Play Python kodlama oyunumuz gördüğü yoğun ilgi sonucu Amazon sitesinde de yer almayı başarmış bir uygulama haline gelmiştir.

 

Her ne kadar basit bir ara yüze sahipmiş gibi görünse de her seviye için farklı ara yüz tasarlamaları yapılmış olan flatfy.com/play’de olan ilgi çekici ara yüz yine Python ve React.js temelli arka planda son yönelimli mimari (end oriented architecture) uygulamalarını bünyesinde barındırmaktadır.

 

Oyunun bir diğer önemli özelliği de bu oyunu hacklemenin neredeyse imkansıza yakın olmasıdır. Zira, bu oyunun yazılım mantığı bu şekilde kurgulanmış ve bugüne kadar pek çok kişi oyuna zehir kod ekleyerek bilgileri almaya çalışmıştır. Ancak bunların hiçbiri başarılı olamamıştır.

 

Şimdi dilerseniz, Ukrayna özelinde oyunumuzun ne şekilde tepkiler gördüğünü ele alalım.

 

flatfy.com/play’in Ukrayna’da gördüğü yoğun ilgi

 

Aslında flatfy.com/play, Python yazılım dili ile ilgilenen bilgisayar mühendisliği öğrencilerinin ilgisini çekmek amacıyla bahsettiğimiz üzere Flatfy IT departmanı tarafından yazılmış bir uygulamadır.

 

İlk olarak Kiev’de 3 farklı metro reklam panosuna “Python ile ilgileniyorsanız ve eğer işiniz buysa işe giderken de size düşünebileceğiniz bir Python bilmecesi” sloganıyla ilk sorumuz yayınlanmıştır.

 

Kısa süre içerisinde metroda başlayan bu kampanya, özellikle üniversite öğrencilerinin dikkatini çekmek amacıyla yapılmışsa da metroyu toplumun her kesiminden insanların kullanması nedeniyle kısa sürede iş dünyasından da yoğun ilgi görmeyi başarmıştır.

 

İlk çıktığı günden bugüne toplamda 100.000’in üzerinde gösterim almayı başaran flatfy.com/play oyunumuz insanlar tarafından 800.000’den fazla kere çözülmeye çalışılmıştır.

 

Yine Flatfy tarafından belirtilen istatistiklere göre oyuna başlayan kişilerin toplamda 6.000’inden sadece 1.000 tanesi oyunu tamamlamayı başarmıştır.

 

Hal böyle olunca ve oyunu hacklemenin imkansıza yakın olduğu iddiasında da bulunulunca oyunun kısa sürede bu denli ilgi görmesi çok beklenmeyen bir sonuç olarak görülmemelidir.

Yine de projenin başlangıç aşamasında bu denli büyük bir virale dönüşeceği her ne kadar öngörülmese de oyunu başarı ile tamamlayan kişilerin bu başarıyı yakalama süreleri Flatfy tarafından takip edilmekte ve bu başarıların sıralamalarına göre en iyi bulmaca çözen kişiler, Flatfy’ın Ukrayna’nın başkenti Kiev’e davet edilmesi ile ödüllendirilmektedirler.

 

 

 

Flatfy nedir?

 

Flatfy, yukarıda da kısaca bahsettiğimiz üzere bir emlak arama motorudur. Son dönemlerin en popüler kodlama dili olan Python ile yazılmış olan bu arama motoruna emlak ilanlarının Google’ı denilebilir.

 

Toplamda 1189 farklı emlak ilanı sitesinin verilerine yer verilen Flatfy üzerinde arama yapmak oldukça kolaydır. Zira Türkçe metin kalıplarını algılayabilen Flatfy, ayrıca her zaman güncel kalan bir arama motorudur.

 

Bu ne demektir? Flatfy üzerinde yer alan ilanların tamamı günceldir. Anlık olarak değişen emlak ilanları, veri tabanımızdaki sitelere eklendiği andan itibaren 24 saat içerisinde arama motoru sonuçlarımıza yansır. Site arama motoru botlarımızın tamamı bünyemizdeki tüm siteleri en fazla 24 saat içerisinde gezmektedir.

 

Flatfy, tüm dünya çapında ülkemiz haricinde 29 farklı ülkede yayın yapmakta olan bir uluslararası internet sitesidir. Bu sayede, Flatfy’ın kullanıcı portföyü oldukça geniş bir düzeye erişmektedir.

 

Ayrıca yukarıda detaylıca bahsetmiş olduğumuz flatfy.com/play gibi çok farklı uygulamalarla sıra dışı bir deneyim yaşatan Flatfy, bu oyunu en kısa sürede çözmeyi başaran kişiye de bir Ukrayna ziyareti ve uluslararası düzeye erişmiş bir firmada iş deneyimi dahi sunabilmektedir.

 

Bu denli dinamik bir yönetim anlayışı ile idare edilen Flatfy’ın aylık trafiği 1,3 milyon gibi devasa bir rakama erişmeyi başarmış ve her ay 900 bin farklı yeni ilan Flatfy bünyesine eklenmektedir.

 

Flatfy ile keyifli emlak araması yapacaksınız.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Disqus Yorumları