Kesintisiz Güç Kaynağı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Maalesef teknolojinin had safhada olduğu bir çağda yaşarken bile elektriklerin uzun zamanlı olarak veya sık sık kesildiği zamanlar oluyor.

Bu kesintiler çok sık olduğu zaman cihazlarımıza zarar verebiliyor. Daha doğrusu sık kesintilerde kesintinin hemen ardından elektriklerin tekrar gelmesi durumun kötü tarafı. Çünkü bu tür kesintiler elektrikli cihazların yanmasına kadar varabilen sonuçlar doğurmaktadır.

Kesintisiz güç kaynakları, üç farklı şekilde karşımıza çıkar. Online, Offline ve Line-İnteractive kesintisiz güç kaynağı şeklindedir. Güç kaynağı seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken sizin ne tür bir arayış içerisinde olduğunuzdur. Yani Online güç kaynakları oldukça pahalıdır. Kişisel kullanımlarda çok fazla tercih edilmemektedir. Offline güç kaynakları da işinizi görmeyecektir. Bu durumda kişisel kullanımlar için ideal olan seçim Line-İnteractive güç kaynaklarıdır. Burada dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta alacağınız güç kaynağının fiyat performans oranıdır. Sonuçta çok ucuza güç kaynakları bulabileceğiniz gibi çok pahalı bir fiyata da güç kaynağı bulabilirsiniz.

2_7

Güç Kaynağı Seçiminde Dikkat Edin

Güç kaynağı seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Bu noktalar sizin ihtiyacınızı şekillendirecektir. Dikkat edilmesi gereken noktalar şu şekildedir;

  • Gerilim kararlılığı
  • Frekans kararlılığı
  • Ani yüke cevap verebilme (Dinamik Regülasyon)
  • Çıkış gerilim harmonik distorsiyonu
  • Aşırı yük ve kısa devre koruma
  • Yüksek verim
  • Aküler.

Yukarıda saydığımız noktalar kesintisiz güç kaynağı alırken dikkat etmeniz gereken noktalardır.

Kesintisiz Güç Kaynağı Nedir?

UPS’ler yani kesintisiz güç kaynakları, elektrikler kesildiğinde, voltaj frekans dalgalanması gibi düzensizliklerde bağlı bulunduğu cihazı bu anlarda koruma üzerine oluşturulmuştur. Bu nedenle özellikle bilgisayarlarda ve serverlarda kullanılan bu cihazlar donanımı koruduğu gibi, bilgisayarda bulunan yazılımları da korumaktadır. Bu cihazların elektrik kesildikten sonraki standart kullanım süresi 30 dakika civarındadır. Bu sürede size, o an üzerinde çalıştığınız dosyaları kaydetme, yedekleme gibi olanakları sunar. Yani sizin emeklerinizi korur. UPS’lerin görevi de budur. Aynı durum düzensizliklerde de geçerlidir. Anlık bir voltaj kaybı masaüstü bilgisayarınızın kapanıp açılmasına neden olur. Bu da verileri kaybetmenize yol açacaktır. Aslında bu düzensizliklerden akım korumalı prizler ile de korunabilirsiniz.


"Kesintisiz Güç Kaynağı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler konulu haberimizde Teknoloji Haberleri olarak sizlere Kesintisiz Güç Kaynağı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Kesintisiz Güç Kaynağı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "
5
4
2
1
0