Kendi Kendini Tamir Eden Cihazlar Geliyor..

Kendi Kendini Tamir Eden Cihazlar Geliyor..
Uzun yıllardır devam eden çalışmalar sonucunda San Diego California üniversitesi nedeni ile üretilen manyetik mürekkep ile elektrikli cihazlar ufak hasarları kendi kendine onarabilecek!

Teknolojik cihazlar zamanımız teknolojisine karşın hala oldukça narinler. Bu durum özellikle giyilebilir teknolojilerde oldukça büyük problemler yaratmakta.

Bu konuyla alakalı olarak San Diego California üniversitesi bünyesindeki araştırmacılar sebebi ile yapılan çalışma netice verdi. Araştırmacılar sebebi ile imal edilen manyetik mürekkep kesilmeler ve yırtılmalar sonucunda oluşan hasarı kendi kendine onarabiliyor!

3 milimetrelik bir genişliğe kadar oluşan hasarları onarabilen manyetik mürekkep, yoğun şekilde kolay şekilde çalışıyor. Mürekkebe neodimyum parçacıkları ekleyen araştırmacılar bu sayede manyetik özelliklere sahip yeni teknoloji bir mürekkep geliştirmeyi başardılar.

Mürekkebin geliştirilmesinde rol saha araştırmacılar bununla birlikte standart bir tişört üzerinde yaptıkları küçük bir devreyi kestikten sonra manyetik mürekkebin işlevlerini işaret eden bir video hazırlamayı da ihmal etmediler.

Kablolarda oluşabilecek küçük kopmalar ve kırılmalara karşı kullanılabilecek bu teknoloji, giyilebilir teknolojilerin de yardımcısı şekilde gibi gözüküyor.

Yorumlar

1000 - karakter kaldı.
Yorumu gönder