İzmirin İncisi Foça
Foça, İ.Ö uzun yıllar İyonyalılar tarafından yerleşim alanı olarak kullanılmış, tarihi ve doğal güzelliklerle bezeli muhteşem bir sahil kasabasıdır.

 Eski Foça ve yeni Foça olarak ikiye ayrılmaktır. Yeni Foça modern yerleşim alanlarını içinde barındırır. Eski Foça ise tarihi güzellikleri bakımından Foça'nın es geçilmemesi gereken bölümüdür. İzmir’in incisi Foça Antik Çağda ortaya çıktığı dönemde denizinde çok fazla fok balığı olması nedeniyle Phokaia adını almıştır.

Foça'da Ne Yenir?

Foça sahip olduğu koyları ve tertemiz deniziyle balık tutmaya elverişli bir görünüm sunmaktadır. Dolayısıyla balık tutmayı sevenler için karşı konulamaz özelliklere sahiptir. Balık tutmak istemeyenler için ise bünyesinde balık satan çok sayıda mekan bulunmaktadır. Bunlar, eski Foça'nın ruhunu yansıtan küçük ve salaş mekanlardan modern ve şık restaurantlar kadar geniş bir yelpazeye sahiptir. Zaten kordon boyunca yürümek isteyenler deniz ve balık kokuları ile çevrelenirler. Bu da balık yeme isteğini karşı konulamaz bir noktaya getirmektedir. Balık dışında Foça'ya gidip de yemeden dönülmemesi gereken şey Sakızlı dondurmadır. Ancak yaz aylarında bu dondurmacılar uzun kuyruklara sebep olabilmektedir. Fakat dondurma beklenilecek bu uzun kuyruğa kesinlikle değecektir.

Foça'da Neler Yapılabilir?

Foça denize girmek isteyenler için sınırsız seçenekler sunan bir kenttir. Kendisi veya yanındakilerle baş başa denize girmek isteyenler tekne ile keşfedilmemiş gibi duran koylara seyahat ederek mavinin en güzel tonlarında denize girme lüksünü yaşayabilirler. Eğlenmeyi ve hareketli bir sahil ortamını sevenler için çok sayıda beach club hizmet vermektedir. Bunların dışında göz alabildiğine görünen deniziyle günün istenilen saati, istenilen yerde denize girilmeye müsaittir. Suyu yaz ayları olmasına rağmen genellikle sıcak değildir. Bu yüzden benzersiz bir ferahlama seçeneği sunar.

Denize girmek istemeyenler tekne turlarına katılarak Foça'nın meşhur adalarını ve inanılmaz bir mitolojik geçmişe sahip olan Siren kayalıklarını görme şansı elde edebilirler. Ayrıca dileyenler bu adalarda piknik yaparak doğa ile iç içe güzel vakit geçirebilirler. Akşam saatleri için ise gün batımı için düzenlenmiş tekne turları şahane olacaktır.

Özellikle eski Foça pek çok tarihi yapıyı bünyesinde barındırmaktadır. Ceneviz Kalesi ve Beş Kapılar Kalesi görülmesi gereken yapıların başında gelmektedir.
Kaynak: hotelgrandamphora.com


"İzmirin İncisi Foça konulu haberimizde Teknoloji Haberleri olarak sizlere İzmirin İncisi Foça ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda İzmirin İncisi Foça ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "
5
4
2
1
0