İYS İle Kişisel Verilerinizi Kontrol Altına Alın
Kişisel bilgilerinize erişimi kontrol etme yöntemleri, teknik yasal çözümlerden basit sağduyuya kadar uzanır.

 Kişisel veri nedir? Kişisel veriler, kimliği belirli veya belirlenebilir bir kişiye ilişkin bilgiler olarak tanımlanır. Doğrudan veya dolaylı olarak tanımlanabilen tanımlanabilir bir kişiyi veya kişileri içerir. Bu, bir kimlik numarasına veya ad, doğum tarihi, DNA, parmak izleri veya bir dizi başka faktör gibi herhangi bir fiziksel, fizyolojik, zihinsel, ekonomik, kültürel veya sosyal kimliğe atıfta bulunmayı içerebilir. 

Büyük Veri Dünyasında Mahremiyetin Zorluğu 

Büyük veri dünyasında yaşıyoruz. Bu, tüketiciler hakkında bilgi elde etmek için büyük veri kümelerini aramak, derlemek ve çapraz referans vermek için analitik tekniklerin kullanıldığı anlamına gelir .Bu zeka daha sonra hedefli reklamlar (Google, Facebook), posta gönderme ve telefon listeleri gibi çeşitli şekillerde satılır. Bu büyük veri setleri, halka açık bilgilerden şirketlerden gelen dahili müşteri verilerine kadar çeşitlilik gösterir.  

Bu insanlar mahremiyetlerini korumak istiyorsa, her zamankinden daha dikkatli olmaları gerektiği anlamına gelir. Büyük veri kümelerini toplamanın yeni yöntemleri ortaya çıktıkça, insanlar kendilerini bilgilendirmeye ve uyum sağlamaya devam etmelidir. 

Kişisel Verilerinizin Kontrolünü Elinize Almak için Adımlar 

  • Tüm sosyal medya hesaplarınızdaki gizlilik ayarlarını inceleyin. Sık sık yeniden gözden geçirin. Bilgilerinizin paylaşılmasını engelleyen en katı kuralları belirleyin. Tüm hesaplarda güçlü parolalar kullanın ve bunları sık sık değiştirin. 
  • Ücretsiz, güvenli olmayan wi-fi kullanmayın. Güvenli, kapalı bir ağ kullanmadığınız sürece çevrimiçi etkinlik bilgileriniz iyi korunmaz. 
  • Proxy hizmetlerini ve sanal özel ağları (VPN'ler) kullanarak web'de anonim olarak gezinin . Bu, sitelerin tarama etkinliklerinizi izlemek için üçüncü tarafları veya kendi çerezlerini kullanmasını önleyecektir. 
  • Yalnızca gerekli bilgileri sağlayın. Örneğin, bir mağazadan alışveriş yapıyorsanız, genellikle check-out sırasında e-posta adresinizi sorarlar, ancak işlemi tamamlamak için bu gerekli değildir. Gereksiz e-posta pazarlamasını veya e-posta adresinizin diğer işletmelerle paylaşılmasını önlemek için bu adımı atlayın. 
  • Kullandığınız şirketlerin gizlilik politikalarını inceleyin. Bunlar uzun yasal belgelerdir, ancak bir inceleme, kabul etmeyebileceğiniz uygulamaları ortaya çıkarabilir ve ardından söz konusu işle iş yapmamayı seçme seçeneğini kullanabilirsiniz. 
  • Yeni veri madenciliği ve paylaşım uygulamalarına ayak uydurun. Bu arenada kullanılan en yeni stratejiler hakkındaki makaleleri okuyun. Bunlar sürekli değişiyor ve ne olup bittiğini bilirseniz, onların önünde kalabilirsiniz. 

Konu büyük veri olduğunda korkunç bir dünya gibi görünebilir. Neyse ki, müşteriler önemli korumalara erişebilir ve riski azaltmak için adımlar atabilir. Eğer bir şirketin veri güvenliği söz konusu ise lütfen işin uzmanı bir şirket ile irtibata geçin. 

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Disqus Yorumları