İsveç Asgari Ücret Nedir?
Bilindiği üzere İsveç’in başkenti Stockholm şehridir.

Bu şehir İsveç’in güneydoğu kuşağında yer alır. Ülke yaklaşık olarak 450.295 km²’lik bir alan üzerine kuruludur. Nüfusu ise ortalama 10,4 milyon civarındadır. İsveç, dünyanın pek çok yerinde insanların ekonomik olarak ferah içerisinde yaşadığı ülkelerden birisi olarak bilinir. Durum böyle olunca insanların kafasında İsveç asgari ücret ne kadar sorusunun gelmesi oldukça doğal olarak görünüyor.

Ülkedeki vatandaşların rahat yaşaması başkente de yansımış durumdadır.  Stockholm dünya çapında finansın, telekomünikasyonun ve teknolojinin merkezi olarak isim yapmıştır.

İsveç Asgari Ücret 2021

Avrupa’ya genel olarak bakarsak bu bölgede asgari ücretin resmi bir fiyatının olmadığını görebiliriz. Bu durum İsveç içinde bu şekildedir. İşçi ve diğer kesime verilecek asgari ücret işçilerin sendikası ile yapılan görüşmeler sonrasında kararlaştırılır. Burada asgari ücret ile ifade edilen yapılan çalışmaya karşılık alınması gereken minimum ücrettir.

Zorunlu bir asgari ücret devlet tarafından belirlenmemiş olmakla beraber İsveç asgari ücret son olarak 2013 yılında toplu iş sözleşmesi ile değiştirilmiştir.

Günümüz itibari ile belirlenmiş olan İsveç asgari ücret 24188 İsveç Kronu ’dur. Bu fiyat içerisine kesilecek vergiler dahil edilmiştir.

İsveç’te Bir Çalışan Ne kadar Maaş Alır?

Doğrudan ülkedeki ürünlerin fiyatlarını kendi para birimimizi çevirdiğimizde bize göre pahalı gelse de alım gücü açısından yapılan değerlendirmede bu pahalılık ortadan kalkmaktadır. Bu açıdan incelendiğinde ülkede yaşayan kişilerin hayatlarını rahat sürdürdüklerini görebiliyoruz.

İsveç ülkesinde yaşayan kişileri en çok zorlayan giderlerin başında kira gelmektedir. Ülkede kiralık daire bulmak bazen iş bulmaktan daha zor olabiliyor. Konut açığının artması bu sorunun başlıca nedenleri arasında olduğu yapılan araştırmalar sonucu görülmekte. Dairelerin faturaları çoğu konutta kira içerisinde tahsil ediliyor. Gıda fiyatlarına bakıldığında ise alınan asgari ücrete göre düşük seviyede kaldığını söyleyebiliriz. İsveç asgari ücret ile kişilerin gıda sorunu yaşamadığını görebilmemiz mümkün.

Ülkede bir McDonald çalışanı 2021 yılı itibari ile saatlik bazda 100-125 İsveç kronu civarında para kazanabiliyor. Bu miktar dolara çevrildiğinde yaklaşık saatlik gelir 14USD olmaktadır.

Restoran ve otel çalışanlarının asgari ücret ile çalıştığı biliniyor. Yani aylık vergiler dahil 24188 İsveç Kronu kazanabiliyorlar. Genel olarak çalışan kesimin %10 u 22100 İsveç Kronu kazanmakta. Bu kesim bayanları oluşturmaktadır. Bu durumun temel sebebi ise çalışma saatlerinin erkeklere göre daha az oluşudur. %30’luk kesim ise asgari ücret ile geçinmektedir. Diğer %60’lık bölüm 46350 İsveç Kronu civarında bir ücret ile yaşamını sürdürmekte.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Disqus Yorumları