İstanbul Havalimanı'nda akıllı teknoloji farkı
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, İstanbul Havalimanı'nda yolculara son teknoloji ürünü cihazlar ve uygulamalarla harika bir tecrübe yaşatıldığını belirterek, "Havalimanı, nesnelerin internetinden zeki dijital saatler veya sanal gerçeklik gözlükleri benzer biçimde giyilebilir teknolojilere kadar uzanan çok sayıda teknolojiyle donatıldı ve donatılmaya devam edilmektedir." dedi.

Turhan, İGA Bilişimin, İstanbul Havalimanı için bilişim teknoloji altyapısı, havacılık sistemleri dizaynı ve uygulanması amacıyla kurulduğunu söylemiş oldu. Bu adımla havacılık endüstrisinde kuvvetli bir girişimci olmanın hedeflendiğini anlatım eden Turhan, Türkiye ve bölgesinde istikbal nesil teknolojileri kullanan, akıllı bina sistemlerini inşa ederek işleten lider bir entegratör yapının amaçlandığını bildirdi.

Turhan, İGA Bilişim'in, İstanbul Havalimanı'na hizmet verici çeşitli kritik havacılık sistemlerinin entegrasyonunda "ana sistem entegratörü" olduğuna işaret ederek, bugüne dek üç ana informasyon center kurulduğunu, 156 kişilik ekiple 102 entegre sistem hazırlandığını aktardı.

İstanbul Havalimanı'nda 467 sunucu, 780 telekomünikasyon odası, 3 bin 257 kartlı geçiş noktası, üç bin 267 uçuş bilgi monitörü, 4 bin 549 destek PC'si, 9 bin güvenlik kamerası kuran profesyonel bir kadroya haiz olunduğunu vurgulayan Turhan, burada yolcu memnuniyetini en üst düzeye çıkarmak için kullanılacak olan mobil işlemlerden havalimanı güvenlik sistemlerine, havayolları mesajlaşma platformundan ortak karar verme sistemine kadar birçok yazılımın hayata geçirildiğini dile getirmiştir.

Turhan, teknolojik olarak oldukça çok ilki de içerisinde barındıran İstanbul Havalimanı'nda tüm altyapı kurulumu ve tedariki için yerli kaynakların kullanımına özen gösterildiğini vurgulayarak, şöyle devam etti:

"İGA Bilişimin yerli mühendislerince geliştirilen ve yolcuların daha kaliteli zaman geçirmesi için düşünülmüş süratli geçiş sistemleri, ücretsiz web, dinamik bekleme süreleri bildirimleri, akıllı otopark sistemleri, yeni nesil sadakat yönetimi sistemleri, kayıp eşya yazılımı, apron kartı müracaat portalı şeklinde uygulamalar da ilk kere kullanılmaya başlanıyor."

"İGABot yolcu konforuna nazaran tasarlandı"

Turhan, Türk-Çin ortak yapımı İGABot isminde robotun havalimanına inecek yahut buradan gidecek yolcuların basit hareket etmelerine destek olacağını bildirdi.

Tüm fazları tamamlandığında yıllık 200 milyon yolcuya hizmet verecek İstanbul Havalimanı'nda, İGABot'un bütün yeteneklerinin yolcu konforunu düşünerek tasarlandığını ve geliştirildiğini belirten Turhan, şöyleki konuştu:

"İGABot, yolculara uçuş bilgilerini gösteriyor, gidecekleri yöne doğru temel yönlendirme detayları verebiliyor, emniyet kameralarıyla tarama yapabiliyor. İGABot'u ilerleyen aşamalarda bagaj da taşıyarak tam anlamıyla yönlendirme yapabilen bir robot bir duruma getirmeyi hedefliyoruz. Teknolojik ve parlak zeka bir yer olacak İstanbul Havalimanı, yolcuların evden havalimanına kadar olan seyahat sürecini optimize edecek, kent trafiğinden alınan verilerle yolcuların evlerinden boarding kapılarına kadar bütün deneyimlerini planlayarak vakit yönetimi yapabilmelerini sağlayacak."

Havalimanındaki self check-in ve self-boarding süreçleri üstünde de çalışmaların sürdüğüne belli eden Turhan, bu noktalarda yolculara, en son teknoloji ürünü cihazlar ve uygulamalar sunarak, mükemmel bir havalimanı deneyimi yaşatıldığını dile getirmiştir.

 

Turhan, havalimanının, nesnelerin internetinden akıllı dijital saatler veya sanal gerçeklik gözlükleri gibi giyilebilir teknolojilere uzanan çok sayıda teknolojiyle donatıldığını ve donatılmaya devam edileceğini vurgulayarak, "Hem yolculara servis verebilmek hem de çalışanların verimliliğini artırabilmek için bu teknolojiler kullanılacak. Havalimanında en az enerji tüketilmesine yönelik emek harcamalar uygun sensörler ve araçlarla sağlanacak." diye konuştu.

"Sanal kule ile havalimanı operasyon merkezi entegre edildi"

İstanbul Havalimanı'nın büyüklüğü göz önünde bulundurulduğunda, uçağın yerdeki hareketlerini yöneten "Ramp Kule" tasarımının bir adım ileri götürülerek sanallaştırılmış ve havalimanında kör nokta bırakmayacak halde yerleştirilen kameralarla apron izlemesinin yapıldığını ifade eden Turhan, böylece uçuş operasyonunun en efektif haliyle gerçekleştirildiğini söyledi.

Turhan, havalimanında 80 bin port ile 5 bin network cihazının yönetileceğini, havalimanının haricinde da fizyolojik emniyet tarafıyla entegre havalimanı güvenlik yönetim merkezinin oluşturulduğunu anlatım ederek, buradan online şekilde devlet ve danışma birimlerine anlık güvenlik bilgilerinin aktarıldığını bildirdi.

Bakan Turhan, göze çarpan tehlikeli sonuç alanlarda hizmet verecek dev kameralara ilişkin de şunları kaydetti:

"77 milyon metrekarelik sahası izleyebilmek için eleştiri bölgelere konulmuş olan modern dev kameralarla görüntüleri bir araya getirip 300 metrekarelik odada sanal kule operasyonu yapıldı. Sanal kule ile havalimanı operasyon merkezi entegre edildi. Bu da ülkemizdeki ilk tatbik oldu."


"İstanbul Havalimanı'nda akıllı teknoloji farkı konulu haberimizde Teknoloji Haberleri olarak sizlere İstanbul Havalimanı'nda akıllı teknoloji farkı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda İstanbul Havalimanı'nda akıllı teknoloji farkı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "
5
4
2
1
0