İş Görüşmesinde Başarılı Olmak Adına Neler Yapılmalı?
İş Görüşmesinde Başarılı Olmak Adına Neler Yapılmalı?
İş Görüşmesinde Başarılı Olmak Adına Neler Yapılmalı?

 

Türkiye’de iş bulmak tabiri caizse aslanın ağzındadır. Üniversiteden mezun olan gençlerin karşısına iş bulma gibi ciddi bir sorun çıkar. Özel sektörde iş bulmak isteyenlerin sahip olması gereken en önemli yetkinliklerden birisi de İngilizce! Bir başka deyişle, yerel veya uluslararası olmasından bağımsız bir şekilde bu tür şirketlerde çalışmayı düşünenlerin en az Intermediate seviyesinde İngilizce bilmeleri gerekir.

İş görüşmesinde başarılı olmak hayal değil! Takdir edersiniz ki, her iş görüşmesinde adayın İngilizce bilgisinin ölçüldüğü bir bölüm vardır. Bir başka deyişle, adaya İngilizce sorular yöneltilir. Adayın soruları nasıl cevapladığına bakılarak onun İngilizce bilgisi hakkında fikir yürütülür. Akıcılık, telaffuz, dilbilgisi gibi detaylar dikkate alınır.

İngilizce Mülakatta Başarılı Olmak Mümkün Müdür?

İngilizce mülakat sırasında başarılı olmak hayal değildir. Her şeyden önce, mülakat için hazırlık yapmak gerekir. Firma hakkında bilgi toplanmalıdır. Firmanın faaliyet gösterdiği sektör dikkate alınmalıdır. Ayrıca, başvurulan pozisyon için hangi özelliklere sahip olunması gerektiği de bilinmesi gereken hususlar arasındadır.

İngilizce mülakat sırasında adaya birtakım sorular yöneltilir. Her şeyden önce, ondan kendisini tanıtması istenir. Bu noktada, adayın kişisel özelliklerinden ziyade eğitimi, staj ve iş deneyimleri hakkında bilgi vermesi gereklidir. Buna ek olarak, adayın çalışkan, sorumluluk sahibi, dakik, profesyonel ve hırslı birisi olduğunu söylemesi de önemlidir. İngilizce mülakat esnasında adayın geçmiş iş deneyimleri de konuşulur. Bu noktada, adayın geçmişte hangi pozisyonlarda çalıştığından bahsetmesi son derece önemli bir husustur. Yapmış olduğu işi ve yetkinliklerini olabilecek en iyi şekilde açıklayan bir aday takdir toplar.

İngilizce iş görüşmesi sırasında adaya zayıf ve güçlü yönlerinin ne olduğuna dair bir soru yöneltilir. Bu noktada, adayın güçlü yönlerini çeşitli örnekleri kullanarak anlatması şarttır. Örneğin, herhangi bir projeyi zamanında teslim ettiğini söyleyerek sorumluluk sahibi ve dakik yönünü ortaya çıkarmış olur. Bunun yanı sıra, zayıf yönlerini de örneklerle açıklamalıdır. Projelerle gereğinden fazla ilgilendiği için zaman kaybettiğini söyleyen bir aday; her ne kadar olumsuz bir yönünden bahsetmiş olsa da iş görüşmesini gerçekleştiren kişilerin gözünde çalışkan olduğuna dair bir izlenim bırakır.

İngilizce İş Görüşmesi Metni Nedir?

Yıllardan bu yana hayalini kurduğu işe kabul edilmeyi arzulayanların önünde İngilizce iş görüşmesi gibi zorlu bir süreç vardır. Söz konusu sürece olabilecek en iyi şekilde hazırlanmak gerekir. Birçok kişinin aklında ingilizce iş görüşmesi metni nedir sorusu bulunuyor. İngilizce iş görüşmesi metni; mülakat sırasında adaylara yöneltilen sorular olarak da ifade edilebilir.

·       Tell me about yourself

·       Tell me about your education

·       What are your strenghts?

·       What are some of your weaknesses?

·       Why did you leave your last job?

·       What can you do for this company?

gibi sorular; daha önce de ifade ettiğimiz gibi görüşme sırasında adaylara yöneltilir.

 

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Yorumlar

https://www.sanalyer.com/assets/images/user-avatar-s.jpg
Bunun için ilk yorumu yazın!

Disqus Yorumları