İŞ DÜNYASI EĞİTİM 4.0’A HAZIR MI?
“Yapay zekânın bir program yükleme süresince öğreneceği işi, bir insana 20 senede öğretmek artık mantıklı bir seçenek değil” diyen online meslek platformu SanalUzman’ın Genel Müdürü Niyazi Bekiroğlu, Eğitim 4.0 dönüşümünün bundan böyle bir yükümlülük olduğuna dikkat çekiyor.

Peki, kabiliyet ve spesifik uzmanlığa vurgu meydana getiren Eğitim 4.0 terimi iş dünyasında neleri değiştirecek? Cevapları; 26. PERYÖN İnsan Yönetimi Kongresi’ndeki “Eğitim 4.0: Siyah Önlüklü Çocuklar Şimdi Robot Yapıyorlar” temalı oturumda konuşuldu.


2 Kasım 2018, İstanbul; Sanayi 4.0, yarının değil bugünün hakikatı. Başlamış olması gereken uyarlama dönemi ise hemen hemen bir çok kurum için bilinmezlerle dolu. Yapay zekâ, otonom araçlar, robot teknolojileri, büyük veri, nesnelerin interneti, artırılmış gerçeklik ve niceleri insanlığın bugüne dek şahit olmadığı büyük bir değişimin neticeleri. Sanayi 4.0'a geçişin anahtarı ise tabii ki Eğitim 4.0 ve çalışan deneyimi.

Peki, Eğitim 4.0’ın formülü nedir? İş dünyası ve emek verme modelleri bu yeni tahsil yaklaşımı ile iyi mi şekillenecek? Tüm bu soruların yanıtları; PERYÖN Türkiye İnsan Yönetimi Derneği tarafından düzenlenecek 26. PERYÖN İnsan Yönetimi Kongresi’nde cevap buldu.

Etkinliğin ilk gününde düzenlenen “Eğitim 4.0: Siyah Önlüklü Çocuklar Şimdi Robot Yapıyorlar” konulu oturumda Eğitim 4.0’ın işe bakışını ve emek verme modellerine nasıl yansıyacağını özetleyen online iş platformu SanalUzman’ın Genel Müdürü Niyazi Bekiroğlu, “Dünya Ekonomik Forumu’nun ‘Mesleklerin Geleceği’ raporuna nazaran, beş sene arasında 5 milyon işin otomasyonla beraber bulunmamaktadır olacağına dikkat çekti.

Bekiroğlu, “Şu anda anaokuluna giden çocukların üçte ikisinin bugün var olmayan işlerde çalışacağı öngörülüyor. Dolayısıyla tahsil sisteminde de mühim değişiklikler yaşanacak. Bilginin bize fazlaca daha yakın ve erişilebilir bulunduğu bu dünyada yeteneğin bilginin önüne geçeceği aşikâr. Çalışma biçimlerinde ise freelance şu demek oluyor ki müstakil sistemler yerini alacak” dedi.

“Boş kalan 200 bin üniversite kontenjanı bir eğilimin göstergesi…”

Konuşmasında gençlerin eğilimlerine de dikkat çeken Bekiroğlu, “Yeni nesil zorla da olsa da istediklerini alacak. Üniversiteye giriş sınavında hak ettiği biçimde tercih yapmayan 852 bin namzet var. Yaklaşık 200 bin saptanca boş kaldı. ÖSYM tarihinde bu bir üstün dereceli. Buradaki mesajı iyi idrak etmek lazım. Çocukların mevcut tahsil sistemini neden talep etmediğini sorgulamak lazım. Artık gençler tesadüfi sıralamalara denk gelen bir bölümü, mesleği tercih etmiyor. Bu iş bana nazaran değil diyebiliyor. Amerika’da bu yıl meydana getirilen araştırmaya bakılırsa Y ve Z kuşaklarındaki çocukların yüzde 74’ü hali hazırda freelance bir meslek deneyim etmiş. Bu çocukların yüzde 40’ı beş yıl arasında freelance olarak emek harcamayı tercih edeceğini söylüyor. Freelance çalışanların ise yüzde 53’ü yeniden ofis ortamında çalışmak istemiyor. Türkiye’deki üniversite öğrencilerinin yüzde 82’si ise girişimci olup, kendi işini yapmak istiyor. Yani dünya talep bazlı plan üstüne emek harcama eğilimine doğru gidiyor. Bu nedenle öğrenim sisteminin yeni dünya gereksinimlerine nazaran şekillenmesi yarar sağlayacaktır” dedi.

“2020’de 5 milyon işi robotlar meydana getirecek”

Araştırmaların 145 yıl sonra insanların yapmış olduğu bütün işlerin robotlar tarafından yapılacağını gösterdiğini anlatan Bekiroğlu, “İlk yatırımı yaptıktan sonrasında tekrar kazanç gerektirmeyecek yapay zekâ sistemlerine olan talebin ve kullanımın artacağı öngörülüyor. 2020 yılına kadar beş milyon işin robotlar tarafınca devralınması planlanıyor. Bu o kadar süratli ilerliyor ki adapte olmak için öğrenim sistemine bakmak şart. İşte Eğitim 4.0 burada devreye giriyor. Bizim robotların yapacağı işler mevzusunda değil, farklı bölgelerde uzmanlaşmamız gerekiyor. Geldiğimiz noktada bir suni zekânın bir program yükleme boyunca öğreneceği işi, bir insana 20 senede öğretmek bundan sonra mantıklı bir alternatif değil” dedi.


İnsanları her konuda uzmanlaştırmaya çalışan bir yapıdan çok, spesifik mevzulara odaklı öğrenim sistemlerinin geleceğine değinen Bekiroğlu, “Dünya Ekonomik Forumu’nun ‘Mesleklerin Geleceği 2018’ raporuna nazaran hepimiz öğrenmeye, bildiklerimizi unutmaya ve yeni şeyler öğrenmeye istekli olmazsak ömür boyu çalışabileceğimiz bir meslek yoktur. Bir insan geçmişte hayatı süresince yedi meslek değiştirirken bundan böyle bu rakam 30’lara yaklaşmış durumda. Freelance çalışanlara baktığımızda eğilimin sürekli kendini geliştirme odaklı olduğunu, saha talepleri ile şekillendiğini görüyoruz. Bu meyil daha da artacak. İnsan deposu pozisyon doldurmak üstüne değil, verimliliği çoğaltmak üstüne odaklanmalı. Bir Lego’nun parçaları benzer biçimde, kurumlar freelancerlardan (bağımsız uzmanlardan) takımını oluşturup, işini yönetmeli ve başarıyı yakalamalı. Şu anda dünya, doğum öncesi sancı çekiyor ve yeni bir doğum meydana getirecek. İş yapış biçimleri değişecek. “İnsanın bilinçli olanı değil, kabiliyetli olanı mühim” denilecek bir çağa giriyoruz. Bu yetenekleri nasıl öne çıkartacağımız kritik bir önem taşıyor. Kurumların ekiplerini kabiliyetlere bakılırsa şekillendirmesi gerekiyor. Bilgi bilgisayarların içinde, yetenekse insanın doğası ile birlikte geliyor” dedi.


Online iş platformu SanalUzman hakkındaki detaylı bilgiye www.Sanaluzman.Com, PERYÖN İnsan Yönetimi Kongresi’nin içinde ne olduğu ile alakalı detaylara ise www.Peryonkongre.Com adresinden erişebilirsiniz.


"İŞ DÜNYASI EĞİTİM 4.0’A HAZIR MI? konulu haberimizde Teknoloji Haberleri olarak sizlere İŞ DÜNYASI EĞİTİM 4.0’A HAZIR MI? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda İŞ DÜNYASI EĞİTİM 4.0’A HAZIR MI? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "
5
4
2
1
0