iPhone 7 Tıslıyor mu? Neden Tıslıyor?
Apple'ın iPhone 7 serisinde ki rahatsız edici bir tıslama hakkında yeni görüşler ortaya çıktı. iPhone 7 neden tıslıyor?

Apple, iPhone 7 ve iPhone 7 Plus'ı kullanıcıya sunduktan sonra kullanıcıların, şikayetlerinden birisi olan tıslama sesi büyük bir etki yarattı.  İlk olarak Stephen Hackett’in hakkında yazdığı ve 13 saniyelik bir video paylaştığı bu problem hakkında tartışmalar sürüyor. Apple'dan hala resmi bir açıklama yok..

“Tıslama”nın sebebi ne?

Phone Arena’nın haberine göre, problemin kaynağını yalnızca A10 Fusion çipine bağlamak doğru değil. Bu çipin çalışmasını veren ilave bileşenler de bir o kadar suçlu olabilmektedir. Apple, iPhone 7 serisinin ince olması için uğraşırken tek devreli bir kart kullanılmış ve karttaki bileşenler de haliyle bir o kadar kompleks.

Arama çipleri, modem ve sinyal artırıcı bu gibi bileşenlerin bu tek kartta epey bir yakın bir şekilde toplanması ile bileşenlerden birisinin ve ya birkaç tanesinin bu istenmeyen sesin kaynağı olması muhtemel görülüyor.

Oldukça çok şekil ve boyutta karşılaşabileceğimiz kapasitör adlı elektronik bileşenlerden çoğunlukla ses çıkarmazken bazan tasarımsal sebeplerle ses çıkarma ihtimaline sahipler. diğer taraftan sınıf 2 seramik kapasitörler ise titreşime epey bir yatkın. Bu kapasitörlerden elektrik ileri ve arka devinim ettiğinde bu titreşim meydana gelebiliyor. Elektrik akımı ne kadar güçlü olursa ki bu akım genellikle ağır yük altında gerçekleşiyor, titreşim de bir o kadar artıyor ve insan kulağı da titreşimi duyabiliyor.

iPhone 7 serisindeki “tıslama” sorununun maalesef bir yazılım güncellemesi ile çözülebilecek türden olmadığı belirtilirken Apple’nin düşük kalitede kapasitör kullanacağı da pek düşünülmüyor.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Disqus Yorumları