iPad Hızlandırma Yolları
Ülkemizde oldukça pahalı olmasına karşın telefon tarafında iPhone, tablet tarafında da iPad’den vazgeçemiyoruz.

Tercih etmemizdeki en ciddi neden akıcı, takılmayan, birden kapanmayan sıfır soruna yakın işletim sistemi üzerinde çalışmaları ve güncellemeleri tüm dünya ile aynı anda alabilmemiz. lakin güncellenen iOS yeni cihazlara göre geliştirildiğinden her geçen güncellemeyle bir iPhone ve iPad modeli kullanılamayacak derece yavaşlıyor. Bu blog yazımızda yavaşlayan iPad’i kurtarmanın başka deyişle hızlandırmanın yollarına değiniyoruz.

Apple’ın mobil işletim sistemi iOS kısıtlı sayıda cihaza sunulduğundan bir güncelleme yayınlandığı vakit iOS tabanlı tüm cihazlara dünya genelinde gönderilmesi olası olabiliyor ve çoğu kullanıcı stabil çalışmasından ötürü yüksek fiyatına karşın eski model de olsa Apple’ın ürünlerin tercih ediyor. Fazlasıyla güncelleme saha iOS, yepyeni iPhone ve iPad’lerde son derece akıcı bir performans sunsa da güncellemenin verildiği çok fazla eski modellerde uygulama ve ya oyunların birden kapanması kadar vahim sorunlar yaşatmasa da stabil dediğimiz işletim sistemi toz olup uçuyor. Bu noktada gerek iPhone gerekse de iPad cihazlarda performansı arttırmaya yönelik ipuçları arama yoluna gidiyoruz. Bu blog yazımızda da çok cihaz değiştirmeyen kullanıcılar için eski cihazlarını nasıl hızlandırabileceklerine yönelik ipuçları paylaşacağız.

Kullanmadığınız uygulamaları, bitirdiğiniz oyunları kaldırın:

16GB iPad kullanıcısı iseniz ve iOS cihazlar için özel üretilen flash sürücülerden satın almadıysanız bir noktadan sonra yer derdi çekmeye başlayacaksınız. Bu noktada sileceğiniz her büyük boyutlu oyun veya uygulama sonrasında cihazınızda elbette yer açılacak fakat bu performansı da ciddi açıdan etkileyecek. Kapasite ile kullanılabilir piyasa içinde ne kadar yar varsa o kadar fena. Bu arada çoklu vazife penceresini açarak açık uygulama ve oyunları temizleyerek cihazı rahatlatma düşüncesi son derece yanlış. Giriş seviyesi Android cihazdan geçiş yaptıysanız el alışkanlığınızı unutmanız gerekiyor.

 ipad-hizlandirma-2

Büyük boyutlu dosyaları kaldırın:

özellikle Podcast, GarageBand, Videolar bu gibi büyük boyutlu uygulamaların bıraktığı izleri takip etmenizde fayda mevcut. umumi – saklama endüstrisi ve iCloud kullanımı – alanı Yönet (iCloud değil, gizleme piyasasının altındaki) diyerek büyük boyutlu uygulamalara göz atın ve hiç dinlemediğiniz ya da dinlediğiniz Podcast’lerinin yanı dizi oynamadığınız yada bitirdiğiniz oyunları “Uygulamayı Sil” seçeneğiyle cihazdan ilelebet kaldırın.

ipad-hizlandirma-10

Tekrar başlatmayı gereksiz bulmayın:

iOS cihazlar sorunsuzca çalıştığından, çökme sorunu olmaması nedeniyle şarj etmek için dahi olsa cihazı kapamayız. gerçekte ara sıra belleği yenilemek gerekiyor. Cihazı normal yolla kapatıp açmak hafızasını tazelemek adına çoğumuzun saçma bulmasına rağmen iOS cihazlarda ciddi bir devinim.

 ipad-hizlandirma-4

Arkaplanda uygulama yenilemeyi kapatın:

Eski bir iOS cihaza sahipseniz hafızasını temizlemek dışında kurcalamanız gereken birkaç ayar mevcut. işe arkaplanda uygulama yenilemeyi kapatarak başlayabilirsiniz. Ayarlar – genel – Arkaplanda Uygulama Yenileme’yi kapatmanız her umumi performansa hem de pil performansına etki edecektir.

ipad-hizlandirma-6

iOS cihazınızı güncel tutun:

iOS cihazınızı güncel tutmanızda Apple’a göre faydası mevcut lakin başta da dediğim bu gibi yeni yayınlanan her güncelleme sonrasında eski cihazların tabiri yerinde ise suları ısınıyor ve bir noktadan sonra her seviyede kullanıcının rahatlıkla ayrım edebileceği bir yavaşlık başlıyor ki kimse takıla takıla film izlemek, oyun oynamak, doküman düzenlemek istemez. Güncellemeleri yükleyip yüklememe noktasında, cihazı geldiği yazılımla kullanma karar tamamen sizin fakat beta sürümleri muhakkak yüklememenizi öneririm.

ipad-hizlandirma-8

Önbelleği temizleyin:

iOS cihazlarda azami iz bırakan uygulamalar içinde Safari listenin başında. Yaptığınız her şeyi önbelleğe almak için can atan bu web tarayıcısının performansı etkileme çabalarını Ayarlar – genel – Safari – Geçmişi ve Website Verilerini Temizleme seçeneğiyle durdurabilirsiniz.

ipad-hizlandirma-1

Push bildirimleri kapatın:

Sosyal file uygulamaları yetmiyormuş bu gibi oyunlar da bundan böyle bildirim yağmuruna tutuyor bizi. Kısaca “geri dön, oynamaya kaldığın yerden devam et” mesajı verici oyun bildirimleri de vazgeçemediğimiz uygulamaların push bildirimleri de performansı etkileyen etmenler içinde. Bildirimleri kapatmak hem kafanızı rahatlatacak hem de cihazı daha performanslı kullanmanızı sağlayacak. Bu noktada Ayarlar – Bildirimler’e gidip her uygulama/oyun için ayrı ayrı bildirimleri kapat demeniz gerekiyor. Fazlasıyla uygulama, oyun mevcutsa biraz zahmetli bir iş lakin üşenmemenizde fayda mevcut.

ipad-hizlandirma-5

Konum servislerini kapatın:

Haritalar, Facebook benzeri nerede olduğumuzu sürekli takip etme çabasında olan uygulamaların konumunuza erişimini kısıtlamanız hem kullanım sürenizi hem de cihazın performansını etkileyecektir. Ayarlar – Gizlilik – Konum Servisleri sayfasında konum servislerini kökten kapatmanızı öneririm.

ipad-hizlandirma-7

Spotlight aramada çıkacak sonuçları azaltın:

yeri geldiğinde hesap makinesi, birim dönüştürücü olarak ta faydalanabilen Spotlight araması cihazdaki ne mevcut ne yok hızlıca erişmemiz için konulmuş fakat ne yazık ki cihazın performansı etkileyenler arasında olduğundan Ayarlar – genel – Spotlight Araması alternatifini izleyerek Arama Sonuçları öğelerinin tümünü kapatmanız gerekiyor.

ipad-hizlandirma-9

Animasyonları kapatın:

Göze hoş gelen, çekiciliği artıran animasyonların hem umumi hem de pil performanısına olumsuz etkisi olduğundan Ayarlar – umumi – Erişilebilirlik – Hareketi Azalt’ı açık konuma getirmeniz cihazın bir nebze de olsa hızlanmasına sebebiyet verecektir.

 

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Disqus Yorumları