iOS 10'nun Bilinmeyen 5 Özelliği
Bu makalemizde İOS 10 kurulumundan sonra hemen fark edemeyeceğiniz, Apple’ın bahsetmediği gizli özelliklerinden bahsedeceğiz.

Safari'de Açık Sekmeleri Tek Dokunuşla Kapatma:

Safari internet tarayıcısı iOS 10 ile birlikte gelen özellik sayesinde sınırsız sekme açmanıza izin veriyor. İnternet tarayıcısında gezdikten sonra açık tüm sekmeleri kapatan kullanıcılar arasında iseniz artık tek hamleyle açık bıraktığınız bütün sekmeleri kapatma şansına sahipsiniz. Tek yapmanız gereken herhangi bir sekmedeyken altta sıralanan kitap simgesinin yanındaki butona basılı tutmak. Bu noktada “X Sekmeyi Kapat”a dokunarak tüm sekmeleri kapatıp Safari’den çıkabilirsiniz.

 

safarisekmekapatma

 

 

Gelen aramada kişi adı göster özelliği

 

Arabada, yolda vs. telefonunuzu kolaylıkla çıkarıp kimin aradığına bakma durumunuz olmadığında telefon arayanın ismini söylüyor. iOS 10 ile birlikte gelen bu yenilik varsayılan olarak açık gelmiyor. Ayarlar – Telefon – Aramaları Duyur menüsü altından açmanız gerekiyor. Burada kulaklık takılı iken, arabadayken, her zaman seçenekleri var. Bu özelliği deneyip te beğenmezseniz hiçbir zamanı seçmeniz yeterli.

 

ios10-arama-duyur

 

Kameranızı bir büyüteç gibi kullanabilirsiniz.

 

Kamerayı açıp yakınlaştırma yapmakla uğraşmak yerine Ana Ekran düğmesine üç kez dokunarak büyüteci kullanabiliyorsunuz. Ancak bu da varsayılan olarak açık değil. Ayarlar – Genel – Erişilebilirlik – Büyüteç yolunu izleyerek açık konuma getirmeniz gerekiyor.

 

ios10-buyutec

 

Araç park noktasını kaydetme

 

iOS 10’da iPhone’unuz aracınızın Bluetooth bağlantısı üzerinden iletişime geçiyor ve aracınızdan ayrıldığınız vakit konumunuz otomatik olarak kaydedilip arabanızın konumunun haritada işaretlendiğine dair bildirim alıyorsunuz. Bu özellik varsayılan olarak açık değil. Ayarlar – Harita menüsünde Park Edilen Konumu Göster’i açmanız gerekiyor. 

 

ios10-park

 

Eski Stil Kronometre

 

Gözleriniz eski stil kronometreyi arıyorsa Kronometre sekmesinde sola kaydırma yaparak eskiden kullanılan kronometreyi görüntüleyebilirsiniz.

 

ios10kronometre

 

Kaynak: Tamindir


"iOS 10'nun Bilinmeyen 5 Özelliği konulu haberimizde Teknoloji Haberleri olarak sizlere iOS 10'nun Bilinmeyen 5 Özelliği ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda iOS 10'nun Bilinmeyen 5 Özelliği ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "
5
4
2
1
0