İnternet Üzerinde İz Bırakmadan Gezinin
İnternet üzerinde dolaşırken, kim olduğunuza dair geride iz bırakmayın.

Online olarak harcadığınız her saniye, girdiğiniz her site bir şekilde kaydediliyor. Yaptığınız aramalar, satın aldıklarınız, sosyal medya paylaşımlarını ilerleyen zamanlarda size reklam ve promosyon olarak geri dönecektir.

Internet kullanımınız sırasında bıraktığınız izler, yasal şirketler tarafından takip edildiğinde sadece sizi sürekli rahatsız eden reklamlarla uğraşırsınız. Ancak yasal şirketler bu izleri takip edebiliyorsa, zararlı kişi ve kurumlar neden edemesin? Gizlilik ve güvenliğinizi önemsiyorsanız, internet üzerinde bıraktığınız izlere dikkat etmelisiniz. Bu yazımızda online gizlilik konusunda fayda sağlayacak birkaç ipucu bulabilirsiniz.

Sosyal medyada dikkatli olun

facebook-gizlilik-640x440

 

Günümüzde herkesin öyle veya böyle sosyal medyaya işi düşüyor. Facebook, Twitter gibi platformlar, eski okul arkadaşlarının bulunduğu ortamlardan, hayatın her anının paylaşıldığı neredeyse canlı organizmalara evrildi. Hal böyle olunca çoğu kullanıcının kayda değer online yaşamı bu platformlarda geçiyor. Peki bu platformlarda gizliliğinizi korumak için yeterince önlem aldınız mı?

Paylaştığınız durumların, fotoğrafların kimler tarafından görülebileceğini belirlemek yerinde bir ilk adım olacaktır. Facebook’un sağ üst köşesinde yer alan anahtar simgesine tıklayarak paylaşımlarınızı kimlerin görebileceğini seçebilir ve kimler tarafından ulaşılabileceğinize karar verebilirsiniz.

Twitter veya Instagram gibi bu denli ince ayarların olmadığı platformlarda ise, hesabınızı gizliye çevirmek ilk etapta yeterli bir önlem olacaktır.

instagram-gizlilik-640x346

Birden fazla kimlik kullanın

Çeşitli sebeplerden farklı siteler üye olmanız gerekebilir. Eğer kayıt olmanız gereken siteyi düzenli ziyaret etmeyecekseniz, gerçek kimliğinizi kullanmak için pek sebebiniz yok demektir. Elbette kayıt formlarında sahte isimler kullanmak kolay, ancak asıl önemli olan unsur e-posta adresi.

blur-640x301

Çoğu web sitesi, kullanıcıları isim ve soyisimleri yerine e-posta adresleriyle tanımlar. Bu durumda yapmanız gereken şey böyle durumlar için ek bir e-posta adresi oluşturmaktır. Ancak size tavsiye edebileceğimiz çok daha kolay bir yöntem var.

Blur ismindeki ücretsiz Chrome ve Firefox eklentisi, tam da böyle durumlarda imdadınıza yetişiyor. Kişisel bilgilerinizi paylaşmak istemediğiniz bir platforma kayıt olmanız mı gerekiyor? Bırakın Blur sizin için rastgele bir e-posta adresi oluştursun. Merak etmeyin, onay e-postası rastgele oluşturulan e-posta adresinden sizin gerçek e-posta adresinize yönlendiriliyor.

Tarayıcınıza güvenmeyin

Online hareketlerinizin üçüncü partilere iletilmesinde tarayıcıların da rolü var. Bu yüzden hareketlerinizin tarayıcı tarafından takip edilemeyeceği gizli sekmeleri kullanmanızda fayda var. Chrome’da gizli mod, Edge ve Internet Explorer’da ise InPrivate adıyla kullanılan gizli sekmeler, tarayıcı geçmişinin, çerezlerin ve arama formlarının kaydedilmesini engelliyor.

gizli-mod-640x258

Gizli sekmeler ile online yaşamınızı tarayıcılardan gizleyebilirsiniz. Ancak internet servis sağlayıcınız için gizli sekmede gezinmeniz pek bir şey ifade etmeyecektir. Neyse ki daha yüksek seviyede gizlilik için Tor Browser var.

Tor Browser, IP adresinizi gizleyip veri alışverişinin çoğunu gizleyen oldukça faydalı bir tarayıcı. Bu sayede online hareketleriniz, sisteminiz ile hedef site arasında kalmış oluyor.

 

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Disqus Yorumları