İnternet Hız Testi Nasıl Hesaplanıyor ?
Hız testi yapmak ve bilgisayarımıza gelen İnternet’in kalitesini ölçmek isteriz. Ancak bazı hız siteleri doğru sonuçlar veremeyebiliyor.

 Bunun sebebi ise genellikle hız testi sunucularının yurt dışında olmasından kaynaklanıyor. Sonuç olarak kesin olmayan sonuçlar karşınıza çıkabiliyor. Türk girişimciler tarafından yapılmış yeni bir test sitesini sizlere tanıtacağım. Bu sitenin adı Hız Türk, tüm sunucuları Türkiye’de yer alıyor. Tamamen doğru sonuçlar veriyor, bu sayede sizler de hız testinin keyfine varabiliyorsunuz.

Hız Testi Çalışma Prensibi Nedir?

Hız testleri kendi sunucuları ile sizin bilgisayarınız arasında bir veri alışverişi yapar. Bu alışverişin hızını hesaplayan siteler, sizlere bir sonuç verir. Eğer sunucu sizden ne kadar uzaktaysa ping süresi o kadar artacaktır. Bu da yanlış kararlar vermenize ve ISP’niz ile aranızda uyuşmazlık sorunları doğuracaktır. Hız Türk sitesi sayesinde bulunduğunuz yere en yakın sunucudan test verileri alırsınız. Tüm cihazlar ile beraber çalışabilen bu site, telefon, tablet ve bilgisayarda aynı sonuçları vermektedir.

Ping Süresi ve Bant Genişliği Nedir?

Bu tabirler İnternet ortamında sıkça kullanılmaktadır, bazı kişilerde merak edebiliyor. Ping süresini üstte de söylemiştim. Sunucu ile bilgisayarınız arasındaki aktarım süresine verilen isimdir. Bant genişliği ise bir verinin sunucusunun ne kadar anlık olarak aktarım yapabildiğidir. Yani bir nevi anlık olarak kapasitesi diyebiliriz. Bu kapasite her firmaya göre değişiklik gösterebilmektedir, taahüte göre hız testleri yaparak öğrenebilirsiniz.

Eğer sizler de hız testi sonuçlarınızı öğrenmek isterseniz www.hizturk.com adresini ziyaret edebilir ve hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

İnternet Hızı Neden Bu Kadar Önemli ?

İnternet artık bildiğiniz gibi herkesin evinde veya cebinde hal böyle olunca yeni teknolojiler oyunlar,video oynatıcılarında sorunsuz ve akıcı bir şekilde çalışması için internet hızınızın iyi seviyelerde olması gerekiyor.Örneğin pubg oynayan bir oyuncu interneti 10 mbps nin altındayda delay dediğimiz gecikme yani kasma takılma donma sorunuyla karşı karşıya kalabilir.Yada netflix veya youtube dan video izlerken donmalar ,takılmalara neden olabilir.Bu yüzdendir ki türkiyedeki bütün internet firmaları sürekli yeni paketler yeni hız limitleri çıkartıyorlar.Şuan ülkemizde 100 mbps ye kadar destek veren internet firmaları bulunuyor.İnternet hızınız ne kadar yüksek olursa internetten alacağınız keyif ve verimde o kadar yüksek oluyor.Bu yüzden sizde internet hızınızı test ettirmek isteyebilirsiniz.Böyle anlarda yardımınıza hız testi siteleri koşacaktır elbette.Yukarıda önerdiğimiz yeni açılan internet hız testi hesaplama sitesi hizturk u ziyaret edebilir internet hızınızı saniyeler içinde hesaplayabilir ve internetiniz hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.Tamamen ücretsiz ve çok kullanışlı olan hizturk'e mobil ve tablet gibi cihazlardanda erişim yapabilirsiniz.Herşeyin internet olduğu bir devirde sizde internetten geri kalmamak ve tam olarak keyfini çıkartmak için internet hızınıza dikkat edin.Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Disqus Yorumları