Intel hisseleri, ilk çeyrekte zayıf rehberlik sağladıktan sonra %6 düşüş yaşadı
Intel hisseleri, şirketin 4. çeyrek kazanç raporunda ve beklenenden daha düşük ilk çeyrek rehberliğinde nadir bir gelir kaybına neden olduğunu açıkladıktan sonra saatler sonra yüzde 6 düştü.

 Şirket, GAAP Dışı EPS'nin 18,26 milyar dolar gelirle (bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 9) 1,28 dolar olduğunu bildirdi. Wall Street, 19.01 milyar dolarlık gelirle 1.22 dolarlık bir EPS bekliyordu.

Şirket, önümüzdeki çeyrekte 16 milyar dolar gelir elde edeceğini ve 17,4 milyar dolar analistin beklentilerini keskin bir şekilde karşılayacağını öngördü.

Intel’in PC merkezli işletmeciliği yıllık bazda% 10 artarak 9.8 milyar dolara ulaştı. Veri merkezli işletmeler ise% 7 artışla 6.1 milyar dolara ulaştı. Şirket, Nesnelerin İnterneti Grubu gelirlerinde yıldan yıla yüzde 7'lik bir düşüş olması dışında, bölümler arasında sağlıklı kazanımlar gördü.

Yarı iletken şirketler, Çin ekonomisinin yavaşlaması ve olası ticaret savaşının çip üreticilerinin karşı karşıya kaldıkları daha uzun kuyruk faktörlerini birleştirebileceği endişesiyle aynı belirsizliklerin çoğuyla karşı karşıya. Yarı iletken alanda rekabet arttıkça, Intel bulutta, AI, 5G ve IoT'de daha fazla veri odaklı çalışmalarla çeşitlendirme çabaları konusunda oldukça halka açık bir hale geldi.

Firmanın hisse fiyatı 12 ay öncesinden nispeten değişmedi. Intel, Perşembe günü 49.76 dolar, 52 haftalık 42.04 dolar ile 57.60 dolar arasında kapandı.

Şirket ayrıca, geçtiğimiz Haziran ayında Brian Krzanich'in istifa etmesinden bu yana kalıcı bir CEO'su olmadığı için yönetim sorunlarıyla karşı karşıya. CFO Bob Swan, bu duyurudan bu yana Intel’in geçici CEO’su olarak görev yapıyor, ancak şirketin devam eden aramasıyla ilgili az sayıda güncelleme yapıldı. 4. Çeyrek kazanç çağrısında, şirket hala CEO aramasının ortasında olduklarını paylaştı.

Bu öğleden sonra yatırımcı çağrısını dinlerken daha fazla güncellememiz olacak.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Disqus Yorumları