InSight’tan beklentilerin üstünde bir başarı!
Günler ilkin Mars yüzeyine inen InSight Lander mükemmele yakın bir performans sergiledi. Bu başarı indiği bölgenin yapısı ve inme açısı yardımıyla elde edildi.

InSight Lander beklentileri aştı!
InSight’ın Mars yüzeyine ayak basmasının ardından ilk fotoğraflar basınla paylaşılmıştı. NASA’nın yapmış olduğu yeni açıklamalar feza aracının ne denli başarıya ulaşmış bir iniş sergilediğini gözler önüne serdi.

InSight Lander, yapacağı araştırmalar için bir çok uzay aracında olduğu gibi güneş gücünü kullanacak. Gereksinim duyduğu enerjiyi ise 213 cm’lik güneş panellerinden sağlayacak. Araştırmacıların yapmış olduğu açıklamaya nazaran iki güneş paneli de inişin peşinden başarıyla açılıp enerji depolamaya başlanmıştır dahi.

InSight-Lander-2

Şimdiye kadar Mars görevine yollanan uzay araçları arasında saatte 4.588 watt enerji üretme kapasitesiyle InSight başı çekmeyi başardı. İkinci sıradaki Curiosity ancak 2806 watt üretme kapasitesine sahipti.

Mars’taki görevine başlamış olan InSight yüzeye 4 derecelik açıyla yerleşmiş bulunuyor. 15 dereceye kadar sınırlı iniş eğiminin bu ölçüde kalması araştırmacıları çok memnun etti. Eğer bu hudut aşılsaydı güneş panelleri tam açılmayabilir ve iki senelik görev süresi için ihtiyaç duyulacak enerji elde edilemeyebilirdi.

Projenin başındaki Tom Hoffman, yapmış olduğu açıklamada “Mars’ta iniş için bir pist bulunmuyor. Kayalar bulunmayan kumlu bir arazi, InSight’ın gerçekleştireceği kazı emek harcamaları için ülkü bir zemin oluşturmakta.” diyerek gelecek için ümitli konuştu.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Disqus Yorumları