InSight Mars yüzeyinde duyulan ilk sesi paylaştı!
Hatırlayacağınız suretiyle geçtiğimiz Kasım ayında Mars kaşifi InSight feza vasıtası ortalama 6 ay devam eden yolculuğun peşinden milyonlarca kilometreyi geride bırakarak Kızıl Gezegen’in yüzeyine başarılı bir biçimde inişini gerçekleştirmişti.

InSight Mars yüzeyinde duyulan ilk sesi paylaştı!
Kızıl Gezegen‘in şu zamana kadar bilinmeyenlerini ortaya çıkartacak olan InSight feza aracından yeni detaylar gelmeye devam ediyor. NASA tarafından yürütülen bu plan kapsamında Mars yüzeyinde duyulan ilk ses halkoyu ile paylaşıldı.

Uzay aracının üstünde bulunan hava tazyik sensörü yardımıyla başarı göstermiş bir biçimde ses kaydı meydana getiren InSight, duymuş olduğu sesi bizlerle paylaştı. Mars yüzeyindeki hareketliliği ve yer altındaki kaynakları incelemekle sorumlu olan uzay vasıtası, rahat bir halde vazifesini yerine getirmeye devam ediyor.

Hemen aşağıdan izleyeceğiniz video ile birlikte feza aracının kaydetmiş bulunduğu Mars yüzeyindeki sesi dinleyebilirsiniz. Söz konusu sesin videonun yaklaşık olarak birinci dakikasında duyulduğunu da bilhassa belirtelim.

Kızıl Gezegen kaşifi InSight’dan ilk selfie geldi!
Başarılı inişin arkasından saatler sonrasında Kızıl Gezegen yüzeyinden ilk net fotoğrafı paylaşan feza aracından geçtiğimiz günlerde yeni görseller gelmişti. Gelen yeni görseller ile beraber Elysium Düzlüğü’nün görsellerini paylan InSight bugün paylaştığı selfie ile yeniden gündeme geldi.

ABD Havacılık Dairesi (NASA) tarafında aşağıda görebileceğiniz görse ile birlikte Elysium Düzlüğü‘nün yepyeni görüntüleri gözler önüne serildi.

mars-kasifi-ınsight-selfie-paylasti-shiftdelete

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Disqus Yorumları