İngilizce Öğrenmek için 9 Başarılı Metot!
Yabancı dil nasıl öğrenilir? İngilizce nasıl öğrenilir? İngilizce Öğrenme metotları nelerdir? Soruları günümüzün en çok sorulan soruları haline gelmiş durumda

. Dünyanın dil sınırlarının genişlemesiyle beraber İngilizce öğrenmek, günlük hayatın en büyük gerekliklerinden biri oldu. Bu noktada yüz yıllardır devam eden birçok dil öğrenme yöntemi günümüzde hala varlığını koruyor ve insanlar tarafından kullanılıyor. Bununla beraber birçok yeni dil öğrenme metodu ve stratejileri ortaya çıkmaya devam ediyor. Dünyada en çok kullanılan 2. Dil olma özelliğine sahip İngilizce ise, kullanım alanlarının yaygınlığı ile yabancı dil öğrenmek isteyenlerin ilk hedefi oluyor.

Sende İngilizce öğrenmek istiyorsan, kendine uygun olan yöntemlerle İngilizce özel ders almaya hemen başlayabilir ve bu metotları Preply özel ders öğretmenleri ile pekiştirebilirsin.

İngilizce Öğrenme Metotları Nelerdir?

1. The Grammar Translation Method

İngilizce dili öğrenmek için bilinen en eski metotlardan biri olan the grammar translation method, dünyada en yaygın kullanılan dil öğrenme yöntemlerinden biri. Buna rağmen son yıllarda popülerliğini yitirmeye başlayan bu yöntem ile daha çok sınavlara ve yazılı mülakatlara hazırlanılıyor.

2. The Direct Method

Berlitz okullarının sahibi olarak bilinen Charles Berlitz tarafından geliştirilen ‘’The Direct Method’’, 1900’lü yılların başından itibaren ilgi görmeye başlamıştır. Grammer Translation yönteminde yer alan iletişim ve benzeri eksikliklerin giderilmesini temel alan bu yöntemde ana odak iletişim olmaktadır. İngilizce öğrenmek isteyen öğrencinin gerçek yaşam olguları içerisinde iletişim kurmasını sağlayan Direct Method, çeviri ve yazılı eğitimden oldukça uzaktır.

3. The Audio-lingual Method

Skinner tarafından ortaya çıkarılan Davranışçı Öğrenme Psikolojisi ile paralel olarak gelişen ‘’The Audio-lingual Method’’ ezber ağırlıklı bir İngilizce öğrenme metodu olarak bilinir. Lado ve Fries tarafından geliştirilen yöntem özellikle 60’li yıllarda yoğun ilgi görmüştür. Dinleme ve tekrar sayesinde mekanik bir alıştırma ortamı sunan metot, ezberleme ağırlıklı olduğu için günümüzde sık tercih edilmez. Buna rağmen çocuklarda dilin oturtulması için İngilizce ile tanışma evresinde kullanılmaktadır.

4. The Notional / Functional Approach

Aykırı bir metot olan ‘The Notional / Functional Approach’’, dil ile ne yapmak istiyorsunuz? Sorusu ile başlar. Kişilere daha çok İngilizceyi kullanacağı alana odaklı eğitim vermeyi hedefleyen bu yöntem ile kısa sürede istenilen alanda başarı yakalamaya çalışılır.

5. Suggestopedia

Klasik dil öğretilerinden farklı bir metot olan ‘’Suggestopedia’’, Georgi Lazanov tarafından desteklenmiştir. Öğreti Carl Roger’in psikoloji kuramını temel alır ve İngilizce dili öğrenme sürecinde ilk olarak psikolojik engelleri ortadan kaldırmayı hedefler. Bu nedenle dili öğrenen sınıfın hoş bir ışık ile aydınlatılması, arka fonda klasik müzik çalması ve sınıfın belirli alanlarında öğrencileri daha rahat hissettirecek kokular olması sağlanır. Öğrenciler ders sırasında yarı yatar posizyonda olur ve eğitim bu şekilde başlar.

6. Communicative Approach


Yakın zamanda en sık kullanılan İngilizce öğrenme yöntemlerinden biri olan ‘’Communicative Approach’’, ezbere tamamen karşı çıkan bir dil öğrenme sistemidir. Daha çok görsel yardımcılardan ve sözlü iletişimden faydalanan bu yöntemde hatalar direk olarak düzeltilmez.

7. Consciousness Raising

Son zamanlarda sıkça adını duyuran bu yöntemde en önemli öğrenim aracı ‘’farkındalık’’ olmaktadır. Kişilerin öğreneceği dil ile ilgili önemli bilgilere sahip olmasını sağlayan ve daha sonra dil öğrenimine başlayan yöntem grammar-translation yöntemi ile benzerlik gösterir fakat oldukça farklı temellerde yer alır.

8. Eclectic Metod

Yazı içerisinde bulunan ve bulunmayan birçok yöntemin en iyi yönlerini almayı hedef alan Ecletic Metod son yıllarda sıkça kullanılmaya başlamıştır. Öğrencilere dili evrelere bölerek her evrede farklı bir yöntem ile dili kavratan bu öğrenme stili, oldukça kaliteli sonuçlar verebilmektedir.

sanalyer-2

9. Preply İle İngilizce Öğrenin!

Son yıllarda İngilizce Öğrenme yöntemleri arasında adını sıkça duyurmayı başaran Preply, öğrencilerin evde, işte ya da okulda online olarak dil öğrenmesini sağlıyor. Online öğretmenler ve yüzlerce farklı metot seçeneği ile İngilizce öğrenme şansı sunan Preply, günümüzde oldukça yoğun bir şekilde tercih ediliyor. En iyi İngilizce özel ders öğretmenleri Preply’de. Birebir dersler her zaman grup derslerinden daha etkilidir. TESOL ve TEFL sertifikası sahibi özel İngilizce öğretmenleri ile sen de hemen hayalindeki İngilizceyi konuşmayı başla. Ayrıca TOEFL, IELTS, YDS, Hazırlık Atlama sınavlarına hazırlanıyorsan filtrelerden ilgili sınavları seçmeyi unutma.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Disqus Yorumları