İlkokul Zeka Oyunları
Günümüzde her yaşa uygun zeka oyununu ulaşmak oldukça kolay. Okul öncesi olsun, ilkokul zeka oyunları olsun, ilkokul sonrası zeka oyunları olsun her yerde bulunabilir bir hal aldı.

. Hatta Milli Eğitim Bakanlığı ilkokul müfredatına akıl ve zeka oyunları dersini bile ekledi. Öğretmenler ve veliler de çocukları için zeka oyunlarının neden önemli olduğunu kavradılar artık. Peki bu kadar çok zeka oyunu piyasada bulunuyor ama çocuğunuza alırken doğru seçimi yapabiliyor musunuz acaba? Size bu konuda yardımcı olmak için ilkokul zeka oyunları nelerdir yazmak istedik. Neden sadece ilkokul zeka oyunlarını yazıyorsunuz derseniz de çünkü çocuklarda zeka gelişiminin büyük bir bölümü ilkokul döneminde tamamlanıyor da ondan. İlkokulda çocukların zeka oyunu oynaması çok kritik bu yüzden. Gelin başlayalım.

İlkokul Zeka Oyunları

1.Sınıf Zeka Oyunları

1.sınıfta çocuklara dersler biraz ağır geliyor olabilir. Yeni okula başlıyorlar, yeni okuma ve yazma öğreniyorlar. Bu yoğun tempodaki stresi biraz olsun azaltmak için zeka oyunları ideal. Tabi ki zeka oyunları sadece streslerini azaltmak için değil. Beyin gelişimlerinin en yoğun olduğu bu dönemde çeşitli becerilerini artırmak için de.

1.sınıf zeka oyunları kategorisine şu oyunları koyabiliriz: Eğlenceli şekiller, Hanoi kuleleri, apartman sudoku, dama, look look, tangram, koridor, pratik zeka, dedektif.

Bu oyunlar 1.sınıfta oynanbildiği gibi 1.sınıf öncesinde ya da 2. sınıfta da oynanabilir.

2.Sınıf Zeka Oyunları

  1. sınıf zeka oyunlarında seviyeyi bir miktar artıralım. Çocuklar artık hem oyunlarla haşır neşir olmaya başlayacak hem de mantık yürütme becerileri genel anlamda gelişecek. Bu yüzden beyinlerini daha zorlayıcı oyunlar oynamalılar. 2.Sınıf zeka oyunları kategorisine koyduğumuz oyunlar ise şunlar: Red City, renkli küpler, akıllı bloklar, altıgen, atla topla, haydi anlat, matematik sudoku.

Yukarıda da dediğimiz gibi bu oyunlar da bir alt ya da bir üst sınıfta okuyan çocuklar için de uygundur.

3.Sınıf Zeka Oyunları

3.sınıf çocukların yeni dersler görmeye başladığı, haliyle bilgi birikimlerinin oldukça arttığı bir dönem. Bilgi birikimleri arttığı için de yeni yeni beceriler kazanmalı, mevcut becerilerini de geliştirmeliler. 3.sınıf zeka oyunları kategorisindeki oyunlar da tam bu amaca hizmet ediyor:.Meta formül, renkli küpler, altıgen, mangala, akıllı yapılar, reversi, 5 nokta, pratik bardaklar, 3.sınıfta okuyan çocuklar için ideal oyunlardan.

4.Sınıf Zeka Oyunları

4.sınıf, ortaokula başlamadan önceki son sınıf. Çocukları ortaokulda birçok yeni ders bekliyor. Ortaokula daha hazırlıklı başlamaları için artık oynayacakları oyunlar da daha dikkatli seçilmeli. 4.sınıfta oynanabilecek zeka oyunları ise şunlar: Piramit, go, satranç, 3 taş/9 taş, abbalone, uzayda macera ve meta formül.

Yukarıdaki birçok oyunun birden fazla seviyesi var. Yani bir oyun 1.sınıf öğrencileri için uygun olurken seviye arttıkça 4.sınıf öğrencileri için de uygun olabilir. Bu yüzden net kategorilendirme yapmak imkansız. Mesela Go ya da satranç oyunu ilkokul öğrencileri tarafından oynanabildiği gibi 70 yaşındaki yetişkinler tarafından da oynanabilir. Benzer durum daha birçok oyun için de geçerlidir. Önemli olan çocuğunuzun seviyesine uygun oyunlar seçip onların seviyesine uygun pratikleri yaptırmak. Bizler de daha doğru seçim yapmanız için sizlere yardımcı olmaya çalıştık. Şimdiden herkese bol eğlenceli oyunlar.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Disqus Yorumları