İlk Kavisli Gösterge Paneli Olan Volkswagen Touareg Yakında Yollarda..
Bosch, dünyanın ilk kavisli gösterge panelini süratli üretim bir aracın kokpitine yerleştirmeyi planlıyor.

Evlerin salonlarında ve parlak zeka telefonlarda uzun süreden beri bulunan hususiyet bundan böyle seri üretimde türünün ilk örneği olarak artık arabalarda da kullanılacak. “Kavisli” gösterge paneli, yeni Volkswagen Touareg’in Innovision Kokpit‘i ile dünyada ilk kez görücüye çıkacak.

Kavisli gösterge paneli bizlere ne gibi kolaylıklar sağlayacak?

Bu teknoloji ile , Volkswagen’in direksiyon peşinde yer alan analog ekran teknolojisini özgürce yapılandırılabilen, yüksek çözünürlüklü, kavisli bir ekran geliyor. Sürücünün o anda istediği şeye bağlı olarak ekran, geniş bir endüstrisi kapsayan navigasyon haritalarını, şoför bilgilerini yada şoför destek sistemlerinin durumunu gösterebiliyor. Kavisli gösterge paneli daha net imaj veriyor ve güneş ışığında bile dört kat daha az yansıma yapıyor. Dijital, kavisli bir gösterge ekranı ile Bosch, araçlardaki gösterge panellerinin de artık düz biçimde olmak mecburiyetinde olmadığını kanıtlıyor. Kavis derecesi, insan gözünün organik kavis derecesine benziyor. Sonuç şekilde şoför, ekranın kenarında dahi olsa gösterge ışıklarını ve ihtar sinyallerini fazlaca daha iyi fark edebiliyor. Evlerin salonlarında ancak tek bir ferdin optimum görüş açısında oturabildiği kavisli televizyonlarla karşılaştırıldığında kavisli gösterge paneli belirgin bir avantaj sağlıyor. Bu televizyonların tersine, araç içinde yer edinen kavisli gösterge paneli optimal bir şekilde sürücünün görüş piyasası içinde yer ediniyor.

Kavisli gösterge paneli nasıl ortaya çıktı ve fakları neler?

Titreşimler, ısı değişimleri, arızalara hassasiyet: nitelik ve sağlamlık açısından araç ekranlarından beklentiler yüksektir. Buna ek olarak şoför, güneşin doğrudan araç ekranına geldiği hallerde bile ekrandaki görüntüleri güvenilir bir halde okuyabilmelidir. Bu nedenle Bosch’un yeni kavisli gösterge paneli hususi bir üretim süreci kullanıyor. Şu ana kadar bu süreç, parlak ortam ışığında bile yüksek kontrasta sahip düz olarak ekran üretiminde kullanılıyordu. Bosch bu periyodu ilk kere, iş ortakları ile birlikte, büyük ölçekli kavisli gösterge ekranı üretiminde kullanacak. Optik bağlama olarak isimlendirilen bu süreçte, gösterge ekranını ve camı direkt birbirine bağlamak için bir ince sıvı kullanılıyor. İki bileşenin harika bağlantısı sayesinde gösterge paneli, normale göre dört kat daha azca ışık yansıtıyor sürücü açısından bu nerede ise hiç bir parlama bulunmadığı anlamına gelir ve monitör hem doğrudan güneş ışığında bununla birlikte karanlıkta kontrast ve netlik açısından zenginlik sağlamakta.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Disqus Yorumları