Hindistan’ın Times Internet’i, ABD’de Facebook ve Google’a rakip olmayacak
Medya grubu, video ve müzik dahil olmak üzere hizmetlerde 450 milyondan fazla kullanıcı olduğunu iddia ediyor

Silikon Vadisi şirketleri ve Çinli firmaların son büyük büyüme pazarlarından biri olan Hindistan'ı kazanma saldırganlığı son yıllarda birçok yerel işletmeyi reddetti. Amazon her geçen gün Walmart'ın sahip olduğu Flipkart’ın e-ticaret alanında liderliğini sürdürüyor. Uber, binicilik piyasasının yükseliş pozisyonu için Ola ile savaşıyor; ve Google ve Facebook, birkaç isim vermek üzere reklam işine hâkim. Ancak Hindistan’daki bir avuç şirket yalnızca artan rekabetten kurtulabilmiş değil, aynı zamanda pozitif olarak gelişen işletmeler kurmuşlardır.

Medya şirketi Times Internet, bu tür bir şirket, özelliklerinin artık her gün 110 milyon kullanıcıya ve her ay 450 milyon kullanıcıya ulaştığını söylüyor. Bağlamda bulunmak için: Facebook ve Google’ın Hindistan’da aylık yaklaşık 300 milyon aktif kullanıcısı var. Hindistan'da (ve diğer bölgelerde) WhatsApp üzerine yanlış bilgi yayılmasına ilişkin tartışmalara karışmış olan Facebook, son iki yılda ulustaki büyümesini açıklamamıştır. Ancak bir pazarlama alanında, juggernaut, ailesinin (kayan yazı Facebook, WhatsApp ve Instagram) her ay ülkede 350 milyon kullanıcıya ulaştığını söylüyor.

Nadir bir endüstri hamlesinde, Times Internet'in başkan yardımcısı Satyan Gajwani, konglomera'nın salı günü işlerine genel bir bakışı paylaştı ve hedeflerinin gittikçe büyüyen tutkularını ortaya koydu.

Rakamlar çok büyükse, neden kendini yayınla? Gajwani yorum yapmaktan kaçındı ancak şirketi benzersiz bir durumda. Tüm ölçekleri için Times Internet, ülkedeki büyüklüğündeki şirketler grubu hakkında en az konuşulanlardan biri olmaya devam ediyor. Hindistan'daki çoğu haber kuruluşu, medya kuruluşlarıyla rekabet ediyor ve bu da basında neden bildirilmediğini açıklıyor.

times_internet

181 yaşındaki Bennett Coleman ve Company Limited'in (popüler olarak Times Grubu olarak bilinir) bağlı ortaklığı, Times of India gazetesi, çevrimiçi çıkış Indiatimes, reklam şirketi Kolombiya, girişim kolu Aventures ve yayın hizmetleri Gaana ve MX Oyuncu. Gajwani, bu özelliklerin neredeyse hepsinin büyüdüğünü belirtti.

Örneğin, Times Internet’in haber bültenleri aylık 265 milyon aktif kullanıcıyı topladı. Ülkenin en çok okunan gazete ve haber sitesi olan The Times of India, yalnızca geçen yıldan bu yana% 44 oranında, aylık 212 milyon aktif kullanıcıya sahip. Times Internet’in NewsPoint, Navbharat Times, Maharashtra Times, Vijay Karnataka gibi bölgesel dijital süreli yayınlarının şimdi 122 aylık aktif kullanıcısı olduğunu söyledi.

Geçen yıl Tencent ve diğerlerinden 115 milyon dolar yükselen müzik yayını hizmeti Gaana, bu yıl Mart ayında aylık 100 aktif kullanıcıya ulaştı. Geçtiğimiz yıl Times İnternet'in 140 milyon dolar karşılığında edindiği bir yayın hizmeti olarak ikiye katlanan bir video oynatma uygulaması olan MX Player, gelişmekte olan pazarlardaki en popüler Android uygulamalarından biridir.

Hindistan'ın en sıcak etkinliklerinden biri olan devam eden IPL kriket turnuvasının ilk ayında, 118 milyon kullanıcı, spora adanmış bir haber ve eğlence hizmeti olan Times Internet’in Cricbuzz’ını ayarladı. Mobil oyun ekosistemi Hindistan'da büyük bir çekiş kazanmaya başladığında Times Internet, bu alanda da bir uygulama portföyü oluşturduğunu söylüyor.

MensXP, iDiva ve What's Hot gibi yaşam tarzı özellikleri aylık 40 milyon aktif kullanıcıya sahip ve videoları her ay 200 milyondan fazla izliyor. Gajwani, TechCrunch'a verdiği röportajda, bu özellikleri doğrudan müşterilere ürün satarak ek bir gelir kanalı araştırdığını söyledi.

Reklamların ötesine geçme

Bu caddeyi takip etmek, işlerini reklamların ötesinde büyütmek için Times Internet’in artan büyümesini göstermektedir. Times ınternet’in mülklerinin çoğu, reklamların üzerine kuruludur ve kullanıcılara erişim için hiçbir ücret ödememektedir. Kolombiya adlı kendi reklam şirketi, şimdi ağında bazı reklamlara yer veriyor ve Ola, ABP News ve Hotstar dahil olmak üzere bir düzineden fazla marka dışında kullanılıyor.

Ancak çevrimiçi reklamcılık, televizyondaki reklamlarla hala rekabet edemiyor ve Hindistan'da baskı yapamıyor, Forrester araştırma firması analisti Satish Meena TechCrunch'a söyledi. Bu nedenle son yıllarda Times Internet birçok mülkünde bir dizi abonelik hizmeti açıkladı.

Gajwani, “Özellikle birinci sınıf yayıncılar için, yalnızca reklamlara yönelik bir iş modelinin uzun sürmesi veya devam etmesi muhtemel değildir” dedi. Times Internet, geçen yıl Gaana'nın premium sürümüne erişim, Times of India'da reklamsız deneyim ve yemek sunumu Swiggy, Perakendeci BigBasket gibi bir dizi üçüncü taraf hizmetinde indirim içeren bir abonelik paketi olan Times Prime'ı duyurdu. ve tiyatro zinciri PVR Sinemaları. Gajwani, Times Internet'in abonelik hizmetleri boyunca bir milyon müşteriye ulaştığını söyledi.

Times ınternet’in gelir kanallarını genişletme yolunda ilerleyen kısmı Aventures’e odaklanmaya odaklanıyor, edtech start Byju’lar ve lojistik başlangıç ​​Teslimini de içeren iki girişimde erken yatırım yapan VC fonu. Aynı zamanda yolculuk servisi olan Shuttle ve diğerlerinin yanı sıra kriket fantezi uygulaması MPL'ye de yatırım yaptı.

Gajwani, Aventures’in “büyüyen ağından faydalanabilecek vakaları kullanma” ya baktığını söyledi. Bu da Times Internet’in ölçeğinin en büyük avantajlarından biri. Sahip oldukları mülkler, genişleyen ağında büyük reklam avantajlarından yararlanır. Gajwani, “Çok az sayıda şirket var - Google ve Facebook hariç - ölçek düzeyimiz var” dedi.

5.000'in üzerinde çalışanı olan Times Internet, ayrıca Hindistan'da piyasaya çıkmalarına yardımcı olmak için uluslararası markalarla bağları olan bir yatırım şirketi olan Times Bridge'i de işletmektedir. Stratejik ortaklarından bazıları Uber, Airbnb ve Coursera'dır. Ayrıca, Business Insider, TechRadar, Huffington Post (TechCrunch gibi, Verizon Media Group'a ait), AdAge, PCMag ve Gizmodo Media'nın Lifehacker ve Gizmodo'yu Hindistan'da piyasaya sürmesi için de dahil olmak üzere bir dizi haber çıkışıyla ortaklık kurdu.

Ancak hepsi başarı değil, özellikle medya alanında daha az başarılı girişimler oldu.

Lifehacker, Gizmodo, TechRadar ve PCMag'in Hint versiyonları, ulustaki önemli izleyicileri çekemedi ve dükkanları kapattılar. Huffington Post, 2017 yılında Times Internet ile ortaklığını sona erdirdi ve şimdi tamamen Huffington Post India'yı kontrol ediyor.

Gajwani, Times Internet'in bazı niş yayıncılarla çalışmanın çok sürdürülebilir olmadığını kabul etti. “Business Insider gibi iyi iş çıkardığını sürdürdüğümüz bazı ortaklıklar var” dedi. Günümüzde, Times Internet artık öncelikli olarak gelecekteki ortaklıklar için yayıncılara bakmakta ve bunun yerine “platformlara ve teknolojilere” odaklanmaktadır.

Birkaç hıçkırık bir yana, Times Internet'in ileriye dönük en büyük zorluğu, reklamlardan yeterli gelir elde etmek ve yeterli kullanıcıyı ödeme yapanlar olmak için ikna etmek. Times Internet, 2018 mali yılında yapılan yasal düzenlemelere göre 23 milyon dolar zararla 202 milyon dolarlık gelir elde etti. Geçen haftaki bir röportajda Gaana CEO'su Prashant Agarwal, piyasaya hitap eden ancak kârlı olmayan müzik akışı hizmetinin, kullanıcıları çekmek için çok çeşitli fiyat kademelerinde bir dizi prim planı sunacağını söyledi.

Gajwani, Kolombiya’yı Hindistan’daki en büyük reklam ağlarından biri haline getirmeyi ve 2023’e 20 milyon ödeme yapan aboneye dokunmayı da umduğunu söyledi. Times Network’teki bazı mülklerin önümüzdeki dönemde dış yatırımcılardan ilave para toplayabileceğini söyledi. Bunlar iddialı hedefler, ancak Times Internet, Hindistan'da baskın yurtdışı teknoloji platformları ile birlikte varlığını gerçek anlamda çeken az sayıda firmadan biri.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Disqus Yorumları