Halı Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?
Bir evin dekorasyonunda oldukça büyük etkiye sahip olan halılar, dekorasyonda mobilyaların tamamlayıcısı olarak nitelendirirler.

Fakat tamamlayıcı olan halıların seçiminin yanlış yapılması dekorasyonu tahmin ettiğinden çok daha fazla kötü etkileyecektir. Halı seçerken dekorasyonla uyumlu olmasının yanı sıra dikkat etmeniz gereken iplik özellikleri, konfor, kullanım alanı gibi farklı unsurlar bulunmaktadır.

Doğru Renk ve Desen Seçimi

Halınızın rengi seçerken dikkat etmeniz gereken önemli noktalardan biri dekorasyonunuza hakim olan tonlarda bir halıyla bütünlük yakalamaktır. Diğer eşyalarınızın renklerini baz alarak aynı renk paletinden seçeceğiniz bir halı rengi dekorasyonunuzu tamamlamanıza yardımcı olacaktır. Bunun yanı sıra dekorasyonunuzu kontrast renklerden yararlanarak da hareketlendirebilirsiniz. Seçtiğiniz halının deseni de dekorasyonunuzla uyum içerisinde olmalıdır. Öncelikle halınızın desenli mi desensiz mi olacağına karar vermelisiniz. Halıyı kullanacağınız alan küçük ise desensiz, düz ve açık renkli halılar tercih etmeniz alanın ferahlığını arttıracaktır.

İplik Özellikleri

Son yıllarda ekonomik ve pratik sebeplerden dolayı makine halıları ön plana çıkmış durumda olsa da el dokuması halıların zarafeti ve güzelliği inkâr edilemez. Çeşitli iplik türlerinden dokunabilen halılarda en yaygın olarak kullanılan iplik çeşitleri naylon, polyester, akrilik, yün veya polipropilendir. Çoğu insan halının kalınlığının kalitesiyle doğru orantılı olduğunu düşünse de, bir halının kalitesi iplik çeşidiyle alakalıdır. Bu nedenle halı seçerken iplik çeşidine dikkat etmeniz önemlidir. Yün diğer iplik çeşitlerine göre daha dayanıklı olması sebebiyle daha pahalıdır fakat diğer halılara göre çok daha uzun bir kullanım ömrüne sahiptir. Akrilik ve polyester halılar da diğer bir dayanıklı halı türüdür. Yün halılar ile kıyaslandığında daha ucuz olan bu halı türü en çok tercih edilen türler arasındadır.

Halılarda Konfor ve Kullanım Kolaylığı

Halıların dekorasyona uyumu kadar kullanım kolaylığı da önemlidir. Kullanım kolaylığı halının temizliği, kaygan olup olmaması gibi özelliklerle belirlenebilir. Genelde çoğu halının temizliği birbirine yakındır fakat son dönemlerde teknolojinin gelişmesiyle leke tutmayan ipliklerden üretilmiş halılar tercih etmeniz temizlik açısından size yardımcı olacaktır. Seramik ve parke gibi kaygan zeminlerde kullanılan halılarda en çok karşılaşılan sorunlardan biri halının kaymasıdır. Bu gibi sorunların önüne geçmek için altı kaymaz malzemeden üretilmiş, kaymaz halı modellerini tercih edebilirsiniz.

Halının Boyutu

Dekorasyonda seçtiğiniz mobilyanın boyutu gibi halının da boyutu önemli bir unsurdur. Büyük odalarda duvardan duvara halılar tercih ederken küçük odalarda ise tercihlerini daha küçük boyutta halılardan yana kullanabilirsiniz. Özellikle küçük alanlarda zemini tamamen kaplamayan halılarla mobilya önlerinde boşluklar bırakmaya dikkat etmelisiniz.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Disqus Yorumları