Güney Kore'de Ortalığı Karıştıran Oyun: Replica
Güney Kore`de üretilen bir video oyunu, hükümetin gizli olarak gerçekleştirdiği gözetim politikalarına değinmesi nedeniyle büyük tepki topluyor. Oyunun gelecekte ne bekliyor?

"Somi" olarak bilinen Güney Koreli politik aktivist, büyüyen devlet gözetimi konusunda kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla bir video oyunu yapma yoluna gitti.

Yansıtıcı lenslere sahip büyük siyah gözlük giyen bir adam şekilde betimlenen "Somi", Güney Kore bağımsız oyun yapımcıları için gerçekleştirilen bir toplantıya gizlice katıldı.

Kimliğini bu sayede gizli tutan Somi`nin meydana getirdiği ABD Hükümeti`nin gözetim politikalarına değinen "Replica" adındaki video oyununun çok sayıda mükafat kazanması, güney Kore`nin ilk anti-terörizm yasasının oluşturulmasına zemin hazırlamıştı.

south-korea-filibuster-surveillance-bill

Güney Kore'nin tartışılan oyunu

Çok sayıda eleştirilere maruz kalan Somi'nin oyununu müspet şekilde değerlendirenlerin sayısı hiçte az değil.

Oyunun, herhangi bir hükümete direkt eleştiri yapmayı içermediğini belirten görüşler, oyunun hükümetin gözetim politikalarını sorgulamak adına bir farkındalık meydana getirdiğini vurguluyorlar.

surveillance-articlelarge

"Somi" ise konuyla ilgili yaptığı açıklamada; insanlarının "patronlarını" takip ettiklerinde, patronlarının faaliyetlerini iyi veya kötü şekilde değerlendirmezlerse, şahısların şeytana dönüşebileceğini belirtti.

"Normal insanlar şeytan olabilir" ibaresini kullanan Somi'nin Replica oyunu adına bir kitap oluşturuldu.

Bir terör saldırısı esnasında ABD iç Güvenlik kısmı'ndeki dört gencin mücadelesini anlatan roman, video oyununun yankısının artmasına büyük katkıda bulundu.

usa-spy-620x400

Replica oyunu

Replica oyunu, oyuncularına ahlaki bir ikilem teşkil ediyor.

Gerçekleşen terör saldırısı sonrasında, size suç kanıtlarını edinebilmek için öteki bir şüphelinin akıllı telefonunu hackleyebilme yeteneği veren oyun; oyuncuların ahlaki olanla yapılması gereken arasında bir ikilemde kalmalarına yol açıyor.

Oyuncuların faaliyetleri esnasında gerçekleştirdikleri gözetleme fark edilip, olay tutuklama ile sonuçlandığında masumiyet ve gizlilik bu gibi kavramlar oyunda ciddiyet taşımıyor.

güney Kore yetkililerin oyuna gösterdikleri tepki ise gün geçtikçe artış gösteriyor.

Güney Koreli Muhalefet Yetkilileri; oyunun Güney Kore İstihbarat Servisi(NIS)'nin yeni kanunlar gereği genişletilmiş yetkilerini kötüye kullandığını belirtiyorlar.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Disqus Yorumları