GoPro şimdi bulut depolama hizmetine sınırsız video yüklemesi sağlıyor
GoPro Plus artık şirketin kameralarında çekilen orijinal kalitede videoları ve fotoğrafları yedekleyebilir

Şirket Çarşamba günü yaptığı açıklamada, GoPro'nun aylık 4.99 dolarlık abonelik tabanlı bulut hizmetini orijinal kaynak kalitesinde sınırsız video depolamayı içerecek şekilde genişlettiğini duyurdu. Videoların bir GoPro'da çekilmesi gerekiyor, ancak CEO Nick Woodman yeni teklif için başka hiçbir “yıldız” olmadığını vurguladı. “Sınırsız, sınırsız demektir,” dedi Woodman, habere dair bir röportajında Verge'ye.

Önceden, GoPro Plus servisi kullanıcıların sınırsız fotoğraf ve 35 saate kadar video (yaklaşık 250GB) saklamalarını sağlıyordu. Dosyalar şifrelenir ve daha düşük bir bit hızında depolanır.

Woodman yeni teklif hakkında “Dönüştürme işlemi yok - hiçbiri gibi - ve görüntü kalitesinde bir bozulma yok” dedi. “GoPro fotoğraflarınız ve videolarınız, hiçbir şekilde dönüşüm olmadan, orijinal bit hızında Plus bulut hesabınıza gidecek.”

Sınırsız depolama, yalnızca daha yeni Hero 7 programına değil, eski GoPros'ta çekilen dosyalara da uygulanır. Şirket ayrıca artık Plus abonelerine çoğu montaj ve aksesuarda yüzde 20'den yüzde 50 indirim sunuyor. Bu teşviklerin her ikisi de küresel olarak geçerli olacak.

GoPro Plus, kullanıcıların nerede olursa olsun çekimlerine ve fotoğraflarına erişebilmeleri için 2016 yılında piyasaya sürüldü. Şirket, kameralarından ve masaüstünde ve mobil cihazda bulunan GoPro uygulamasından otomatik olarak Plus'a dosya yüklemeyi mümkün kıldı. GoPro, piyasaya sunulduğundan beri, Plus'a hasarlı kameraların yerine geçen bir program gibi başka teşvikler ekledi ve hizmeti iCloud ve Apple Care karışımına benzeyen bir şeye dönüştürdü.

Woodman, yatırımcılara geçen yılın kasım ayında yaptığı aramada 2018'in üçüncü çeyreğinin sonunda yaklaşık 185.000 ücretli ve aktif Artı abonesi olduğunu söyledi. Daha önce yapılan açıklamalarla karşılaştırıldığında, GoPro geçen yıl Plus'ı büyümek için dört ayda bir ortalama 20.000 ücretli kullanıcı harcadığı anlamına gelir. Her şey söylendi, mahallede bir yerde ayda 1 milyon dolar kazanıyor.

Woodman'a göre Plus'ı kullanmaları için daha fazla insanın teşvik edilmesi - kapaksız bir ton içeriğe sahip olsalar bile - GoPro için arka uçlarında daha ucuz olacak. “Bununla iş açısından bir açıdan GoPro ile ilişkili hiçbir risk yok” dedi. “[Müşteriler] ne kadar yakaladıklarını düşünmek istemediler. Bu büyük bir soruydu, ancak modelini değiştirdik ve müşterilerimize bu değeri sunabileceğimizi kabul ettik. ”

Ayda bir milyon dolar, GoPro'nun kamera satışlarından elde ettiği her çeyrekte yüz milyonlarca gelir elde etmesinin bir gölgesi. Ancak Woodman, GoPro'nun Plus kullanıcı tabanını daha da büyüteceği yönündeki iyimserliğini dile getirdi. Aynı Kasım ayı boyunca, şirketin yenilenen şirket içi müşteri araştırma departmanına göre, mevcut GoPro sahiplerinin yalnızca yüzde 25'inin Plus'ın farkında olduğunu bile söyledi.

Woodman bu farkındalığın değişip değişmediği hakkında yorum yapmaz; Şirket, 6 Şubat'taki 2018 mali sonuçlarının tamamını yayınladığı zaman, her yeni rakamı tasarruf ediyor. Woodman, “[Farkındalığı] iyileştirme üzerinde çalışıyoruz ve hala kesin olarak az da olsa, ancak araştırmamıza dayanarak, genişletilmiş teklifler müşterilerimizin Plus'ın etrafındaki heyecanını önemli ölçüde artırmalı ve abonelik seviyesini artırmalıdır” dedi.

Woodman'a göre bu yıl Plus'a gelen yeni teşvikler ve özellikler var, ancak ne olduklarını söylemedi. “Bu özellikleri olabildiğince çabuk ortaya çıkarmaya odaklandık” dedi. “Bunlar hem mevcut kullanıcılarımıza hem de yeni kullanıcılarımıza olan teklifi genişletmek için hızlıca yapabileceğimiz özelliklerden sadece birkaçıydı.” Woodman ayrıca GoPro'nun farklı fiyat kademeleriyle deneme yaptığını söyledi.

Tüm bunlar, GoPro’nun, özellikle müşteri araştırması düşünülürken, işine daha fazla düşünülmüş ve amaçlı bir yaklaşımı, Woodman’ın geçen yılın sonlarında Vergecast’te konuştuğu bir şey. “GoPro ile erken başlarda başarılı olduğumuz için çok şanslıydık ve bağırsaklarımız her zaman haklı görünüyordu. Bunun için çalıştı ... 12 yıl diyoruz, ”dedi Woodman.

Sınırsız depolama, rakip bulut hizmetlerinde gelmek için özellikle kolay değildir, bu nedenle GoPro’nun kararı, aboneliklerin artmasına yardımcı olarak daha fazla gelir elde edilmesini sağlayabilir. Ancak Woodman, daha fazla kullanıcıyı sınırsız sayıda resim ve fotoğraf yüklemeye teşvik etmenin tek nedeni olmadığını söyledi. Bütün bu verilerde “stratejik değer” var.

“İçeriğini bulutta ne kadar çok elde edersek, arka planda onlar için o kadar çok şey yapabiliriz” dedi. Woodman'a göre birçok GoPro kullanıcısı, çektiği tüm görüntüleri ve fotoğrafları sıralamakta zorlanıyor. Bir kullanıcı Plus'a ne kadar çok yüklenirse, şirketin daha fazla umursayacağı fotoğrafları ve videoları analiz etme ve yüzeye çıkarmada daha iyi olacağını savunuyor. Oradan, “müşterilerimizin daha aktif ve daha başarılı olmalarına yardımcı olabileceğimizi, bir iş olarak daha iyi yapabileceğimizi” ekledi.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Disqus Yorumları