Google'ın gizli modu aslında pek de gizli değilmiş
Google'ın Chrome için sunduğu Gizli Mod özelliğinin, kullanıcı verileri kaydedip, arama sonuçlarını kişiselleştirdiği ortaya çıktı. Gizli Mod'daki sonuçlar sadece arama terimleri için değil, haberler ve video içerikleri için dahi filtreden geçiyor.

Google'ın arama sonuçlarını, 'Gizli Mod'da da kaydettiği, kullanıcıya göre kişiselleştirdiği ortaya çıktı.


Yapılan bir inceleme, Google'ın internet tarayıcısı Chrome için sunduğu bir hususiyet olan 'Gizli Mod'un, kullananların Google'da daha evvelde yaptığı aramaları takip ederek, ona göre sonuçları değiştirdiğini gösterdi. Gizlilik odaklı arama motoru DuckDuckGo'nun yaptığı araştırmada aynı arama terimlerini aynı anda giren bireylerin sonuçları karşılaştırıldı.

Google'ın arama motorunda yapılan aramaların farklı kullanıcılara değişik sonuçlar getirmesi modeline dayanan 'Filtre Balonu' hususi durumunun Google'ın gizli modunda da geçerli olduğu gözlendi. Araştırmaya katılanlar Google'ın Gizli Mod'unu kullanıp, aynı anda aynı terimleri aradı.

'ANONİMLİK SAĞLAMIYOR'

Ancak Google'ın arama sonuçları algoritması yine her bir kullanıcı için değişik sonuçlar getirdi. Bu sonuçların, haber ve video içerikleri için de kişiden kişiye farklılık gösterdiği ortaya çıktı. Diğer bir deyişle Google'ın "Filtre Balonu" algoritması, kullanıcı hesabından çıkış yapsa da Gizli Modu aktif olarak kullansa da yeniden de arka planda çalışıyor.

Araştırmanın sonuçlarını değerlendiren DuckDuckGo şu açıklamayı yapmış oldu:

— İnsanlar, hususi/gizli saklı arama modunun, anonimlik sağlamış olduğu düşünüyor. Ancak elde ettiğimiz bulgular, aramalarınızın Google'ın tanıma algoritmasından geçtiğini gösteriyor. İnsanlar, 'Gizli Mod' olarak isimlendirilen bu özelliğin, internette icra ettikleri aramalara bir güvenlik yahut gizlilik sağladığı hissine kapılmamalılar.


‘ETKİNLİĞİNİZ GİZLENMEZ'

Sputnik'in haberine göre Google ise Gizli Mod ile ilgili yardım sayfasında şu bilgilendirmeyi yapıyor:

— Chrome, göz atma geçmişinizi, çerezleri ve site verilerini yada formlara girilen detayları kaydetmez. İndirdiğiniz dosyalar ve oluşturduğunuz yer işaretleri tutulur. Etkinliğiniz ziyaret ettiğiniz internet sitelerinden, işvereninizden veya okulunuzdan veya web servis sağlayıcınızdan gizlenmez.


"Google'ın gizli modu aslında pek de gizli değilmiş konulu haberimizde Teknoloji Haberleri olarak sizlere Google'ın gizli modu aslında pek de gizli değilmiş ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Google'ın gizli modu aslında pek de gizli değilmiş ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "
5
4
2
1
0