Google'ın dudak okuyan yapay zekası!
bundan sonra açık alanlarda konuşurken dudaklarınızı kapatsanız iyi olur sebebiyse yakında yapay zeka dudaklarınızı okuyabilecek. Peki bu teknoloji nasıl çalışacak?

Dudak okuma yöntemi, bilhassa siyasetçilerin kameralardan uzakta ne konuştuklarını anlamak için bir dönem ülkemiz'de de kullanılıyordu.

Uzaktan görüntüleri çekilen şahısların dudakları, dudak okuma uzmanına okutularak ne konuştuklarını anlamak her süre olası olabiliyor.

Bunu engellemek isteyen ünlü insanların/siyasetçilerin çözümü ise biriyle gizli işler konuşurken, dudaklarını eliyle kapatmak oluyor.

Bu yöntem aklınızda bulunsun, nedeni ise yakında biz de dudaklarımızı kapatmak mecburiyetinde kalacağız.

Google ve Oxford Üniversitesi işbirliği 

Google, yapay zeka servisini, insan dudaklarını okuyabilecek biçimde eğitti ve eğitmeye de devam ediyor.

Google'ın Oxford üniversitesi ile ortak çalışmasında, DeepMind suni zeka servisi, 2010 ve 2015 yılları arasında yayınlanmış 5000 sıra ve filmi tek tek inceledi.

yapay zeka, her karedeki aktörlerin dudak hareketleri ile diyalogları birleştirerek, dudak okumayı öğrendi.

Google bu teknolojiyi bir mobil uygulamaya çevirdiğinde ise bir kafede oturmuş konuşan iki insanın görüntülerini video kameradan kaydederken neler konuştuklarını da anlayabileceksiniz. yapay zeka sizin için dudak hareketlerini okuyacak ve konuşmaları size fısıldayacak.

Elbette bu teknolojiyi kullanımı için telefon da gerekli olmayabilir. Google Glass gibi cihazlar sayesinde, baktığınız hepimizin ne konuştuğunu duymak olası olabilmekte.

Google şimdilik ingilizce dudak okumayı öğrenmiş olsa da, çalışmalar genişletildiğinde, her dilde dudak okumak olası olacak.

Uygulamanın amacı ise elbette ki, kişilerin kafelerdeki dedikodularını okumak değil. Bu teknoloji yardımı ile, işitme ve konuşma engelli kişilerin toplumla iletişimi çok daha kolay olacak.

lakin teknolojinin kötü amaçla kullanımını engellemenin olası olmayacağını tahmin etmek de zor değil.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Disqus Yorumları